Polskie Radio
Section05
Dwójka

Jerzy Maksymiuk: dzięki tym dwóm utworom zająłem się muzyką

- Mój ojciec był niezwykłym, szalenie zdolnym człowiekiem. Kochał muzykę, grał na wielu instrumentach. Jego ulubionymi utworami był "Czardasz" Montiego i uwertura "Lekka kawaleria" von Suppégo. To prawdopodobnie spowodowało, że zacząłem zajmować się muzyką - mówił w Cafe "Muza" Jerzy Maksymiuk, charyzmatyczny i bezkompromisowy dyrygent, jeden z najbardziej rozpoznawalnych artystów naszych czasów.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Maksymiuk Marcin Majchrowski Dwójka dyrygent

Stefan Rachoń. Artysta na estradzie i poza nią

- Stefan w domu nie zmieniał się. Był takim samym człowiekiem jak na estradzie. Swoją osobowością wypełniał całą przestrzeń wokół. Do ostatniej chwili żył muzyką. Gdy moje uczennice przychodziły na lekcje śpiewu do naszego domu, zawsze służył radą - wspominała w archiwalnym nagraniu Barbara Nieman, śpiewaczka operowa i druga żona Stefana Rachonia - założyciela Orkiestry Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Stefan Rachoń Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie Polskie Radio Dwójka Jakub Kukla Andrzej Zieliński 95 lat Polskiego Radia historia radiofonii

Prof. Zbigniew Lewicki: Amerykanie bardzo głęboko wierzą w wybory

- Amerykanie wybierają właściwie po kolei wszystkich możliwych urzędników, od burmistrza po dyrektorów poszczególnych departamentów. Wybory są istotą amerykańskiej demokracji. Nie trójpodział władzy, tylko fakt, że obywatele wybierają, a w związku z tym czują się współodpowiedzialni za to, czy ten człowiek dobrze sprawuje się na urzędzie czy nie - mówił w audycji "Mazurek słucha" znakomity amerykanista.
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone Dwójka Zbigniew Lewicki Robert Mazurek wybory prezydenckie w USA wybory w USA

Bohdan Korzeniewski. Ocalony, który ratował skarby polskiej kultury

Bohdan Korzeniewski był historykiem i krytykiem teatru, wykładał w przedwojennym Instytucie Sztuki Teatralnej na wydziale reżyserii i scenografii. W Okresie okupacji nauczał teatru w podziemiu, był członkiem Tajnej Rady Teatralnej. W jednym z pierwszych transportów w 1940 został wywieziony do Auschwitz, skąd został wykupiony za ogromną sumę 100 tys. złotych.
Zobacz więcej na temat:  Bohdan Korzeniowski literatura Anna Lisiecka Dwójka Auschwitz KULTURA

Miłoszewski: arogancko uważam, że zasługuję na każdą nagrodę

- To bardzo ciekawe, że przytrafiła mi się nagroda trochę za całokształt. Rozumiem, że to jest głównie za wkład w literaturę kryminalną, czyli trzy moje powieści, których bohaterem jest prokurator Teodor Szacki - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Zygmunt Miłoszewski, tegoroczny laureat Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru.
Zobacz więcej na temat:  Zygmunt Miłoszewski Jakub Kukla Dwójka literatura kryminał