Polskie Radio
Section05

chrześcijaństwo

312. Warszawska Pielgrzymka Piesza. Kard. Nycz: jesteśmy powołani do wieczności

Trzeba prosić Boga, żeby Jasna Góra była miejscem głoszenia Chrystusa; żeby stamtąd nie wychodziły żadne sygnały fałszywych lęków - powiedział w niedzielę podczas mszy św. poprzedzającej wymarsz 312. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Kazimierz Nycz Jasna Góra pielgrzymka Warszawska Pielgrzymka Piesza społeczeństwo wiara religia

Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. Wielki entuzjazm podczas spotkania Franciszka z młodymi

W Lizbonie rozpoczęła się w czwartek uroczystość powitania papieża Franciszka z uczestnikami 37. Światowych Dni Młodzieży. Wśród dziesiątek tysięcy osób ze wszystkich kontynentów panuje ogromny entuzjazm. Młodzi ludzie wiele godzin czekali na uroczystość, bawiąc się przy muzyce.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Portugalia wiara katolicyzm Europa papież Franciszek Światowe Dni Młodzieży

Bł. Karolina Kózkówna. "Chłopski doktor wiary"

–  Zdarzało się niejednokrotnie, że ludzie przychodzili do księdza Władysława Mendrali, a ten, nie mając czasu, odsyłał ich ze słowami: "Idźcie do Karolinki, ona wam to lepiej wytłumaczy" – mówił Jerzy Kwaśniak, przewodnik i kościelny w Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie, w Polskim Radiu w 2014 roku.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Kózkówna I wojna światowa Jan Paweł II Kościół katolicki beatyfikacja

PR24 Światowe Dni Młodzieży 2023. Bp Suchodolski: Jan Paweł II otwierał furtki młodym

- Za miością do Jezusa, u Jana Pawła II poszła miłość do młodego czlowieka. On od samego początku otwierał wszystkie możliwe furtki, by zapraszać młodych ludzi na spotkania - mówił w Polskim Radiu 24 bp Grzegorz Suchodolski, Biskup Pomocniczy Diecezji Siedleckiej, Przewodniczący Rady ds.Duszpasterstwa Młodzieży, pytany o genezę Światowych Dni Młodzieży.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Kościół katolicyzm POLSKA

Miłość wszystko przetrzyma

„Miłość istnieje zawsze”…. w zwyczajnym życiu mino strachu i terroru ludzie zakochują się, pobierają się, czekają na dzieci… Miłość nie kalkuluje, kiedy nie zadaje się pytań czy to bezpieczne przyjmować do klasztorów cywilów i rannych powstańców pod groźbą kary śmierci. Kiedy lekarze pozostają z rannymi w gorących od płomieni szpitalach Woli, Sródmieścia, starego Miasta…
Zobacz więcej na temat:  katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

Rośnie agresja wobec chrześcijan w Ziemi Świętej. Zaatakowano klasztor sióstr elżbietanek

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie protestuje przeciwko rosnącej agresji wobec chrześcijan w Ziemi Świętej. Klasztor sióstr elżbietanek, który często staje się domem dla pielgrzymów przybywających do Jerozolimy, został niedawno zaatakowany przez agresywnych sprawców.
Zobacz więcej na temat:  Jerozolima Jezus Chrystus Kościół katolicki przemoc atak ŚWIAT Bliski Wschód Izrael

Leszek Kołakowski: "kultura Europy nie może istnieć bez chrześcijaństwa"

Był jednym z najwybitniejszych polskich filozofów i człowiekiem pozornie pełnym sprzeczności. W czasach młodości zagorzały marksista, który następnie zdał sobie sprawę z marności tej ideologii i dokonał jej krytyki w monumentalnych "Głównych nurtach marksizmu". Przestrzegał Europę, że jej kultura nie może istnieć bez osoby Jezusa Chrystusa.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Leszek Kołakowski filozofia marksizm komunizm Oxford

"Społeczeństwo Obywatelskie reaktywacja". Ochrona zabytków w Polsce

W ostatnich latach niemal trzykrotnie wzrosły nakłady na ochronę zabytków. Budżet najbardziej popularnego grantowego programu Ochrona zabytków na przestrzeni lat 2016-22 zwiększył się o prawie 150 proc. O znaczeniu troski o dziedzictwo kulturalne Polski mówili w Polskim Radiu 24 dr Michał Laszczkowski, szef Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków i Ks. dr Paweł Bijak, Archidiecezjalny Konserwator Zabytków.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc Kościół katolicki zabytki