Polskie Radio
Section05
czytelnictwo

"Rymkiewicz - genealogia". Polskość jako siła duchowa

- Polskość, jak tłumaczył Jarosław Marek Rymkiewicz, nie jest ani biologiczna, ani genetyczna. Nie bierze się nawet z krwi. Polskość to ogromna siła duchowa, to nie my ją wybieramy, to ona nas wybiera - przypomniał Krzysztof Masłoń, który wraz z Tomaszem Zapertem zrecenzował książkę Joanny Lichockiej "Rymkiewicz - genealogia". 
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA literatura czytelnictwo Jarosław Marek Rymkiewicz KULTURA Joanna Lichocka

"Toskania, jakiej nie znacie". Ks. prof. Witold Kawecki: to topowy region

- W tej książce jestem przewodnikiem, aby ułatwić czytelnikowi percepcję, aby w sposób najłatwiejszy i możliwie najprzyjemniejszy zaprezentować uroki Toskanii, o której piszę w kilku rozdziałach - powiedział w Polskim Radiu 24 o swojej najnowszej książce ks. prof. Witold Kawecki z UKSW.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Jakub Moroz Polskie Radio 24 KSIĄŻKA literatura czytelnictwo KULTURA Toskania

"W warstwie wizualnej ciągle się broni". Łukasz Orbitowski o komiksie "Yans"

- Byłem już po lekturze komiksów Bogusława Polcha na podstawie Ericha von Dänikena, więc wszedłem w to, jak w trufle. Uważałem, że jest to najwspanialsza opowieść na świecie. Oczywiście nie jest, ale ta postać ciągle się broni - mówił na antenie Polskiego Radia 24 pisarz Łukasz Orbtowski, który razem z Piotrem Goćkiem recenzował wznowioną serię komiksów "Yans".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA komiks komiksy czytelnictwo Łukasz Orbitowski fantastyka Piotr Gociek społeczeństwo

Losy Zofii Kossak po wojnie. "Czekały ją stalinowskie represje"

- Spłacając swój dług wdzięczności za uratowanie swoich żydowskich dzieci, Berman obiecał jej wydanie paszportu i usilnie namawiał ją na wyjazd z Polski. Był świadomy tego, że czekają ją silne represje ze strony komunistów - powiedziała o początkach powojennych losów Zofii Kossak, Magdalena Merta.
Zobacz więcej na temat:  Zofia Kossak Żydzi II wojna światowa komunizm PRL represje HISTORIA ludzie Polskie Radio 24 KULTURA KSIĄŻKA czytelnictwo literatura

Światowy Dzień Książki. "Słowo czytane ma duży wpływ na nasz relaks"

- W naszej fundacji przyświecają nam trzy główne cele. Pierwszym jest szeroka promocja czytelnictwa. Zależy nam, żeby ludzie obcowali więcej ze słowem czytanym, bo ma duży wpływ na nasz relaks - powiedział o znaczeniu czytania i działaniach fundacji Zaczytani.org jej prezes Michał Stępień. Gośćmi "Weekendu kulturalnego" byli także Michał Mendyk i Beata Majcher.
Zobacz więcej na temat:  książki opowiadanie czytelnictwo biblioteka pisarz Polskie Radio 24 KULTURA literatura KSIĄŻKA

"Pandemia i inne plagi". Co zagraża współczesnemu światu?

- Procesy nihilistyczne, destrukcyjne w ostatnim czasie, w okresie pandemii, zostały wręcz wzmocnione, a nie podane w wątpliwość. Ponadto klęska nauki, nowoczesnego myślenia, którą spowodował wirus, powinna też ściągnąć człowieka z piedestału zbudowanego z pychy. Kim jesteśmy, że wybieramy się mieszkać na Marsie, a boimy się wyjść do sklepu - powiedział Jan Polkowski, pisarz i poeta, a także autor książki "Pandemia i inne plagi. Notatki marzec-lipiec 2020".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KSIĄŻKA Magdalena Piejko literatura czytelnictwo pandemia

Druh Jeleński w podróży. Historia pierwszego Polaka, który samochodem przejechał dookoła świata

Historia zapomniana na nowo odkryta. Fascynująca opowieść o podróży Jerzego Jeleńskiego - pierwszego Polaka, który w dwa lata przejechał samochodem dookoła świata. Reportaż spisany przez Dorotę i Dariusza Grochalów to podróż w przeszłość, która przedstawia jedno z największych osiągnięć podróżniczych przedwojennej Polski.
Zobacz więcej na temat:  SPORT Moto sport książki czytelnictwo reportaż samochody podróże