Polskie Radio
Section05

Błażej Prośniewski

Architektura nie dostrzega problemów zmian klimatycznych?

- Architektura jest dziś zbyt mocno nastawiona na zysk, nie widać wiele starań o ograniczenie emisji CO2 i inne działania proekologiczne. Nie każdy budynek musi mieć klimatyzację lub ogrzewanie podłogowe. Wiele starych pomysłów dotyczących budowy domów, np. ich ocieplania, można wykorzystać także dziś - powiedział Filip Springer w audycji "Przestrzeń, design, architektura". Autor książki "Szara godzina. Czas na nową architekturę" mówił o wpływie budownictwa na zmiany klimatu. 
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 projektowanie architektura

POLSKIE RADIO 24 Zamek Królewski. "Bierut widział w nim swoją rezydencję"

- Oczywiście między końcem II wojny światowej a rozpoczęciem faktycznej odbudowy w 1971 r. Zamek Królewski pozostawał nieodbudowany, ale gdyby przyjąć do realizacji któryś z tych projektów, o których piszę, w pewnym sensie nadal byłby nieodbudowany, bo to nie byłby do końca ten historyczny zamek, o którego odbudowie myśleliśmy - mówił w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Bukowiecki, kulturoznawca, autor książki "Nieodbudowany. Spór o Zamek Królewski w Warszawie 1945-1971".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 architektura PRL społeczeństwo POLSKA Warszawa Zamek Królewski

Polskie Radio 24 Działać wspólnie i się uczyć. Jak założyć przedsiębiorstwo społeczne?

- Klasyczna spółdzielnia socjalna osób indywidualnych polega na wspólnotowości. Wszyscy członkowie są pracownikami i jednocześnie zarządzają spółdzielnią, co stanowi duże wyzwanie - mówiła w Polskim Radiu 24 Beata Juraszek-Kopacz z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Gościem był również prezes zarządu Spółdzielni Socjalnej "Kto Rano Wstaje" Wojciech Jóźwiak. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio POLSKA GOSPODARKA przedsiębiorstwo społeczeństwo społeczeństwo obywatelskie

Polskie Radio 24 Poważny problem z kakao. Drożeje wiele produktów, a ma być jeszcze gorzej

Mimo ostatniego tąpnięcia, ceny kakao będą wciąż rosnąć, a to przełoży się na podwyżki innych artykułów - kwestię podwyżek wyjaśnił w Polskim Radiu 24 Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności. Czy na czekoladę będą mogli pozwolić sobie tylko najzamożniejsi?
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afryka GOSPODARKA kakao handel Polskie Radio 24 Andrzej Gantner

POLSKIE RADIO 24 Coraz więcej przypadków odry. Lekarze apelują o szczepienia

- Upowszechnienie szczepień pozwalało sądzić, że choroby takie jak odra przestaną być powszechne, jednak ruchy antyszczepionkowe spowodowały, że coraz więcej dzieci jest nieszczepionych, co powoduje ich zachorowania, a w konsekwencji także przekazywanie infekcji dalej - mówiła w Polskim Radiu 24 internistka i hematolog dr Karolina Pyziak-Kowalska. Przypomniała, że odra może dopaść także dorosłych, a szczepienie daje dużą szansę na uniknięcie zachorowania. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 szczepienia zdrowie społeczeństwo Odra choroby POLSKA

POLSKIE RADIO 24 Upały już w maju? "Pogoda coraz bardziej niebezpieczna"

– Zmiana klimatu jest widoczna gołym okiem, wiosna rozpoczęła się miesiąc wcześniej, bo już w lutym, a z prognoz wynika, że także lato będzie ekstremalnie ciepłe – powiedział w Polskim Radiu 24 rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski. – Zmieniający się klimat powoduje, że pogoda tu i teraz jest coraz bardziej niebezpieczna – zaznaczył i przypomniał o alertach Instytutu. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IMGW Grzegorz Walijewski pogoda prognoza pogody społeczeństwo klimat

PR24 Marszałkowski: bardzo potrzebujemy elektrowni jądrowej

Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w USA stwierdził, że jest możliwe opóźnienie budowy elektrowni jądrowej w Polsce do 2035 roku. W Polskim Radiu 24 redaktor naczelny portalu polon.pl Mariusz Marszałkowski stwierdził, że jeśli elektrownia nie powstanie na czas, "będziemy mieli gigantyczną lukę wytwórczą energii". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mariusz Marszałkowski POLSKA GOSPODARKA energetyka energia atomowa elektrownia atomowa

"Koncentrujemy się na najbardziej wykluczonych". Wsparcie Caritasu dla Ukrainy

- Mamy do czynienia z dramatyczną sytuacją, to przede wszystkim wschód kraju, gdzie kilka milionów ludzi właściwie żyje na linii frontu. Mamy także do czynienia z kilkoma milionami ludzi "wewnętrznie przesiedlonymi" na zachodzie Ukrainy - mówił w Polskim Radiu 24 Ireneusz Krause, wicedyrektor Caritas Polska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Caritas Polska Caritas wojna na Ukrainie