Polskie Radio
Section05

dyplomacja

"Ukraińcy żartują, że w tym samym czasie Putin widzi się z Łukaszenką". Grzywaczewski o spotkaniu Biden-Zełenski

- Wołodymyr Zełenski spotyka się z prezydentem Bidenem, a Władimir Putin spotyka się z Alaksandrem Łukaszenką. Dwa spotkania w tym samym tygodniu, pokazują, w jakim miejscu znajduje się Ukraina - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Grzywaczewski, korespondent TVP na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie wojna 2022 Wołodymyr Zełenski Joe Biden Władimir Putin ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy. Prof. Żurawski: USA muszą pokazać Chinom, że są w stanie obronić sojusznika

- Interesy w polityce zagranicznej USA są takie, żeby nie dawać, na przykładzie Ukrainy, informacji innym rywalom, że Waszyngton nie jest w stanie obronić zaprzyjaźnionej demokracji - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski z Uniwersytetu Łódzkiego.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie wojsko konflikty międzynarodowe Wołodymyr Zełenski polityka zagraniczna USA broń ŚWIAT Ameryka Polskie Radio 24

"Przemówienie w Kongresie będzie presją na republikanów". Publicyści o wizycie Zełenskiego w USA

- W czasie całej kampanii wyborczej w USA była obawa, że Republikanie będą chcieli wycofać pomoc dla Ukrainy. Przemówienie w Kongresie będzie też formą presji na Republikanów - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Kolanko z Rzeczpospolitej. Gościem audycji był także dr Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego.
Zobacz więcej na temat:  Wołodymyr Zełenski wojna na Ukrainie USA Ameryka Polskie Radio 24

Mularczyk: ponieważ Niemcy nadal nie przystępują do negocjacji z Polską, wystąpiłem do sekretarz generalnej RE

- Chodzi o to, żeby stworzyć platformę do współpracy, dialogu, kooperacji między naszymi krajami - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk o zaangażowaniu Rady Europy w sprawę reparacji wojennych.
Zobacz więcej na temat:  UNESCO KULTURA SZTUKA Niemcy MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych ŚWIAT Europa reparacje wojenne Rada Europy

Swoboda podróżowania i pracy za granicą. Polska w Schengen już od 15 lat

Mija 15 lat od wejścia Polski do strefy Schengen, obszaru Unii Europejskiej, w którym nie ma kontroli paszportowej i celnej między państwami, co umożliwia ponad 400 milionom osób swobodne podróżowanie bez konieczności przechodzenia przez kontrolę graniczną. Jest to największy na świecie obszar swobodnego podróżowania.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Strefa Schengen Polska w Unii Europejskiej Polityka zagraniczna Polski

Polskie dobra kultury zrabowane podczas wojny. Próba interwencji w UNESCO

Mariusz Lewicki, polski ambasador przy UNESCO, spotka się w Paryżu z dyrektor generalną organizacji Audrey Azoulay. Będzie z nią rozmawiał o dobrach kultury zrabowanych w Polsce przez Niemcy w czasie drugiej wojny światowej. O spotkaniu poinformował wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk.
Zobacz więcej na temat:  UNESCO KULTURA SZTUKA Niemcy MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych ŚWIAT Europa Francja Paryż

Raport dot. strat wojennych. Kuźmiuk: skala zniszczeń nie była znana w Europie

- Dopiero teraz spora część opinii publicznej w krajach Unii Europejskiej dowiedziała się, jaka była skala zniszczeń dokonanych przez Niemców w Polsce - mówił w Programie 3 Polskiego Radia europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk odnosząc się do działań rządu w sprawie odszkodowań od Niemiec, m.in. publikacji raportu o stratach wojennych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Trójka POLSKA Niemcy MSZ reparacje wojenne II wojna światowa historia Polski Zbigniew Kuźmiuk

Rosyjscy oligarchowie mogą obchodzić sankcje UE? Nowy pakiet bardzo to ogranicza

Możliwości odmrażania majątków rosyjskich oligarchów-udziałowców firm nawozowych, którzy zostali objęci unijnymi sankcjami, są bardzo ograniczone. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka widziała dokument, który został dołączony do dziewiątego pakietu na żądanie Belgii, Francji i Holandii.
Zobacz więcej na temat:  sankcje Unii Europejskiej pieniądze Unia Europejska Rosja ŚWIAT Europa

Postawa Niemiec i Francji wobec wojny na Ukrainie. Dr Winkler: ich stanowisko jest mocno zachowawcze

- Zobaczymy jak będzie rozwijała się sytuacja podczas zimy. Czy społeczeństwa niemieckie i francuskie, które były bardziej za wspieraniem Ukrainy niż ich rządy, nie zmienią zdania pod wpływem problemów związanych z kryzysem gospodarczym - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Winkler z Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Francja Niemcy pieniądze bezpieczeństwo ŚWIAT Europa Polskie Radio 24