Polskie Radio
Section05

choroby płuc

NASZ WYWIAD WOŚP 2024 i "Płuca po pandemii". Dr Czajkowska-Malinowska: osób z chorobami płuc będzie przybywać

- Od wielu lat medycyna płucna jest specjalizacją niedocenianą i niedofinansowaną. Pandemia zwróciła uwagę na problem płuc, które są jednym z pięciu najważniejszych zagadnień zdrowia publicznego - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr n. med. Małgorzata Czajkowska-Malinowska, pulmonolog, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc. Jednocześnie wyjaśnia, dlaczego w kolejnych latach pacjentów z chorobami płuc będzie coraz więcej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA COVID-19 sars-cov-2 zdrowie medycyna lekarz pandemia społeczeństwo zapalenie płuc nowotwory rak płuca WOŚP WOŚP 2024 Jerzy Owsiak dobroczynność

32. finał WOŚP coraz bliżej. Powikłania oddechowe po pandemii wciąż wielkim wyzwaniem

28 stycznia na ulice wyjdzie kilkanaście tysięcy wolontariuszy z puszkami. Będą zbierać na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc. Hasłem tegorocznej akcji są "Płuca po pandemii". Jak przyznaje prof. Waldemar Goździk z Oddziału Intensywnej Terapii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, wciąż bardzo wielu pacjentów zmagających się ze skutkami tzw. long COVID wymaga rehabilitacji oddechowej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Elżbieta Osowicz WOŚP zdrowie pandemia

Licytacje, koncerty, imprezy sportowe. 32. Finał WOŚP pomoże cierpiącym na choroby płuc

Tegoroczny Finał WOŚP po raz kolejny połączy pomoc niesioną chorym z rozrywką. Zbiórki i licytacje będą prowadzone w całym kraju, a także poza granicami Polski. Zaplanowano koncerty, imprezy sportowe oraz akcje profilaktyczne. W 32. Finale Orkiestra zagra dla dzieci i dorosłych. Do puszek i na konta trafią pieniądze na zakup sprzętu dla oddziałów pulmonologicznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA WOŚP społeczeństwo

Płuca po pandemii celem 32. Finału WOŚP. "Tym razem chcemy pomóc i dzieciom, i dorosłym"

- W 32. Finale gramy dla wszystkich grup wiekowych. Potrzebujemy bardzo nowoczesnego sprzętu, który pozwoli diagnozować i rehabilitować pacjentów w różnym wieku. Z pieniędzy uzyskanych ze zbiórek planujemy kupować na przykład ultrasonografy i rezonanse magnetyczne - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Aleksandra Rutkowska, rzecznik Fundacji WOŚP.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia POLSKA społeczeństwo WOŚP

Prof. Witold Zatoński: moja mama wybrała mi zawód, ja go dobrze wykorzystałem

Profesor Witold Zatoński - lekarz, epidemiolog, wybitny ekspert zdrowia publicznego, przez kilkadziesiąt lat kierował Zakładem Epidemiologii Centrum Onkologii w Warszawie. Stworzył Fundację Promocji Zdrowia, której działalność przyczyniła się m.in. do spadku zachorowań na nowotwory z powodu palenia tytoniu. Profesor Zatoński był gościem audycji "Po drugiej stronie lustra". 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski nowotwory medycyna zdrowie rak płuca papierosy społeczeństwo onkologia

Skutki ciężkiego przebiegu COVID-19. Pulmonolog: pacjenci mogą stać się inwalidami oddechowymi

Pulmonolog dr hab. n. med. Robert Kieszko powiedział, że pacjenci po ciężkim przebiegu COVID-19 mogą stać się inwalidami oddechowymi. Jak wskazał, u części osób powstają nieodwracalne zmiany w płucach, które powodują trwałe ograniczenie rezerw oddechowych i niewydolność oddechową pacjenta.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zdrowie społeczeństwo COVID-19 koronawirus medycyna NAUKA choroba sars-cov-2

"Świat nie docenił tego wirusa". Naukowcy zbadali afrykański szczep SARS-CoV-2

Wariant koronawirusa zidentyfikowany w październiku w RPA, a obecnie dominujący w tym najbardziej dotkniętym pandemią kraju Afryki, nie jest bardziej śmiertelny, ale jest 1,5 raza bardziej zaraźliwy, niż dominujący dotąd szczep - poinformowali eksperci z RPA. - Świat nie docenił tego wirusa: ten wirus może ewoluować i dostosowywać się - przyznał profesor Alex Sigal z Instytutu Badań nad Zdrowiem w Afryce.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT koronawirus Afryka choroby zakaźne COVID-19

Surowe ograniczenia w związku z COVID-19. Tak będzie wyglądało Boże Narodzenie w Europie

- Państwa Europy wprowadziły surowe ograniczenia na czas świąt Bożego Narodzenia, które mają zahamować rozwój pandemii koronawirusa. Przestrzegania obostrzeń w Hiszpanii będzie pilnować 100 tys. policjantów, we Włoszech - 70 tys.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie społeczeństwo koronawirus COVID-19 pandemia kwarantanna Wielka Brytania transport podróże Francja Niemcy Hiszpania Portugalia ŚWIAT