Polskie Radio
Section05

czytelnictwo

"Witaj w świecie bez architektów". Szczęsny: ta książka opisuje przykłady budowania przez ludzi bez formalnego wykształcenia

- Trzeba pamiętać, że dzisiaj mamy bardzo dużo ekspresji w różnych miejscach na świecie i ocenia się, że może 10 proc. produkcji architektonicznej, tego, co staje jako budynki, jest w ogóle zaprojektowane przez architektów z dyplomami - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Szczęsny, autor książki "Witaj w świecie bez architektów".
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA literatura KULTURA Polskie Radio 24 architektura budownictwo budowle

PR24 Pomiędzy matką a żoną, książka "Szklane ptaki. Opowieść o miłościach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego"

- Bardzo chciałam pokazać matkę Baczyńskiego, bo ta postać jest dzisiaj zapomniana, przed wojną była to bardzo znana, szanowana i wykształcona kobieta, autorka podręczników i książek dla dzieci, nie była to zwykła gospodyni domowa. Chciałam oddać jej hołd - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Zyskowska, autorka książki.
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 HISTORIA KSIĄŻKA II wojna światowa USA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń Krzysztof Kamil Baczyński Powstanie Warszawskie

PR24 Gociek i Orbitowski o książce Hermanna Brocha "Niewinni"

- Jeżeli chodzi o termin powstawania poszczególnych części to mamy rozstrzał niemal 20 lat. Jednak jeżeli chodzi o okres historyczny, którego dotyczy pisanie tego dzieła, to można powiedzieć, że "Niewinni" są kontynuacją najsłynniejszej książki Brocha, "Lunatyków". Była to opowieść o niemieckim społeczeństwie końcówki XIX wieku i lat przed I wojną światową - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Gociek Łukasz Orbitowski KULTURA KSIĄŻKA literatura

PR24 "Wrzesień ambasadora". Kościński: Drexel Biddle zrobił dla Polski więcej, niż można się było spodziewać

- Stany Zjednoczone we wrześniu 1939 r. mogły zaoferować Polsce "życzliwą neutralność" i tak właśnie było. Od ambasadorów Wielkiej Brytanii czy Francji Józef Beck chciał zupełnie czegoś innego, choćby ofensywy, i tego się nie doczekał - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Kościński, autor książki "Wrzesień ambasadora".
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 HISTORIA KSIĄŻKA II wojna światowa USA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń

PR24 Straty wojenne Biblioteki Narodowej. Dyrektor instytucji: obowiązek rekompensaty jest oczywisty

- Ogromne oddziały weszły do zabarykadowanych magazynów, gdzie na metalowych półkach stały bezcenne zbiory. Świadomie je podpalili. Dlatego rekompensata za tę stratę jest oczywista. Nidy jej nie otrzymaliśmy  - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Raczyńska-Weinsberg książki Biblioteka Narodowa reparacje wojenne II wojna światowa historia Polski Niemcy

"Na tropach Smętka" - wyjątkowe wydanie fascynującej prozy Melchiora Wańkowicza

- Mamy przed sobą, dzięki wydawnictwu Księży Młyn z Łodzi, wersję oryginalną z pierwszej edycji tej fascynującej prozy Melchiora Wańkowicza z roku 1936. Jest to bowiem wersja pierwotna, której w PRL nie można było opublikować - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Zapert. W audycji uczestniczył także Krzysztof Masłoń.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA KULTURA literatura Polskie Radio 24 Melchior Wańkowicz Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń społeczeństwo

Narodowe Czytanie 2022. Kolarski: wielu czytelników na nowo odkryje piękno i wielkość lektury

- Dzięki tej akcji wielu czytelników na nowo odkryje piękno i wielkość lektury, którą znają z liceum. To największa kampania promująca czytelnictwo i klasykę polskiej literatury - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Kolarski, minister w Kancelarii Prezydenta RP.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Narodowe Czytanie 2022 literatura KULTURA romantyzm Adam Mickiewicz Ballady i Romanse

Narodowe Czytanie 2022. Janusz Kukuła: zatopimy się w niezwykłym świecie Adama Mickiewicza

Podczas Narodowego Czytania "Ballad i romansów" zatopimy się w niezwykłym świecie Adama Mickiewicza. Zabiorę państwa nad Świteź, by zobaczyć wszystkie te duchy - młodzieńców, dziewczyn - i zjawiska, które tak pięknie opisywał nasz wieszcz narodowy - zapowiedział na antenie PR24 dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. Uroczysty odczyt rozpocznie się w Ogrodzie Saskim w Warszawie w południe.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Janusz Kukuła Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie 2022. Kolarski w PR24: to prawdziwe święto polskiej literatury

3 września odbędzie się 11. edycja Narodowego Czytania. O wydarzeniu, w którym uczestniczyć będzie Para Prezydencka, mówił w Polskim Radiu 24 sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski. - To, co jest wyjątkowe w Narodowym Czytaniu to obywatelskość i wspólnotowość tej akcji - podkreślił. 
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie kancelaria prezydenta Polskie Radio 24 Narodowe Czytanie 2022 społeczeństwo Adam Mickiewicz

Instytut Książki wspiera małe księgarnie. "To mogą być miejsca tworzące kulturę"

- W poprzedniej edycji dofinansowaliśmy 106 księgarni. Zdaję sobie sprawę z potrzeb rynku księgarskiego, efekt tej pracy będzie długofalowy. Ten zastrzyk finansowy dla małych placówek może być całkiem poważny. Trzeba myśleć o księgarniach na poziomie lokalnym jako miejscach kulturotwórczych, zmienia się świadomość istnienia książki w przestrzeni gmin, miasteczek - mówił w Dwójce prof. Krzysztof Koehler, wicedyrektor Instytutu Książki.
Zobacz więcej na temat:  książki Dwójka Paweł Siwek

"To książka dla osób o rozmaitych zainteresowaniach". Tomasz Zapert o dziele Piotra Wierzbickiego "Domek Baby Jagi"

Piotr Wierzbicki w głównej mierze kojarzy się nam jako publicysta polityczny. Jednak w czerwcu tego roku wydał książkę pod tytułem "Domek Baby Jagi", która jest dziełem o tematyce filozoficznej, a nawet momentami naukowej. I to właśnie ta książka była przedmiotem rozmów w audycji "Poczytnik".
Zobacz więcej na temat:  literatura KSIĄŻKA społeczeństwo KULTURA

"Autor zasysa czytelnika w swój świat". Orbitowski o książce Colina Insole "Epifanie"

- Insole zasysa w swój świat. Te teksty są przepięknie napisane, bardzo spójne pod względem nastrojów - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski odnosząc się do książki Colina Insole "Epifanie". Jak dodał współprowadzący audycję Piotr Gociek ta proza jest pewnym hołdem dla Europy Środkowej i jej literatury. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Piotr Gociek Łukasz Orbitowski literatura KSIĄŻKA książki