Polskie Radio
Section05
czytelnictwo

Dofinansowanie bibliotek publicznych. Rząd przeznaczył niemal 79 mln złotych

47 bibliotek publicznych otrzyma dofinansowanie na łączną kwotę prawie 79 milionów złotych w ramach II naboru wniosków do priorytetu "Infrastruktura bibliotek 2021-2025". Przyznane środki pozwolą na zakup nowoczesnego wyposażenia, adaptację czy modernizację obiektów, budowę nowych oraz przebudowę lub rekonstrukcję już istniejących bibliotek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego czytelnictwo Piotr Gliński biblioteka społeczeństwo

Książka "Syn bagien" Pawła Rzewuskiego. Pytania o II RP

- Forma kryminału jest tylko pretekstem. Formą przyciągnięcia czytelników do tego, co chciałem opowiedzieć o przedwojennej Polsce, pytań, które sobie stawiałem: jak politycznie rozgrywano sprawy, jak postrzegano Kresy i o rolę centralnej Polski w postrzeganiu wschodnich rubieży - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Rzewuski, autor książki "Syn bagien".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Kresy literatura czytelnictwo kryminał

Tomasz Makowski: czytelnictwo w Polsce jest na poziomie sprzed pandemii

- Obserwowany przez wiele lat negatywny trend został trwale zatrzymany, to dobra wiadomość. W zeszłym roku mieliśmy wzrost czytelnictwa o 4 procent, to napawało optymizmem. Jednak zdalna szkoła i praca w drugim roku pandemii mocno nas zniechęcała. Generalnie spadła aktywność na rzecz kultury, stąd brak spodziewanego wzrostu w tym roku - mówił na antenie Dwójki dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  książki czytelnictwo Dwójka Biblioteka Narodowa Tomasz Makowski Paweł Siwek

Stan czytelnictwa w Polsce. Dr Makowski: sytuacja nie jest zła

Przypadający 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doskonała okazja, by pochylić się nad stanem czytelnictwa w Polsce. Z wyników badań opublikowanych przez Bibliotekę Narodową wynika, że "na pytanie o lekturę co najmniej jednej książki w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie twierdząco odpowiedziało 38 proc. respondentów".
Zobacz więcej na temat:  książki Tomasz Makowski Biblioteka Narodowa czytelnictwo

Stan czytelnictwa w Polsce. Znamy raport Biblioteki Narodowej

Biblioteka Narodowa opublikowała dokument zatytułowany "Raport o stanie czytelnictwa w pierwszym kwartale 2022 roku". Dokument wskazuje, że od jesieni 2021 do wiosny 2022 r. ok. 38 proc. Polaków przeczytało przynajmniej jedną książkę. Z raportu wynika też, że czytelnictwo w Polsce wróciło do poziomu sprzed pandemii, czyli trend spadkowy został trwale powstrzymany. Odnotowany w 2020 r. niewielki wzrost nie przyniósł również trwałego trendu wzrostowego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Biblioteka Narodowa czytelnictwo NAUKA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego KSIĄŻKA

W "Kulturalnej strefie" w PRD o XX edycji Poznańskich Targów Książki

Przed nami XX edycja Poznańskich Targów Książki. Już w najbliższy weekend Poznań ponownie stanie się stolicą literatury. To wielkie święto kilkudziesięciu wydawnictw, miłośników książek, łowców autografów, pisarzy i ilustratorów. Wśród zaproszonych osób nie zabraknie znanych i lubianych autorów. Więcej o tym w załączonej audycji.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska czytelnictwo

Audiobooki – więcej niż książki?

Dróg do książek jest wiele - nie tylko czytanie, ale też słuchanie. Audiobooki wydawnictwa Buka to swoista podróż w czasie. Wysokiej jakości treści czytane przez profesjonalnych aktorów połączone z piękną oprawą muzyczną i obrazami to gwarancja zadowolenia odbiorcy. BUKA dba o wartości literackie i poznawcze, sięgając zarówno do twórczości obecnych autorów, jak i ponadczasowych tekstów twórców z przeszłości.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska radio dla rodziców Audiobook czytelnictwo

"Czarna Frotte rusza w świat. Korytarz pod pralką prowadzi ją do wielkiego portu, a tam ..."

Opowieść Justyny Bednarek, którą można było zdobyć dziś w Poranku rozbudza wyobraźnię i marzenia o wielkich podróżach. Już po godzinie 7.00 ruszyliśmy w ryzykowną podróż z Robinsonem Cruzoe, przyjrzeliśmy się krainie, do której trafił Guliwer i spróbujemy objechać świat z Fileasem Foggiem, choć nie mamy na to osiemdziesięciu dni.
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom Martyna Chuderska czytelnictwo literatura dziecięca

"Ferie z książką". Fascynująca historia prania czyli od tary do pralki

Jak wyglądało pranie w dawnych czasach? Do czego służyła kijanka? Kiedy pojawiła się pierwsza pralka automatyczna? Pierwszą ponoć stworzył William Blackstone w roku 1874. Zbudował ją w prezencie urodzinowym dla swojej żony. Jeszcze wtedy nikt nie przeczuwał, że stanie się "żarłoczną maszyną" zjadającą różne części garderoby ze szczególnym upodobaniem do skarpet. Takiego odkrycia dokonała kilka lat temu Justyna Bednarek, z którą spotykaliśmy się w "Poranku".
Zobacz więcej na temat:  czytelnictwo literatura dziecięca radio dla dzieci Ferie zimowe

PR24 Krzysztof Szujecki o "Milionerach przedwojennej Polski"

- Byli to przedsiębiorcy, którzy zapisali się w historii nie tylko jako finansiści, przedsiębiorcy czy handlowcy, ale prowadzili także szeroką działalność społeczną, a w niektórych przypadkach była to też działalność polityczna - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Szujecki, opowiadając o bohaterach swojej książki "Milionerzy przedwojennej Polski".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Katarzyna Cygler KULTURA KSIĄŻKA literatura czytelnictwo HISTORIA Dwudziestolecie międzywojenne historia Polski bogactwo

"Zaułek koszmarów". Orbitowski: poruszająca historia o wzlocie i upadku człowieka

- Była we mnie obawa, że Gresham, ze względu na "dzikość" swojego pisarstwa i absolutny brak hamulców (...) otworzy drzwi do czarów i wtedy byłoby po książce. Na szczęście tak nie zrobił, dając nam w zamian poruszającą historię wzlotu i upadku człowieka, który marzył o tym, żeby mieć pieniądze, sławę i lekko sobie żyć - mówił Łukasz Orbitowski. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Gociek Łukasz Orbitowski KSIĄŻKA literatura czytelnictwo społeczeństwo KULTURA

Orbitowski w PR24 o opowiadaniach "Sarajewskie Marlboro"

- Czytając, przejmowałem się losami tych, którym się nie wiodło i złościłem się na oprawców. Książka zaczyna się od ognia i ogniem się kończy. Ludzkie tragedie są tak opisane, że czasami nie chciało się wierzyć, iż zostały wzięte z życia. Tymczasem te tragedie wydarzyły się chwilę temu - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski, który razem z Piotrem Goćkiem zrecenzował opowiadania "Sarajewskie Marlboro" Miljenko Jergovicia. 
Zobacz więcej na temat:  literatura KSIĄŻKA książki czytelnictwo KULTURA społeczeństwo