Polskie Radio
Section05

Dwójka Ukraina

Relacja z Kijowa: pomoc z Polski ma naprawdę duże znaczenie

- Pomoc z Polski jest niesamowicie ważna. Oni naprawdę to widzą, są niesamowicie wdzięczni. Obiecałem, że to przekażę, jak tylko będę miał okazję - w "Poranku Dwójki" połączyliśmy się z dziennikarzem i artystą Sebastianem Tomaszem Płocharskim, który od początku wojny przebywa na Ukrainie. Od tygodnia włącza się w niesienie pomocy humanitarnej ludności cywilnej, ale też dokumentuje życie w ogarniętym wojną kraju.
Zobacz więcej na temat:  Kijów wojna na Ukrainie Dwójka Roch Siciński

Natalia i Olga Pasiecznik. Koncert solidarności z Ukrainą

- Postanowiłyśmy z siostrą, że gramy teraz dużo koncertów z muzyką ukraińską. Oprócz tego, że ta muzyka jest po prostu przepiękna, to jest ona narzędziem do tego, by pomagać armii ukraińskiej i wysyłać pieniądze z naszych artystycznych gaż - mówiła w Dwójce pianistka ukraińskiego pochodzenia Natalia Pasiecznik.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka koncert Ukraina Wrocław Narodowe Forum Muzyki wojna na Ukrainie wojna 2022

Europejskie Centrum Muzyki K. Pendereckiego dla Ukrainy

- Wydaje się, że nie ma dzisiaj instytucji kultury, która w jakiś sposób nie solidaryzuje się z Ukrainą. Podobnie Europejskie Centrum Muzyki swój najbliższy koncert dedykuje narodowi ukraińskiemu i uchodźcom - mówił w "Poranku Dwójki" Adam Balas, dyrektor Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki kompozytor Ukraina Paweł Siwek koncert pomoc uchodźcy Dwójka

Oksana Zabużko: pisarz umie nazywać rzeczy po imieniu

 - W roli komentatora odnalazłam się już w 2014 roku, wojna toczy się od tamtej chwili. Wtedy musiałam odłożyć kolejną powieść, w naszych czasach wojna stała się częścią polityki informacyjnej. Rosja to kraj, w którym nie dba się o obywateli, tylko o własne poczucie władzy nad całym światem. To paranoja wciąż podtrzymywana dla tej toksycznej atmosfery - mówiła na antenie Dwójki Oksana Zabużko, ukraińska pisarka, poetka i eseistka. 
Zobacz więcej na temat:  literatura wojna na Ukrainie Dwójka Małgorzata Szymankiewicz

Nowe Epifanie. Paweł Dobrowolski: wierzę w moc sztuki

- Mieliśmy poczucie, że Jezus i słowa, które wypowiedział na krzyżu – "czemuś mnie opuścił?", to dobry kontekst do osamotnienia, którego doświadczaliśmy w ciągu pandemii na różnych poziomach. Teraz jednak te słowa nabrały nowego znaczenia i wydają się być wezwaniem do solidarności z ofiarami bestialskiego ataku Rosji na Ukrainę - mówił w Dwójce dyrektor Festiwalu Nowe Epifanie Paweł Dobrowolski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek muzyka klasyczna

Prof. Ola Hnatiuk: apelujmy o białoruskie pospolite ruszenie

- Mam ogromne obawy, że do armii rosyjskiej, ponieważ ponosi ogromne straty, dołączy armia białoruska. Naszym zadaniem, jako Polaków, tych, którzy wspierali Białorusinów przez tyle lat w ich walce, jest użyć wszystkich możliwych środków perswazji i propagandy, by zaapelować o niewypuszczanie wojsk - mówiła w "Poranku Dwójki" prof. Ola Hnatiuk, ukrainistka, tłumaczka i pisarka, laureatka Nagrody Polskiego PEN Clubu. Dzięki jej przekładom w Polsce pojawiło się zainteresowanie współczesną literaturą ukraińską.
Zobacz więcej na temat:  literatura Dwójka Paweł Siwek wojna na Ukrainie

Według Giedroycia Polska jest bezpieczna, gdy bezpieczni są jej sąsiedzi

- Jeśli mówimy o porozumieniu się z Rosją, to już w czasach powstania ta idea Giedroycia była piękna, ale mało realistyczna. Po 1991 roku stała się trudna do realizacji, a od 2008 roku, czyli od ataku na Gruzję i aneksji Krymu w 2014 roku, aż do dzisiaj jest już nieaktualna - mówił na antenie Dwójki Jan Malicki, historyk, w okresie PRL działacz opozycyjny i publicysta wydawnictw podziemnych, współorganizator i od 1990 dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Giedroyc Maisons-Laffitte Paryska "Kultura" Dwójka Paweł Siwek Wacław Holewiński Czesław Bielecki Zbigniew Gluza Jan Malicki

Joanna Wnuk-Nazarowa: Ukraina jest jak siostra [ZOBACZ WIDEO]

- Mamy niewesołe dni. Wspieramy Ukraińców, mają prawo do samostanowienia, do własnej tożsamości, my także o to tyle lat walczyliśmy. Ukraina jest jak siostra, z którą można się nawet pobić o spadek albo pokłócić o to, kto był ważniejszy - mówiła na antenie Dwójki Joanna Wnuk-Nazarowa, kompozytorka opery "Wanda", była minister kultury i sztuki, była dyrektor naczelna i artystyczna Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Wnuk-Nazarowa Robert Mazurek Dwójka KULTURA

"Kiedy język idzie na wojnę". Ukraina w 2014 roku

Bohaterami reportażu "Kiedy język idzie na wojnę", nagranego we wrześniu 2014 roku, są trzej ukraińscy pisarze: Jurij Andruchowycz, Andrij Bondar i Leś Belej. Aktywnie uczestniczyli oni w ukraińskiej rewolucji i byli obecni na Majdanie. Wobec agresji Rosji na niepodległą Ukrainę, reportaż ten, po prawie 8 latach od powstania, jest tragicznie aktualny.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Majdan Ukraina Dwójka Małgorzata Szymankiewicz