Polskie Radio
Section05

czytelnictwo

"Czytać, dużo czytać" - o korzyściach, jakie niesie za sobą czytanie

"Czytać, dużo czytać" - to nowa książka prof. Ryszarda Koziołka, literaturoznawcy i historyka literatury. Analizując książki dawne i współczesne, popkulturę i politykę autor przekonuje, że czytanie (rozumiane szerzej, niż tylko "literatura") nie tylko poprawia rozwój umysłowy i samopoczucie oraz zwiększa zasób słów, ale przygotowuje nas do wszelkiego rodzaju dyskusji i sporów, z którymi w dobie mediów społecznościowych spotykamy się na każdym kroku o wiele częściej, niż w czasach sprzed internetu.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura książki

"Stoner" Johna Williamsa. Orbitowski: fascynująca książka o nudnym człowieku

- Książka "Stoner" Johna Williamsa realizuje moje ulubione założenie. Jest fascynującą, mądrą, głęboką, smutną opowieścią o człowieku, któremu nic się nie zdarzyło. Jego życie nie jest miałkie, jest nudne. Traktuje o wewnętrznej samotności i niezdarnym poszukiwaniu szczęścia, o tym, że życie tak szybko przemija - mówił w Polskim Radiu 24 pisarz i krytyk Łukasz Orbitowski. 
Zobacz więcej na temat:  literatura książki

Dziecko w szpitalu. Śmiech pomaga złagodzić strach

– Fundacja Czerwone Noski – Klown w Szpitalu zrzesza artystów różnej maści: muzyków, aktorów, pantomimistów, slapstickerów, którzy mają profesjonalne doświadczenie sceniczne i postanowili zostać klownami w szpitalu, to znaczy, że zdobyli podstawowe wiadomości medyczne, psychologiczne i społeczne po to, żeby dzieciom, ale także dorosłym – rodzicom i całemu personelowi medycznemu – przynieść to, czego w tym miejscu najbardziej potrzeba, czyli uśmiech – mówi Monika Dąbrowska-Jarosz z Fundacji Czerwone Noski – Klown w Szpitalu. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk zagadka dzieci KSIĄŻKA

Międzynarodowe Targi Książki w Tajpej na półmetku. Obecność Polski zaowocuje kolejnymi tłumaczeniami

Międzynarodowe Targi Książki w Tajpej na półmetku. W tym roku po raz pierwszy Polska jest Gościem Honorowym jednej z największych imprez poświęconych rynkowi wydawniczemu w Azji. Na Tajwanie rośnie zainteresowanie naszym krajem i kulturą. Szeroka prezentacja polskiej literatury ma przybliżyć Tajwańczykom współczesną Polskę.
Zobacz więcej na temat:  książki Tajwan tajpej literatura literatura polska Andrzej Sapkowski literatura fantasy ŚWIAT Azja

Dzieciństwo w świecie realnym i wirtualnym. Jak wspierać najmłodszych?

– Dzisiaj dzieci mają trudniej niż my, choć są takie same i tak samo potrzebują akceptacji rówieśników, tak samo się zakochują, a jeśli jest to zakochanie nieszczęśliwe, to cierpią dokładnie tak samo, jak my, kiedy byłyśmy w ich wieku. Jednak oni mają też wirtualny świat, którego my nie miałyśmy. My cierpiałyśmy tylko w świecie realnym, a dziś świat może boleć dwa razy bardziej. Jak boli i realnie, i wirtualnie, to czasami jest to ponad siły – przyznaje Iwona Pietrzak-Płachta.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk zagadka dzieci KSIĄŻKA

Nowe wydanie listów Juliusza Słowackiego. Prof. Troszyński: dziennik całego życia poety

- Wszystkie lata i miesiące jego życia są usiane listami, tym świadectwem, pięknymi tekstami. Wierzyć się nie chce, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu potrafiono nie zaliczać tego do literatury, nie drukować - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Marek Troszyński (Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk).
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń Juliusz Słowacki

Przedmiot magiczny, brama do świata wyobraźni. Dlaczego warto czytać książki?

Książka jest nie tylko doskonałym prezentem na różne okazje. Odkąd wynaleziono druk, stała się również przedmiotem zainteresowania nauki. Historia badań czytelniczych sięga lat 70. XIX wieku. A dlaczego w ogóle warto czytać? - Książka to jest magiczny przedmiot. Pomaga na wielu poziomach - uważa Katarzyna Nawrocka, popularyzatorka idei czytania książek.
Zobacz więcej na temat:  książki Artur Wolski Biblioteka Narodowa

Piotr Gociek: "Na Zachodzie bez zmian" nie zestarzała się

- W warstwie symbolicznej uderza niewzruszoność machiny śmierci. Wojna jest maszynką do mięsa, gdzie wpadają kolejne kawałki. Tak po prostu jest. Niezależnie od tego, czy jesteśmy za czy przeciw - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek, który razem z Łukaszem Orbitowskim zrecenzował wznowioną powieść Ericha Marii Remarque'e "Na Zachodzie bez zmian".  
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA literatura I wojna światowa Niemcy

PR24 "Spełnia definicję powieści encyklopedycznej". Gociek o książce "Niewyczerpany żart”

- Mówi się, że "Niewyczerpany żart" to powieść encyklopedyczna. Ma ambicje, aby objąć całość świata, przekonań i elementów kultury. Złośliwi twierdzą, że nie da się tej książki przeczytać bez encyklopedii w ręku. Mam wrażenie, że powieść Davida Fostera Wallace'a spełnia te dwie definicje - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek. 
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA KULTURA Polskie Radio 24