Polskie Radio
Section05

Auschwitz

Seweryna Szmaglewska: zeznanie w Norymberdze to była gigantyczna odpowiedzialność

- Miałam za sobą Oświęcim i wizje potworniejsze niż z koszmarnych snów. A przed sobą Międzynarodowy Trybunał Wojskowy - pierwszy wymiar sprawiedliwości, który oczekiwał również i na moje słowa, na moją relację. Jednakże było to zadanie niesłychanie trudne - mówiła w archiwalnych wspomnieniach Seweryna Szmaglewska, była więźniarka obozu Auschwitz-Birkenau, a po wojnie świadek w procesie norymberskim.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa pisarze i poeci Norymberga Seweryna Szmaglewska wspomnienie Dwójka

75 lat temu powstało Muzeum Auschwitz. Prezydent Duda: naszą powinnością jest strzec pamięci i prawdy

"Państwo polskie dokłada wszelkich starań, aby zachować dla przyszłych generacji to, co udało się ocalić z hitlerowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady w Oświęcimiu. Tę misję pełni Muzeum Auschwitz" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 75-lecia powstania placówki. Jak podkreślił, powinnością Polaków jest "strzec prawdy i pamięci o losie milionów bezbronnych ofiar" zamordowanych w niemieckim obozie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda prezydent Holokaust premier Mateusz Morawiecki muzeum

Seweryna Szmaglewska - jedyna Polka, która zeznawała w procesie norymberskim

- Trybunał preferował i wybierał ikoniczne postacie. Zeznających w trakcie tego procesu było 240 osób. (...) Wybierając osoby z Polski, wybrano przedstawicieli ofiar obozów z dwójką polskich świadków. Ich zeznania wywarły wstrząsające wrażenia, również na oskarżonych - mówił w Polskim Radiu 24 Eryk Habowski, prawnik specjalizujący się w prawie międzynarodowym (Instytut Pileckiego). 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Merta historia Polski Armia Krajowa II wojna światowa Norymberga HISTORIA

Wystawa "Pierwszy transport" w CSW. Wojciech Korkuć: szukam treści aktualnych także dzisiaj

- Jako Polacy powinniśmy sami porządkować historię, naświetlać ją z własnej perspektywy, to jest naszym obowiązkiem. To my najlepiej opiszemy własną historię, nie muszą nas w tym wyręczać inne środowiska - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Korkuć, plastyk, autor instalacji "Pierwszy transport" w CSW.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański HISTORIA historia Polski POLSKA społeczeństwo

Pierwszy transport więźniów do Auschwitz-Birkenau

82 lata temu, 14 czerwca 1940 roku, do Auschwitz-Birkenau przybył pierwszy transport więźniów. Na pamiątkę tego wydarzenia ustanowiono Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. To święto Sejm RP uchwalił w 2006 roku i pierwotnie jego nazwa brzmiała Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. Na dzisiejszą nazwa została zmieniona w 2015 roku z inicjatywy senator Lidii Staroń.
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Gołębiewski Trójka Klub Trójki Oświęcim II wojna światowa

Premier: pamiętajmy o ofiarach niemieckich obozów zagłady, uczmy się na błędach przodków

Premier Mateusz Morawiecki w facebookowym wpisie podkreślił, że należy pielęgnować pamięć o ofiarach niemieckich obozów zagłady. "Uczmy się na błędach przodków, bo - jak pokazują ostatnie miesiące - okrucieństwo, obozy i wojna to nie pieśń przeszłości, ale aktualne zagrożenie, które niebezpiecznie zbliżyło się do polskich granic" - podkreślił szef rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki premier II wojna światowa Holokaust HISTORIA

"Pierwszy transport". Wystawa Wojciecha Korkucia w CSW

Autorska instalacja Wojciecha Korkucia "Pierwszy transport" prezentowana w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski od 20 czerwca do 14 sierpnia 2022 jest kontynuacją artystycznego projektu, który artysta rozpoczął w 2020 roku, zainspirowany rozmową z Barbarą Wojnarowską-Gautier, byłą więźniarką obozu koncentracyjnego Auschwitz, ofiarą eksperymentów Josefa Mengele, a dziś kustoszem honorowym tego projektu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Centrum Sztuki Współczesnej wystawa patronat II wojna światowa niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Pierwszy transport do Auschwitz. Jaką trasą szli przez Tarnów polscy więźniowie?

14 czerwca 1940 roku trasa pochodu 728 mężczyzn pod eskortą niemieckich żołnierzy wiodła przez ścisłe centrum miasta. Dzień przed transportem przeniesiono ich z miejscowego więzienia do budynku żydowskiej łaźni, gdzie poddano ich dezynfekcji. Tam też spędzili ostatnią noc przed transportem.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy III Rzesza niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Holokaust Żydzi Tarnów

"Wyklęty" Witold Pilecki. Proces przywracania rotmistrza pamięci

25 maja 1948 roku, czyli prawie 84 lata temu strzałem w tył głowy został zamordowany z rozkazu władz komunistycznych Witold Pilecki. To punkt wyjścia do rozmowy o sylwetce rotmistrza i powolnym, żmudnym procesie przywracania Pileckiego oraz Żołnierzy Wyklętych do polskiej świadomości historycznej. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Magdalena Drohomirecka Klub Trójki historia Polski Witold Pilecki komunizm Powstanie Warszawskie PRL Żołnierze Wyklęci

Muzeum Auschwitz: w buciku ofiary znaleziono jej dane. Należały do czeskiej Żydówki

W jednym z dziecięcych bucików ofiar Auschwitz muzealnicy z działu zbiorów Miejsca Pamięci odnaleźli dane jego właścicielki, czeskiej Żydówki Very Vohryzkovej. Okazało się, że w muzeum zachowała się także walizka należąca do jej wujka – podało we wtorek Muzeum Auschwitz.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Żydzi II wojna światowa Holokaust dzieci

Marsz Żywych. Prezydent: Holokaust zrodził się z nienawiści, dziś z niej rodzą się zbrodnie na Ukrainie

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w Marszu Żywych w byłym niemieckim obozie zagłady Auschwitz. Jak podkreślił, "upamiętniamy ofiary Holocaustu, by nigdy więcej na świecie nic takiego się nie zdarzyło". Nawiązał do wojny na Ukrainie. - Tamta zbrodnia zrodziła się z nienawiści. Dziś z niedowierzaniem czytamy stenogramy rozmów rosyjskich żołnierzy. To rozmowy zwykłych ludzi, z których przebija nienawiść - mówił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka społeczeństwo Ukraina Holokaust wojna 2022 Oświęcim II wojna światowa HISTORIA prezydent Andrzej Duda

Marsz Żywych z udziałem prezydenta. Tysiące osób oddało hołd ofiarom Holokaustu

- Wymowa tego wydarzenia, jakim jest Marsz Żywych, jest niezwykle poruszająca. Jest zawsze bardzo głębokim przeżyciem. Ale zarazem, choć temu marszowi zawsze towarzyszy zaduma i żałoba, jest to wydarzenie zwycięstwa życia -  powiedział Andrzej Duda podczas uroczystości przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu w Brzezince.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda Holokaust Oświęcim Żydzi HISTORIA Niemcy