Polskie Radio
Section05

Berno

Polskie „Mini-Davos” już po raz trzeci w Bernie

Razem na szczyt – to motto III Polskiego Forum Gospodarczo-Technologicznego w Szwajcarii, na które w dniach 18-19 września zaprasza do berneńskiego Centrum Kongresowego „Kursaal” Ambasada RP w Bernie. Odbywające się od 2021 roku wydarzenie w ciągu zaledwie dwóch lat wyrosło na najważniejszą platformę wspierającą rozwój polsko-szwajcarskiej współpracy.
Zobacz więcej na temat:  Szwajcaria Ministerstwo Spraw Zagranicznych forum ekonomia

Cenna inicjatywa. Rezydencja Ambasador RP w Bernie „Domem Życia”

Dawna siedziba Poselstwa RP w Bernie, służąca obecnie za oficjalną Rezydencję Ambasador RP w Konfederacji Szwajcarskiej otrzymała dziś oficjalnie tytuł „Domu Życia” (House of Life) przyznawany przez Międzynarodową Fundację im. Raoula Wallenberga. To wyróżnienie dla miejsc, w których ukrywano i chroniono Żydów podczas II wojny światowej. Berneńskiej Rezydencji tytuł ten nadano w uznaniu działalności Grupy Ładosia.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Szwajcaria dyplomacja historia Polski Holokaust

I Polskie Forum Gospodarcze w Szwajcarii. Premier: z coraz większą siłą przyciągamy nowe inwestycje

- Przedsiębiorczość i solidność - to dwa podobieństwa, które łączą Polskę i Szwajcarię - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas otwarcia I Polskiego Forum Gospodarczego w Bernie w Szwajcarii. Szef rządu, który wziął udział w konferencji zdalnie, podkreślił, że polska gospodarka odgrywa coraz ważniejszą rolę na rynku globalnym.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gospodarka polska premier Mateusz Morawiecki Szwajcaria inwestycje Europa ŚWIAT

W siedzibie ONZ wystawa tzw. Archiwum Eissa

W genewskiej siedzibie ONZ otworzono wystawę "Paszporty życia". Prezentuje ona działalność tzw. Grupy Berneńskiej. Zrzeszeni w niej polscy dyplomaci i żydowscy działacze uratowali w czasie II wojny światowej co najmniej kilkuset Żydów z całej Europy. O szczegółach funkcjonowania grupy i znaczeniu dokumentów mówił historyk Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo historia Polski II wojna światowa Żydzi Holokaust Szwajcaria dyplomacja

Upamiętniono polskich dyplomatów ratujących Żydów

W stolicy Szwajcarii odsłonięto tablicę upamiętniającą polskich dyplomatów zaangażowanych w ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej. Aleksander Ładoś, Konstanty Rokicki, Juliusz Kuehl i Stefan Ryniewicz produkowali paszporty, które kilkuset Żydom pozwoliły na ucieczkę z okupowanej Polski. Relację z uroczystości przygotowała Halina Ostas.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Żydzi Szwajcaria Polonia Holokaust Jan Dziedziczak Stanisław Karczewski Świadkowie Holokaustu