Polskie Radio
Section05

dyrygent

Reżyserka filmu "Maestra": większość z nas nie ma pojęcia, czym jest dyrygowanie

- Wszelkie konkursy są bardzo filmowe, a to oznacza, że tak samo jest w przypadku konkursu dla dyrygentek. Jedną z cech dobrego dokumentu jest też fakt, że umożliwia on odbiorcy przyjrzenie się z bliska światu, który na co dzień jest dla niego zupełnie niedostępny - mówiła w Dwójce Maggie Contreras, reżyserka filmu dokumentalnego "Maestra".
Zobacz więcej na temat:  kobieta Marin Alsop Monika Zając Anna Sułkowska-Migoń Dwójka konkurs Paryż KULTURA Maggie Contreras FILM kino

Michele Spotti: Symfonia fantastyczna Berlioza to doświadczenie absolutnie szalone

- Ta muzyka daje wiele radości, zarówno kiedy słucha się jej na żywo, w sali koncertowej, jak i w radiu. Po prostu w tym dziele znajdziemy mnóstwo efektownych zabiegów. Berlioz był mistrzem w ich kreowaniu i operowaniu nimi w ramach partytury, dlatego Symfonia fantastyczna to utwór, który nigdy nie nudzi słuchacza - mówił w Dwójce Michele Spotti, dyrygent piątkowego koncertu w NOSPR (8.12).
Zobacz więcej na temat:  NOSPR koncert Karol Furtak Hektor Berlioz Antonin Dworak Dwójka MUZYKA Michele Spotti Łucja Siedlik

Adam Rozlach o Konkursie Dyrygentów im. G. Fitelberga: nie ma już "turystów konkursowych"

- Nie ma już w konkursach - także Chopinowskim czy Wieniawskiego - turystów konkursowych, którzy jeżdżą od konkursu do konkursu, grają tak średnio albo byle jak i jadą na następny konkurs. Oczywiście odpadają po pierwszym etapie. Teraz uczestnicy są bardzo dobrze przygotowani - tak Adam Rozlach ocenił poziom XI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga.
Zobacz więcej na temat:  Róża Światczyńska Katowice Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga Dwójka Adam Rozlach muzyka klasyczna Filharmonia Śląska w Katowicach

Jarosław Szemet: najcenniejszą nagrodą w Konkursie Dyrygentów im. Fitelberga są koncerty

Zakończył się Konkurs Dyrygentów w Katowicach, a laureaci poprowadzą teraz wiele koncertów w Polsce i za granicą. - Udało nam się zdobyć ponad 40 koncertów w Polsce i zagranicą z takimi zespołami, jak Scottish Opera, London Chamber Orchestra, Orkiestra Narodowa na Łotwie i niemal 95 proc. polskich zespołów, w tym po raz pierwszy Opera Narodowa w Warszawie czy Sinfonia Varsovia - mówił dyrektor artystyczny Filharmonii Śląskiej w Katowicach Jarosław Szemet.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Róża Światczyńska muzyka klasyczna Jarosław Szemet Filharmonia Śląska w Katowicach Opera Bałtycka w Gdańsku

Thomas Sanderling: Europa Wschodnia to ważny wątek w historii muzyki

- Beethoven wyjechał z Bonn do Wiednia, ponieważ chciał studiować w Wiedniu. Podobnie było z Haydnem. Myślę, że wiele motywów z późnych symfonii Haydna ma swoje korzenie w Europie Wschodniej, a nawet na Bałkanach. Uważam, że geograficzna bliskość Europy Wschodniej jest ważną częścią historii niemieckiej muzyki - mówił w Dwójce dyrygent Thomas Sanderling.
Zobacz więcej na temat:  Ferenc Liszt koncert Leonora Armellini Eufonie filharmonia narodowa Andrzej Panufnik koncerty koncerty w Polskim Radiu Joanna Grotkowska fortepian Dwójka Michał Dębski

Rozpoczyna się Festiwal Krzysztofa Pendereckiego. "Oddamy hołd jednemu z największych polskich kompozytorów"

- Jak powiedziała kiedyś wybitna znawczyni muzyki Pendereckiego prof. Regina Chłopicka, muzyka ta jest poruszająca, budzi niepokój, fascynuje i budzi kontrowersje - powiedział Andrzej Giza, dyrektor z organizującego festiwal Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena. Festiwal Krzysztofa Pendereckiego potrwa od 21 do 26 listopada.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki kompozytor muzyka klasyczna społeczeństwo POLSKA

Leonard Slatkin: moje życie od zawsze kręciło się wokół muzyki

- Za dnia moi rodzice pracowali w studiach i nagrywali głównie muzykę filmową, a wieczorami, gdy wracali do domu, jedliśmy wspólnie późny obiad i czekaliśmy na pozostałych członków Hollywood Quartet. Wtedy u nas w domu odbywały się próby tego zespołu, pierwszego kwartetu smyczkowego w USA, którego wszyscy członkowie-założyciele byli Amerykanami - mówił w Dwójce dyrygent Leonard Slatkin.
Zobacz więcej na temat:  Leonard Slatkin MUZYKA Karol Furtak Dwójka Los Angeles

Konkurs Dyrygentów im. G. Fitelberga. "Każdy etap to będzie inny styl muzyczny"

Przed nami XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. - W I etapie dominować będą utwory klasyczne: Mozart, Beethoven, Moniuszko. W drugim etapie mamy przedstawicieli epoki romantyzmu plus koncerty z solistami, a w trzecim - pozycje dwudziestowieczne. Poziom trudności zatem wzrasta, a my będziemy mogli zobaczyć, jak uczestnicy radzą sobie w różnych stylach - mówił w Dwójce Yaroslav Shemet, członek jury.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Fitelberg Monika Zając Jarosław Shemet Dwójka MUZYKA Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga

Antoni Wit: symfonie Zygmunta Noskowskiego to dla mnie odkrycie

- Dla mnie odkryciem są trzy symfonie Zygmunta Noskowskiego. Zdążyłem nagrać dwie, a trzecią mam w planie na przyszły rok. W polskiej muzyce symfonicznej XIX wieku z pewnością jest jeszcze wiele do pokazania. Podziwiam hart ducha Noskowskiego, który pisał te utwory w czasie, gdy w Polsce nie istniała stała orkiestra symfoniczna - mówił w Dwójce znakomity dyrygent Antoni Wit.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Wit Andrzej Sułek Dwójka orkiestra Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie Zygmunt Noskowski

Jerzy Maksymiuk - doktor honoris causa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie

- Ten dzień jest dla mnie niezwykły. Z jednej strony pełen wspomnień, a z drugiej pytanie co trzeba zrobić, aby więcej ludzi kochało muzykę. To, że Państwo pamiętają o tym, co zrobiłem, pobudza, aby jeszcze coś wymyślić. Postaram się zająć takimi utworami, które nie były grane, a są niezwykle wartościowe - zapowiadał na antenie Dwójki Jerzy Maksymiuk, doktor honoris causa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Maksymiuk Dwójka Karol Furtak

"Paweł Klecki i muzyka Łodzi" - wystawa o łodzianinie światowego formatu

- Łodzianinem był nie tylko z urodzenia, pamiętał o Łodzi całe życie. Mało tego, na tyle, na ile mógł, szczególnie po II wojnie światowej, do Łodzi wracał, a nawet później, po odwilży, po październiku 1956 roku rzeczywiście udało mu się przyjechać do Państwowej Filharmonii w Łodzi - tak o wielkim skrzypku,dyrygencie i kompozytorze Pawłe Kleckim mówił w Dwójce dr Wojciech Wendland, kurator wystawy "Paweł Klecki i muzyka Łodzi", przygotowanej przez Muzeum Miasta Łodzi w 50. rocznicę śmierci artysty.
Zobacz więcej na temat:  Łódź wystawa Dwójka Jakub Jamrozek kompozytor

Agnieszka Duczmal: Orkiestrze Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus" poświęciłam 55 lat życia

- Z Orkiestrą "Amadeus" jestem związana 55 lat. Kocham instrumenty smyczkowe, im poświęciłam moje zawodowe życie. Na tym święcie nie mogło zabraknąć Mischy Maisky'ego, ten genialny wiolonczelista jest z nami podczas naszych jubileuszy od 1998 roku - mówiła w Dwójce Agnieszka Duczmal.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Duczmal Dwójka Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus Jakub Kukla

Konkurs Dyrygentów im. G. Fitelberga. Adam Wesołowski: to początek wielu karier

- Tu zaczynają się artystyczne kariery, które potem obserwujemy w znaczących orkiestrach czy operach. Program konkursu im. Grzegorza Fitelberga jest niezwykle wymagający dla dyrygentów, zgłasza się niewielu studentów. Biorą w nim udział profesjonalni, często już dość doświadczeni dyrygenci, którzy pełnią funkcje dyrektora artystycznego orkiestry lub opery - mówił w Dwójce Adam Wesołowski.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Fitelberg konkurs Katowice Dwójka Jakub Kukla