Polskie Radio
Section05
dyrygent

Andrzej Markowski. Kompozytor o szerokich horyzontach

- Wszystko, co jest muzyką, nie jest mi obce. Ja tym żyję. Nawet w najskromniejszej piosence czy balladzie, jeżeli jest żywa, prawdziwa, odnajduję swoje życie, swoją prawdę - mówił w audycji Polskiego Radia Andrzej Markowski. Wybitny dyrygent, kompozytor, twórca muzyki filmowej, uczestnik Powstania Warszawskiego i więzień obozu jenieckiego w Murnau zmarł 37 lat temu.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski MUZYKA Andrzej Markowski Wratislavia Cantans Warszawska Jesień muzyka filmowa kompozytor

Jerzy Maksymiuk - doktor honoris causa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie

- Ten dzień jest dla mnie niezwykły. Z jednej strony pełen wspomnień, a z drugiej pytanie co trzeba zrobić, aby więcej ludzi kochało muzykę. To, że Państwo pamiętają o tym, co zrobiłem, pobudza, aby jeszcze coś wymyślić. Postaram się zająć takimi utworami, które nie były grane, a są niezwykle wartościowe - zapowiadał na antenie Dwójki Jerzy Maksymiuk, doktor honoris causa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Maksymiuk Dwójka Karol Furtak

"Paweł Klecki i muzyka Łodzi" - wystawa o łodzianinie światowego formatu

- Łodzianinem był nie tylko z urodzenia, pamiętał o Łodzi całe życie. Mało tego, na tyle, na ile mógł, szczególnie po II wojnie światowej, do Łodzi wracał, a nawet później, po odwilży, po październiku 1956 roku rzeczywiście udało mu się przyjechać do Państwowej Filharmonii w Łodzi - tak o wielkim skrzypku,dyrygencie i kompozytorze Pawłe Kleckim mówił w Dwójce dr Wojciech Wendland, kurator wystawy "Paweł Klecki i muzyka Łodzi", przygotowanej przez Muzeum Miasta Łodzi w 50. rocznicę śmierci artysty.
Zobacz więcej na temat:  Łódź wystawa Dwójka Jakub Jamrozek kompozytor

Agnieszka Duczmal: Orkiestrze Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus" poświęciłam 55 lat życia

- Z Orkiestrą "Amadeus" jestem związana 55 lat. Kocham instrumenty smyczkowe, im poświęciłam moje zawodowe życie. Na tym święcie nie mogło zabraknąć Mischy Maisky'ego, ten genialny wiolonczelista jest z nami podczas naszych jubileuszy od 1998 roku - mówiła w Dwójce Agnieszka Duczmal.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Duczmal Dwójka Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus Jakub Kukla

Konkurs Dyrygentów im. G. Fitelberga. Adam Wesołowski: to początek wielu karier

- Tu zaczynają się artystyczne kariery, które potem obserwujemy w znaczących orkiestrach czy operach. Program konkursu im. Grzegorza Fitelberga jest niezwykle wymagający dla dyrygentów, zgłasza się niewielu studentów. Biorą w nim udział profesjonalni, często już dość doświadczeni dyrygenci, którzy pełnią funkcje dyrektora artystycznego orkiestry lub opery - mówił w Dwójce Adam Wesołowski.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Fitelberg konkurs Katowice Dwójka Jakub Kukla

Stanisław Skrowaczewski. "W wieku 11 lat grałem już w Polskim Radiu"

– Świetnie pamiętam moje pianistyczne początki. Miałem cztery lata, właziłem na stołek i próbowałem grać to, co słyszałem z radia, głównie Mozarta. Siedem lat później miałem pierwszy radiowy recital – mówił w jednej z archiwalnej audycji Stanisław Skrowaczewski. 3 października wspominamy 100. rocznicę urodzin tego jednego z najwybitniejszych dyrygentów XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Skrowaczewski Lwów pianino wspomnienie dzieciństwo II wojna światowa

Stanisław Skrowaczewski. Lwowianin na scenach całego świata

- Miał wtedy może 7 lat, gdy w swoim mieszkaniu we Lwowie usłyszał VII Symfonię Brucknera. Mały chłopczyk nie wiedział co to jest, ale tak się zachwycił tą muzyką, że nie odszedł od okna. W końcu zszedł na dół do sąsiadów, żeby zapytać, co to była za piękna muzyka. Gdy już się dowiedział, postanowił, że będzie kompozytorem, żeby takie wspaniałe rzeczy pisać. A może też dyrygentem… - mówiła w Dwójce Joanna Wnuk Nazarowa. Na kilka dni przed 100. rocznicą urodzin Stanisława Skrowaczewskiego przypomnieliśmy poświęconą mu audycję "Dwie do setki". 
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Skrowaczewski Antoni Wit Joanna Wnuk-Nazarowa NOSPR Dwójka Monika Zając Jakub Kukla

Marin Alsop: z wyjątkiem rodziców każdy odwodził mnie od pomysłu na dyrygenturę

- Moja profesorka skrzypiec w Juilliard School powiedziała: o nie, nie, jesteś zbyt młoda, a w ogóle to dziewczyny tego nie robią. I potem też, właściwie, przez cały czas, wszyscy powtarzali: nie, nie, jesteś tak dobrą skrzypaczką, powinnaś grać na skrzypcach, być solistką, i takie rzeczy - mówiła w Dwójce Marin Alsop, nowa dyrektor artystyczna i I dyrygentka Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
Zobacz więcej na temat:  kobieta NOSPR Dwójka Andrzej Sułek MUZYKA Marin Alsop

Nałęcz-Niesiołowski: nie trzeba być wyczynowcem, by sprostać wyzwaniom [WIDEO]

- Rower to dla nas hobby. Staramy się pokazywać, że nawet trudne wyzwania i trasy, które według niektórych mogą pokonywać tylko profesjonaliści, są w naszym zasięgu, gdy ma się cel, wytrwałość i ogólną sprawność fizyczną. Bardzo zachęcam do aktywnego wypoczynku - mówił w Dwójce Marcin Nałęcz-Niesiołowski, uczestnik wyprawy rowerowej "Koło wkoło Polski 2023", a na co dzień dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi.
Zobacz więcej na temat:  rower Łódź akcja charytatywna Dwójka MUZYKA Marcin Nałęcz-Niesiołowski

Prof. Jan Łukaszewski - podwójny jubileusz i Złoty Medal "Gloria Artis"

- Jestem poruszony takim znakomitym wyróżnieniem, ale muszę stwierdzić, że moja osoba ma tylko pewien jakiś udział w tych wszystkich osiągnięciach, za który został wręczony medal. Jak wiadomo, dyrygent bez zespołu nie istnieje. Tylko dzięki ludziom, z którymi współpracuje, może coś osiągnąć - mówił w Dwójce prof. Jan Łukaszewski. W miniony piątek (25.08) ceniony dyrygent i pedagog został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Zobacz więcej na temat:  Jan Łukaszewski Paweł Siwek MUZYKA Dwójka jubileusz

Nikola Kołodziejczyk: muzyka to wzajemne zrozumienie i ciekawa podróż [ZOBACZ WIDEO]

- To niesamowite przeżycie, w moich projektach ludzie z różnych światów muzycznych zwykle spotykają się po raz pierwszy. Oprócz wcześniej zapisanych nut tworzy się bardzo ciekawa energia. Dochodzi do spotkania muzyka jazzowego, który całe życie improwizował na temacie, z artystą ludowym, który nigdy nie widział nut. Obok nich jest muzyk klasyczny, który nigdy nie znalazł się w sytuacji braku nut - mówił w Dwójce Nikola Kołodziejczyk.
Zobacz więcej na temat:  Nikola Kołodziejczyk Dwójka Roch Siciński

"Wawel o zmierzchu". Jarosław Szemet: gra na otwartym powietrzu to miła odmiana

- Jest to ciekawe wyzwanie, trochę inne poszukiwanie dźwięku, w innej przestrzeni. Natomiast zawsze jest to bardzo przyjemne, wyjść z sali koncertowej i zagrać na otwartym powietrzu - mówił w "Poranku Dwójki" polsko-ukraiński dyrygent Jarosław Szemet, który w niedzielę (13.08) poprowadzi finałowy koncert 16. Letniego Festiwalu Muzycznego "Wawel o zmierzchu".
Zobacz więcej na temat:  Wawel koncert Paweł Siwek MUZYKA Dwójka Dwójka Ukraina

Kinga Głowacka: pierwszy o moim zwycięstwie dowiedział się prof. Borowicz

- Do konkursu zostało przyjętych dwudziestu uczestników z całego świata. Składał się on z trzech etapów. Dwa pierwsze odbyły się w Bukareszcie. Mieliśmy do zadyrygowania repertuar symfoniczny. Wylosowałam IV część "Eroiki" Beethovena. Drugi etap to był repertuar operowy. Polegał on m.in. na próbie tylko z solistą i pianistą. Nigdy wcześniej się z czymś takim nie spotkałam i bardzo się stresowałam - mówiła w Dwójce Kinga Głowacka, zwyciężczyni VIII Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego "Ionel Perlea".
Zobacz więcej na temat:  konkurs Dwójka

Valeriy Sokolov: dziękuję za wszelką pomoc dla ukraińskich muzyków

- Z mojej perspektywy to, co wydarzyło się i nadal trwa na Ukrainie, zmieniło wszystko. Nie wrócimy już do tego, co działo się w mojej ojczyźnie kilka lat temu. Ostatni rok to zniszczył, a tym samym odebrał mi cząstkę mojej tożsamości. Dla mnie to naprawdę wielki przywilej, że będąc częścią kultury Ukrainy, mogę być jednocześnie częścią zachodniej kultury muzycznej - mówił w Dwójce ukraiński skrzypek Valeriy Sokolov.
Zobacz więcej na temat:  koncert Karol Furtak Dwójka NOSPR skrzypce Marcin Majchrowski

Henryk Debich - król festiwali

- Henryk Debich prowadził jedną z najlepszych orkiestr rozrywkowych w Polsce. Na początku jej istnienia w studiu radiowym odbywały się poranne koncerty na żywo dla łódzkich robotników. Orkiestra musiała być uniwersalna, aby dostosować się do potrzeb programu radiowego i telewizyjnego grała przeboje muzyki klasycznej, ale również muzykę popularną - mówiła na antenie Dwójki Krystyna Pietranek-Kulis, wieloletnia dziennikarka Radia Łódź.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Debich Łódź Dwójka Jakub Kukla Andrzej Zieliński MUZYKA