Polskie Radio
Section05
czytelnictwo

"Pandemia i inne plagi". Co zagraża współczesnemu światu?

- Procesy nihilistyczne, destrukcyjne w ostatnim czasie, w okresie pandemii, zostały wręcz wzmocnione, a nie podane w wątpliwość. Ponadto klęska nauki, nowoczesnego myślenia, którą spowodował wirus, powinna też ściągnąć człowieka z piedestału zbudowanego z pychy. Kim jesteśmy, że wybieramy się mieszkać na Marsie, a boimy się wyjść do sklepu - powiedział Jan Polkowski, pisarz i poeta, a także autor książki "Pandemia i inne plagi. Notatki marzec-lipiec 2020".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KSIĄŻKA Magdalena Piejko literatura czytelnictwo pandemia

Druh Jeleński w podróży. Historia pierwszego Polaka, który samochodem przejechał dookoła świata

Historia zapomniana na nowo odkryta. Fascynująca opowieść o podróży Jerzego Jeleńskiego - pierwszego Polaka, który w dwa lata przejechał samochodem dookoła świata. Reportaż spisany przez Dorotę i Dariusza Grochalów to podróż w przeszłość, która przedstawia jedno z największych osiągnięć podróżniczych przedwojennej Polski.
Zobacz więcej na temat:  SPORT Moto sport książki czytelnictwo reportaż samochody podróże

"Księga bezimiennej akuszerki". Orbitowski: powrót do męskiego barbarzyństwa jest zbyt jednowymiarowy

- Doceniam pomysł na losy głównej bohaterki. Powieść tak naprawdę jest o efektach pandemii. Mam jednak problem z wizją przedstawionego świata. Powrót do męskiego barbarzyństwa jest zbyt jednowymiarowy - mówił na antenie Polskiego Radia 24 pisarz i krytyk Łukasz Orbitowski o powieści Meg Elison "Księga bezimiennej akuszerki". 
Zobacz więcej na temat:  książki czytelnictwo KULTURA literatura science-fiction

"Teologia Tolkiena". Ks. prof. Stanisław Adamiak: to bardziej książka o wierze

- Trochę brakuje czasem pozycji, które przybliżałyby takie problemy teologiczne, katechizmowe, w formie bardziej przystępnej, może właśnie odwołując się do przykładów, które mogą być zrozumiałe dla szerszych kręgów - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Stanisław Adamiak, autor książki "Teologia Tolkiena".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Piejko KULTURA KSIĄŻKA czytelnictwo teologia J.R.R. Tolkien chrześcijaństwo

"Mówi o tym, co rządzi psychologią szachowych rozgrywek". Brzozowski o książce Garriego Kasparowa

- Osobowość Garriego Kasparowa to jest wulkan emocji, błyskotliwej inteligencji. Nic więc dziwnego, że oprócz szachów angażuje się również w działalność społeczną i polityczną - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Brzozowski, wydawca książki pt. "Ostatni bastion umysłu".
Zobacz więcej na temat:  szachy Polskie Radio 24 ŚWIAT Rosja Garri Kasparow KULTURA KSIĄŻKA czytelnictwo literatura

"Wielka literatura, nieprawdopodobna maestria". Gociek o książce "Sny o pociągach"

- Jak czytałem te pierwsze, króciutkie rozdzialiki, to czułem się jakbym znowu trafił do świata Faulknera czy Schreibera. Po prostu nieprawdopodobna maestria i panowanie nad prozą. Tutaj nie ma wielkich historycznych wydarzeń oraz straszliwych zwrotów akcji, natomiast intensywność emocjonalna tej książki jest nieprawdopodobna - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki KSIĄŻKA czytelnictwo społeczeństwo Piotr Gociek Łukasz Orbitowski

"Był mistrzem dyskretnej autoreklamy". Jarosław Górski o Tadeuszu Dołędze-Mostowiczu

- Nie był bufonem, który przedstawiał tylko swoje sukcesy. Wręcz przeciwnie, bywał kokieteryjny. Mówił, że to, co pisze, nie ma żadnej wartości. Jednocześnie bardzo wierzył w wartość swoich dzieł - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Jarosław Górski, autor biografii Tadeusza Dołęgi-Mostowicza "Parweniusz z rodowodem".
Zobacz więcej na temat:  literatura książki KSIĄŻKA czytelnictwo KULTURA II RP Tadeusz Dołęga-Mostowicz

"Obcy w obcym kraju". Jedna z najważniejszych powieści science fiction dekad

- Jak nie zakochać się w książce, której pierwsze zdanie brzmi "był sobie raz Marsjanin nazwiskiem Valentine Michael Smith"? Już to jest na tyle absurdalne, że wiadomo, iż będzie z tego coś ciekawego - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek, który razem z Łukaszem Orbitowskim zrecenzowali powieść Roberta Heinleina "Obcy w obcym kraju". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KSIĄŻKA książki czytelnictwo fantastyka literatura

Prof. Kucharczyk o swojej nowej książce "Prusy. Pięć wieków"

- Warto sobie przypomnieć, patrząc na takie budowle, jak np. Zamek Cesarski w Poznaniu, skąd on się wziął, dlaczego akurat w 1910 roku był inaugurowany i co miała wizualizować właśnie architektoniczna strona obecności pruskiej na polskich ziemiach. Jest parę takich przykładów, które można podać, dlaczego powinniśmy przypominać sobie o dziejach Prus - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk, autor książki "Prusy. Pięć wieków".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA KSIĄŻKA czytelnictwo HISTORIA Jakub Moroz Prusy literatura

"Intelektualny rzecznik epoki". Czyżewski o życiu i twórczości Leszka Kołakowskiego

Był aktywnie zaangażowany w komunizm w Polsce, określał się jako myśliciel marksistowski, ale bardzo szybko przyszło rozczarowanie marksizmem - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Hubert Czyżewski z Centrum Badań Kopernik UJ, komentując biografię Leszka Kołakowskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Leszek Kołakowski filozofia historia Polski religia KULTURA literatura czytelnictwo KSIĄŻKA

Legenda Trylogii ukraińskiej Józefa Łobodowskiego

- Odzwyczailiśmy się, że takie powieści istnieją. Niezależnie od tego, że jest ona trochę przegadana i być może za długa, to jest szalenie ciekawa. Niestety we współczesnej literaturze nie znajduję wielu ciekawych powieści, a taka jest właśnie Trylogia ukraińska Józefa Łobodowskiego - mówił na antenie Polskiego Radia 24 krytyk literacki Krzysztof Masłoń.
Zobacz więcej na temat:  literatura KULTURA czytelnictwo KSIĄŻKA książki Józef Łobodowski