Polskie Radio
Section05

bitwa warszawska

Sprawa majora Drojowskiego. Historyczne śledztwo

Mjr Wacław Drojowski zginął 14 sierpnia 1920 roku pod Dubienką, broniąc przeprawy przez Bug. Miał wówczas 34 lata. Przy poległym bolszewicy znaleźli plany polskiej kontrofensywy znad Wieprza, które stały się podstawą strategii "cudu nad Wisłą". Dokument ten przekazano Tuchaczewskiemu, który uznał go jednak za fałszywkę i wyrzucił do kosza jako niewiarygodny. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA rocznica Bitwy Warszawskiej Katarzyna Kobylecka

Premier: naszym obowiązkiem jest szerzyć wiedzę o bohaterstwie polskich żołnierzy

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że obowiązkiem Polaków jest szerzenie wiedzy o bohaterstwie żołnierzy, którzy uratowali Polskę i Europę w 1920 r. Napisane m.in. przez premiera teksty, pokazujące wagę Bitwy Warszawskiej, opublikowano z okazji rocznicy w ponad 30 krajach.
Zobacz więcej na temat:  premier POLSKA polityka rocznica Bitwy Warszawskiej polityka historyczna Mateusz Morawiecki IPN Instytut Pamięci Narodowej

Premier: potrzebujemy więcej wydarzeń, które opowiadają młodemu pokoleniu o przeszłości

"Potrzebujemy więcej wydarzeń, które w atrakcyjnej formie i przy użyciu najnowocześniejszych form przypominają i opowiadają młodemu pokoleniu o przeszłości, krzewiąc ideały" - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki, nawiązując do sobotniego wydarzenia "1920. Wdzięczni bohaterom".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka premier Mateusz Morawiecki polityka historyczna rocznica Bitwy Warszawskiej Warszawa Stadion Narodowy wojna polsko-bolszewicka

"Sukces Piłsudskiego to dzieło człowieka, który był w stanie zaryzykować". Dr Rohoziński o wojnie 1920 r.

- Akceptując decyzję o kontruderzeniu znad rzeki Wieprz podjął ryzyko, które okazało się słuszne, i za to powinniśmy być wdzięczni. Inny ojcem sukcesu był Józef Haller dowodzący armią ochotniczą, Tadeusz Rozwadowski także włożył ogromny wkład w to zwycięstwo - mówił w Polski Radiu 24 dr Jerzy Rohoziński, historyk z Instytutu im. Witolda Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Sejm 1920 wojna polsko-bolszewicka

"Robiono wszystko, by tę pamięć zatrzeć". Dziennikarz o udziale Ukrainy w wojnie 1920 r.

- Polska podjęła walkę z Rosją. Niezależnie od tego czy byłaby to Rosja bolszewicka, czy carska, ta walka Polskę by czekała. Musieliśmy bronić swojej niepodległości. W kwietniu 1920 r. Polska wybrała tę drogę w oparciu o sojusz z Symonem Petlurą - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Bobołowicz, korespondent Radia Wnet.
Zobacz więcej na temat:  1920 Ukraina Józef Piłsudski wojna 1920 Semen Petlura

Prof. Jan Żaryn: porozumienie w obliczu wojny polsko-bolszewickiej było symboliczne

- Porozumienie elit w obliczu wojny polsko-bolszewickiej było zarówno symbolicznie, jak i taktyczne. Rząd Wincentego Witosa, człowieka centrum, miał symbolizować zgodę od lewicy po prawicę - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn z Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Józef Piłsudski 1920 historia Polski Jan Żaryn