Polskie Radio
Section05

Dorota Gacek

Przekład jak taniec na linie - "Ulisses" Joyce'a w nowym tłumaczeniu

- Ta powieść jest labiryntem, Dublin jest labiryntem w "Ulissesie", a w labiryncie trudno nie zabłądzić, przynajmniej kilkakrotnie. W tego typu książce tłumacz musi chyba czasami pobłądzić po to właśnie, żeby znaleźć właściwą drogę - mówił w Dwójce Maciej Świerkocki, pisarz, scenarzysta, krytyk, znawca literatury anglojęzycznej, tłumacz nowego przekładu "Ulissesa" Joyce'a.
Zobacz więcej na temat:  James Joyce tłumaczenie literatura Dwójka

Córka neandertalczyka. Wisława Szymborska i przodkowie

- Jeden z jej przodków razem z kolegami podchorążymi szedł na Belweder, po linii matki jest jakiś drzeworyt tego Rottermunda od Belwederu, są wspomnienia dziadka z powstania styczniowego. Nic, tylko się chwalić, a ona jeżeli pisała w wierszach o rodzinie, częściej był to wątek na przykład gruźlicy, jakieś epizodziki z życia osobistego, rodzinnego, a nie z tej chwały. Nie uważała, że to jest jej chwała - mówiła o Wisławie Szymborskiej jej biografka Joanna Szczęsna.
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska rodzina pisarze i poeci Dwójka genealogia

Wilno - miejsce na mapie i w duszy. Rozmowy z okazji 700-lecia miasta

- To jest miasto, jak mówił Czesław Miłosz, prowincjonalne, stworzone specjalnie dla człowieka w proporcjach, które go nie drażnią, nie usuwają na plan dalszy - mówiła o Wilnie dziennikarka i poetka Barbara Gruszka-Zych. Bohaterem cyklu "Zapiski ze współczesności" - nietypowo - było tym razem miasto, które odegrało niezwykle ważną rolę w historii kultury litewskiej, polskiej i żydowskiej - Wilno.
Zobacz więcej na temat:  Wilno Dwójka jubileusz hospicjum Faustyna Kowalska Litwa

"Jej losy odmieniło poznanie Jerzego Giedroycia". Biografka o Zofii Hertz

- Zofia Hertz nie była osobą pierwszego planu i to w jakimś sensie zainspirowało mnie do napisania tej biografii. Jerzy Giedroyc jeszcze przed wojną był redaktorem pism. Miłosz był już powszechnie znanym poetą. Jerzy Stempowski był już uznanym eseistą. W tamtym czasie Zofia Hertz nie zaistniała w takim znaczeniu. To właśnie poznanie Giedroycia odmieniło jej losy - mówiła w Dwójce Kamila Łabno-Hajduk, autorka książki "Zofia Hertz. Życie na miarę Kultury".
Zobacz więcej na temat:  Zofia Hertz Jerzy Giedroyc biografia KULTURA Dwójka

Wspominając Szymborską: "W garderobie natury jest kostiumów sporo"

- To zdumiewające, jak ona przystawała do swoich wierszy, jak ręka i rękawiczka. Czy jej wiersze były, jakie były, ponieważ ona była taka. Czy ona się na wzór swoich wierszy ukształtowała - tego nie umiem powiedzieć, ale miałam okazję oglądać podobieństwo jej i jej wierszy - opowiadała o Wisławie Szymborskiej w Dwójce pisarka i dziennikarka Joanna Szczęsna.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Wisława Szymborska nagroda Nobla literatura poezja wiersze Rok Wisławy Szymborskiej

"Szczęście do ludzi". Barbara Gruszka-Zych o poszukiwaniu mądrości

"Czuję spokój, spotkałam tych ludzi i oni mnie tak wiele nauczyli, wiele powiedzieli zamiast mnie, przestawałam się przy nich szarpać, szukając słów, określeń, odpowiedzi. Oni dawali odpowiedzi na różne ważne pytania, (...) zwyczajnie mówili o swoim życiu, między słowami przekazując swoją mądrość" - tak o książce "Moi ważni. Portrety prywatne" i o "szczęściu do ludzi" opowiadała w Dwójce Barbara Gruszka-Zych - poetka, pisarka, dziennikarka, od kilku dekad związana z tygodnikiem "Gość Niedzielny". 
Zobacz więcej na temat:  pisarze i poeci literatura Dwójka Czesław Miłosz poezja

Stanisław Vincenz, Huculszczyzna i piękno człowieka

- Jest u niego zaakcentowane przekonanie o braterstwie ludzi, którzy w wieku XX walczą ze sobą, mordują się, nienawidzą, ale Vincenz starał się to zrównoważyć, akcentować elementem idealistycznym, którego nie potrafił się pozbyć - mówił w Dwójce prof. Andrzej Stanisław Kowalczyk, historyk literatury, autor posłowia do nowego wydania książki "Na wysokiej połoninie".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura Karpaty folklor Stanisław Vincenz

S. Magdalena Abramow-Newerly: matka Matylda Getter otwierała serca

- W sposób naturalny wśród dzieci katolickich ukrywano dzieci żydowskie. To z jednej strony była dosyć spontaniczna akcja, a z drugiej - bardzo dobrze zorganizowana. Szacujemy dzisiaj, że ponad 120 sióstr Rodziny Maryi pod wodzą matki Matyldy Getter brało udział w ratowaniu Żydów. W tej chwili 22 siostry otrzymały medale Sprawiedliwi wśród Narodów Świata - mówiła w Dwójce siostra Magdalena Abramow-Newerly, przełożona Domu Generalnego Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, dyrektor Muzeum Świętego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Zygmunt Szczęsny Feliński Igor Newerly Jarosław Abramow-Newerly literatura Dwójka Żydzi sprawiedliwi wśród narodów świata