Polskie Radio
Section05

czytelnictwo

PR24 "Spełnia definicję powieści encyklopedycznej". Gociek o książce "Niewyczerpany żart”

- Mówi się, że "Niewyczerpany żart" to powieść encyklopedyczna. Ma ambicje, aby objąć całość świata, przekonań i elementów kultury. Złośliwi twierdzą, że nie da się tej książki przeczytać bez encyklopedii w ręku. Mam wrażenie, że powieść Davida Fostera Wallace'a spełnia te dwie definicje - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek. 
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA KULTURA Polskie Radio 24

PR24 100. rocznica urodzin Tadeusza Borowskiego. "Jego twórczość wciąż jest nam potrzebna"

- Myślę, że jego dzieła literackie sensu stricto są najwyższego lotu - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Zapert. Z kolei w ocenie Krzysztofa Masłonia proza Tadeusza Borowskiego jest czymś, bez czego "nie da się zrozumieć tego wszystkiego, co się wydarzyło". - Jest to nam w dalszym ciągu potrzebne, choć jest to bardzo ciężka i trudna literatura - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  literatura KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń KULTURA SZTUKA PRL Tadeusz Borowski

"Listopad miesiącem wielkiego czytania" - Instytut Książki zaprasza do lektury

- Jesień jest czasem refleksji (…). Choć oczywiście to czas czytania, dla nas, jako Instytutu Książki, którego głównym celem jest promocja m.in. czytelnictwa, jest to czas wzmożonej aktywności, podobnie jak i wiosna, a lato służy przygotowaniu do tej aktywności - mówił na antenie Dwójki Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla książki dla dzieci literatura

PR24 Zapomniane oblicze Związku Literatów w PRL-u. Tomasz Potkaj o swojej najnowszej książce

- Ranga Związku Literatów z każdym rokiem po 1989 malała. Dzisiaj jest niewielka. [...] Postanowiłem napisać książkę o czasach, w których Związek ten był potrzebny do wszystkiego - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Potkaj, autor "Akwarium. Opowieść o Związku Literatów Polskich w PRL-u".
Zobacz więcej na temat:  literatura KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń KULTURA SZTUKA PRL Związek Literatów Polskich

Austro-węgierskie Eufonie w Kordegardzie - Galerii Narodowego Centrum Kultury

Motywem przewodnim tegorocznej, czwartej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie jest muzyka Austro-Węgier, wielonarodowej monarchii, która odcisnęła silne piętno na kulturze Polski i krajów ościennych. W ramach wydarzenia usłyszymy również kompozycje z innych krajów europejskich.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury Janusz Krasiński książki Miron Białoszewski muzyka klasyczna Eufonie

"Zapiera dech w piersi". Orbitowski o książce "Zaginiony Ollie"

- To oszczędna opowieść, nie ma w niej cudów. Autor niczego nowego nie wymyślił, ale poskładał znane i lubiane motywy - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski, który razem z Piotrem Goćkiem zrecenzował książkę "Zaginiony Ollie" Williama Joyce'a. To cudownie zilustrowana, poruszająca i ciepła opowieść dla dzieci i dorosłych, która wzruszy każdego, kto kiedykolwiek stracił ukochaną zabawkę.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA KULTURA Polskie Radio 24

Tomek Wilmowski jako "swojski Indiana Jones". Biografia Alfreda Szklarskiego

Książki o przygodach Tomka Wilmowskiego zachwyciły nastolatków i zapewniły Alfredowi Szklarskiemu sukces, którego w Polsce nie udało się później długo powtórzyć żadnemu pisarzowi. Co wiemy o Alfredzie Szklarskim? Jego portret przedstawiony przez Jarosława Molendę w biografii "Alfred Szklarski - sprzedawca marzeń" może zaskakiwać.
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 KSIĄŻKA II wojna światowa USA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń Krzysztof Kamil Baczyński Powstanie Warszawskie historia Polski

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. "Książki towarzyszą codzienności"

Wrzesień rozpoczęliśmy od Narodowego Czytania, ale chcielibyśmy, żeby Polacy mieli w rękach książki przez cały rok. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 zachęca więc do lektury. - Książki są dobrymi towarzyszami naszej codzienności - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Bancerowska, rzecznik Narodowego Centrum Kultury.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury Agnieszka Kunikowska Michał Montowski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Michał Rydzewski Joanna Bancerowska

"Zaginione – odnalezione". Pasjonująca opowieść o odzyskanych dziełach sztuki

W koprodukcji z Narodowym Centrum Kultury powstała nowa seria 12 odcinków telewizyjnego cyklu "Zaginione – odnalezione", poświęconych odzyskanym po latach dziełom sztuki, które zaginęły podczas zawieruchy wojennej. - Jest to seria dość dynamiczna z wątkiem kryminalnym, detektywistycznym. Przede wszystkim chcieliśmy zwrócić uwagę, że wiele dzieł sztuki, które utraciliśmy, nieustannie wraz z muzealnikami staramy się odszukać - mówi w Programie 1 prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor NCK. 
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury II wojna światowa Agnieszka Kunikowska Michał Montowski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dzieła sztuki

Twórczość Marka Twaina. "Niesłusznie kojarzony jest tylko z literaturą młodzieżową"

- Twain gustował we wszystkich formach małych próz. Przez całe swoje życie pisał tego ogromną ilość. Notabene, to, co jest najzabawniejsze, to, co było jego szczytowym osiągnięciem w sensie literackim, mało cenił - mówi w Polskim Radiu 24 Łukasz Michalski (dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego). 
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 KSIĄŻKA USA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń