Polskie Radio
Section05

czytelnictwo

Młodzi Polacy coraz chętniej sięgają po książki. Biblioteka Narodowa opublikowała raport o stanie czytelnictwa

Z raportu Biblioteki Narodowej o stanie czytelnictwa książek w Polsce w 2022 r. wynika, że jesienią 2022 r. lekturę co najmniej jednej książki papierowej lub cyfrowej zadeklarowało 34 proc. badanych w wieku co najmniej 15 lat. Jest to wynik dokładnie na tym samym poziomie, co przed rokiem. Czytelnikami książek było 72 proc. badanych nastolatków (60 proc. w 2021 r.).
Zobacz więcej na temat:  książki badanie Biblioteka Narodowa raport POLSKA społeczeństwo

"Nie oceniam tych ludzi". Andrzej Janikowski o książce "Trzysta procent socjalizmu. Przodownicy pracy w PRL"

- Jestem pełen ogromnego szacunku dla bardzo ciężkiej pracy tych ludzi, a jednocześnie nie mam szacunku dla tej całej hucpy, którą stało się w końcu przodownictwo pracy - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Janikowski, pisarz, autor książki "Trzysta procent socjalizmu. Przodownicy pracy w PRL".
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń

"Książka o końcu świata". Gociek i Orbitowski o powieści "Mam przeczucie" Łukasza Krukowskiego

- To książka o potworze, człowieku, który jest straszny właśnie dlatego, że się boi. A jest się czego bać. Gdzieś tam jesteśmy tymi ssakami z jaskini, które boją się ciemności, węża, pająka, nagłej zmiany światła [...], ale też jesteśmy trapieni wielkimi lękami. Te lęki gdzieś się spotykają w książce Łukasza Krukowskiego - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek, który wraz z Łukaszem Orbitowskim omawiał nowości wydawnicze.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA literatura książki Polskie Radio 24 Piotr Gociek Łukasz Orbitowski

Dariusz Michalski o twórczości Ernesta Brylla

Ernest Bryll - poeta, prozaik, dramaturg, dziennikarz, krytyk filmowy, dyplomata, tłumacz z języka irlandzkiego, czeskiego i jidysz, autor widowisk teatralnych, estradowych i telewizyjnych oraz piosenek. Związany także z filmem (krytyk, kierownik literacki zespołów filmowych). O twórczości Ernesta Brylla mówił w Polskim Radiu 24 redaktor Dariusz Michalski, pisarz, autor książki "Ten Bryll ma styl. Opowieść o Erneście Bryllu".
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń

Gociek o Kenzaburō Ōe: nie stosuje taryfy ulgowej dla swoich bohaterów, równej bezlitosny jest dla nas

- Mamy książki napisane bardzo zawiłym językiem, takie, które zatracają się w skomplikowanych metaforach, ale mamy też takie książki, które są trudne, dlatego że są bardzo bezlitosne. Tak jest z twórczością Kenzaburō Ōe. To niesłychanie emocjonalnie wyczerpująca lektura, japoński noblista nie stosuje taryfy ulgowej dla swoich bohaterów i równej bezlitosny jest dla nas, obserwujących ich zmagania - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek, który wraz z Łukaszem Adamskim dyskutował o najważniejszych wydarzeniach literackich.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA literatura książki Polskie Radio 24 Piotr Gociek Łukasz Orbitowski

"Cieniem będąc, cieniem zostałem". Niezwykłe losy Karola Jaroszyńskiego

W 1909 roku syn byłego powstańca styczniowego, utracjusz z bogatej rodziny uwielbiający hazard, wygrywa w Monte Carlo równowartość 774 kg złota. Odtąd wykupuje akcje kolejnych banków, inwestuje w kopalnie, cukrownie, transport i fabryki. Mowa o Karolu Jaroszyńskim - Polaku, który w przededniu I wojny światowej był jednym z najbogatszych ludzi na świecie. W audycji rozmowa z Wacławem Holewińskim, autorem książki "Cieniem będąc, cieniem zostałem".
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń

Wystawa "Pamięć 1943" w Kordegardzie w 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim

Za kilkanaście dni, 19 kwietnia, przypadnie 80. rocznica największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie - powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji w Kordegardzie, galerii Narodowego Centrum Kultury, przygotowana została wystawa "Pamięć 1943", którą oglądać można od 30 marca do 7 maja.
Zobacz więcej na temat:  wystawa Narodowe Centrum Kultury Mikołaj Kopernik Białoruś getto warszawskie Żydzi historia Polski

"Czytać, dużo czytać" - o korzyściach, jakie niesie za sobą czytanie

"Czytać, dużo czytać" - to nowa książka prof. Ryszarda Koziołka, literaturoznawcy i historyka literatury. Analizując książki dawne i współczesne, popkulturę i politykę autor przekonuje, że czytanie (rozumiane szerzej, niż tylko "literatura") nie tylko poprawia rozwój umysłowy i samopoczucie oraz zwiększa zasób słów, ale przygotowuje nas do wszelkiego rodzaju dyskusji i sporów, z którymi w dobie mediów społecznościowych spotykamy się na każdym kroku o wiele częściej, niż w czasach sprzed internetu.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura książki

"Stoner" Johna Williamsa. Orbitowski: fascynująca książka o nudnym człowieku

- Książka "Stoner" Johna Williamsa realizuje moje ulubione założenie. Jest fascynującą, mądrą, głęboką, smutną opowieścią o człowieku, któremu nic się nie zdarzyło. Jego życie nie jest miałkie, jest nudne. Traktuje o wewnętrznej samotności i niezdarnym poszukiwaniu szczęścia, o tym, że życie tak szybko przemija - mówił w Polskim Radiu 24 pisarz i krytyk Łukasz Orbitowski. 
Zobacz więcej na temat:  literatura książki

Dziecko w szpitalu. Śmiech pomaga złagodzić strach

– Fundacja Czerwone Noski – Klown w Szpitalu zrzesza artystów różnej maści: muzyków, aktorów, pantomimistów, slapstickerów, którzy mają profesjonalne doświadczenie sceniczne i postanowili zostać klownami w szpitalu, to znaczy, że zdobyli podstawowe wiadomości medyczne, psychologiczne i społeczne po to, żeby dzieciom, ale także dorosłym – rodzicom i całemu personelowi medycznemu – przynieść to, czego w tym miejscu najbardziej potrzeba, czyli uśmiech – mówi Monika Dąbrowska-Jarosz z Fundacji Czerwone Noski – Klown w Szpitalu. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk zagadka dzieci KSIĄŻKA

Międzynarodowe Targi Książki w Tajpej na półmetku. Obecność Polski zaowocuje kolejnymi tłumaczeniami

Międzynarodowe Targi Książki w Tajpej na półmetku. W tym roku po raz pierwszy Polska jest Gościem Honorowym jednej z największych imprez poświęconych rynkowi wydawniczemu w Azji. Na Tajwanie rośnie zainteresowanie naszym krajem i kulturą. Szeroka prezentacja polskiej literatury ma przybliżyć Tajwańczykom współczesną Polskę.
Zobacz więcej na temat:  książki Tajwan tajpej literatura literatura polska Andrzej Sapkowski literatura fantasy ŚWIAT Azja