Polskie Radio
Section05

dzieci

"Gangi dziecięce"

Postępująca brutalizacja życia, napady, kradzieże, rozboje są dziełem coraz młodszych sprawców. Przerażającym staje się fakt, że ostatnio dzieci ze szkół podstawowych stają się prześladowcami swoich rówieśników i jeszcze młodszych. Co skłania je do takich zachowań? Odpowiedź na te i inne pytania w reportażu Agnieszki Walewicz, w którym przedstawione będą także psychologiczne portrety ofiar i sprawców, środowisk z jakich się wywodzą. Będzie również poszukiwanie dróg rozwiązania problemu - z jednej strony - nasilającej się brutalizacji a z drugiej - zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Walewicz

"Uczniowie pilnie poszukiwani"

Zamieszkujący w Kazachstanie Polacy bardzo często narzekają na to, że Polska przysyła im zbyt mało nauczycieli. Według ostatniego spisu powszechnego w Kazachstanie żyje ok. 60 tysięcy Polaków. W tym roku szkolnym wysłano tam 25-ciu nauczycieli. W latach poprzednich było ich nieco więcej. Decydując się na bardzo trudne warunki bytowe, rozłąkę z rodziną i przyjaciółmi - jadą do dalekiego kraju by pomóc naszym rodakom (dzieciom i dorosłym) zachować polską mowę, tradycję i kulturę. Borykają się z wieloma trudnościami:brak światła, wody, mieszkania, brak pomocy szkolnych czy wreszcie nie zawsze pozytywny stosunek miejscowych władz. To wszystko jednak - jak sami mówią da się jeszcze wytrzymać. Największy problem polskich nauczycieli w Kazachstanie dotyczy bowiem samych uczniów...
Zobacz więcej na temat:  Kazachstan POLSKA mieszkanie

"Moje dzieci, mój świat"

Niektóre z młodych małżeństw nie mogąc doczekać się własnego potomstwa decydują się na adopcję Czasem to co miało być wielkim szczęściem, okazuje się rodzinnym dramatem. Czasem jednak bywa tak, że wszystko układa się bardzo pomyślnie jak w przypadku bohaterów reportażu Ireny Piłatowskiej, którzy adoptowali dwoje dzieci. Stworzyli im wspaniałą rodzinę a po kilku latach, wbrew lekarskim opiniom urodziło im się własne dziecko. Jaki wpływ na życie tych dwojga ludzi a także ich adoptowanych dzieci mają narodziny tego dziecka? Jak ta rodzina funkcjonuje dzisiaj? Na te i inne pytania odpowiedź znaleźć można w reportażu pt. "Moje dzieci, mój świat".
Zobacz więcej na temat: 

"Lutnista" i "Perkusista"

Reportażowy koncert na dwa instrumenty: Muzyka, która buduje jakość życia i czyni nas lepszymi. Dwa odmienne losy, dwa różne światy - wspólna miłość do muzyki. "Lutnista" - reportaż Agnieszki Walewicz Antoni Pilch jest wirtuozem lutni. Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie oraz the Royal College of Music w Londynie. Jego specjalnością jest muzyka renesansowa. W szesnastowiecznym dworze w Wysokiej koło Jordanowa prowadzi zespół "Bractwo Lutni". Gra na lutni stała się częścią jego życiowej filozofii. "Perkusista" - Cezary Galek Perkusista kapeli poznańskiej traci nogi. Showman przywykły do ruchu zostaje przywiazany do inwalidzkiego wózka . Początkowo próbuje targnąć się na życie. W wyjściu z załamania pomogła mu muzyka.... i przyjaciele, którzy włączają perkusistę do koncertów specjalnych, z których dochód przeznaczony jest na dzieci chore na raka. Perkusista odkrywa nowy sens swojego życia. Czuje się potrzebny. On i jego muzyka.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Walewicz Kraków Londyn

"Mister Bob"

Prof. Boguslaw Marek uczy niewidome dzieci angielskiego. W poszukiwaniu najciekawszych, najskuteczniejszych sposobów prowadzenia lekcji opracował własną metodę, która sprawia, że nie tylko wybitnie uzdolnione dzieci, ale również przeciętne, są w stanie doskonale opanować język. Reportaż pokazuje działanie tej metody a także jej autora, który z pewnością bez tej wielkiej miłości do niewidomych dzieci, nie osiągnąłby tego pedagogicznego sukcesu.
Zobacz więcej na temat: 

"Chciałbym tutaj zostać"

Dzieci rysują swój dom i rodziców. Mama na rysunku Wiktora ma długie piękne włosy.11-letni Wiktor jest Bułgarem, który od 3 lat mieszka nielegalnie w Polsce i równie nielegalnie uczęszcza do polskiej szkoły. Mama uprawia najstarszy zawód świata na jednej z autostrad, które prowadzą na zachód. Dzięki temu Wiktor ma co jeść, choć musi się chować za każdym razem, gdy matka za nierząd zostaje zatrzymana przez policję na 48 godzin. Z Bułgarii pamięta głód, żebranie na ulicy i pijanego ojca, który się powiesił. Tu ma serdecznych kolegów, u których może przebywać całe dnie. Jaka jest przyszłość Wiktora? Nie ma w Polsce żadnych praw, nie może otrzymać świadectwa szkolnego, bo formalnie go tu nie ma. Skończył tylko pierwszą klasę szkoły podstawowej w Bułgarii. W każdej chwili może być tam deportowany, czego bardzo się boi. Powoli zapomina języka ojczystego. Gdzie będzie żył Wiktor ? Jak można mu pomóc ?
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Bułgaria mieszkanie autostrady

Czas Reporterów - "Głosami Powstańców"

Relacja ze spotkań z publicznością zorganizowanych przez Studio Reportażu i Dokumentu PR i Muzeum Historyczne z okazji 55-rocznicy Powstania Warszawskiego w salach Muzeum Historycznym m.st. Warszawy. W ramach spotkań zaprezentowana będzie audycja dokumentalna Jerzego Rybczyńskiego pt."Dziecko na barykadzie", w której swoje wojenne losy opowiada Syn Pułku - Kazimierz Mikos, łącznik VI Kompanii Rezerwowej w Zgrupowaniu "Chrobry II".
Zobacz więcej na temat:  Warszawa

"Dzieci GŁOSU EWANGELII"

Młodzież z rodzin alkoholików opiekuje się niepełnosprawnymi, Wychowankowie Domów Dziecka uczą się, jak samodzielnie ugotować obiad i jeszcze pomóc innym. Dawni dealerzy narkotyków i byli narkomani opowiadają o swoim życiu i radzą, jak ustrzec się przed uzależnieniami. Każdy ma coś do zaofiarowania innym i sam jest czymś ważnym dla swojego życia obdarowany. To wszystko dzieje się we wsi Oćwieka niedaleko Biskupina, na obozie wakacyjnym prowadzonym przez młodych entuzjastów związanych z Fundacją "Głos Ewangelii". Takie wspólne wakacje dla dzieci zaniedbanych, odrzuconych, a także takich, które zdążyły już wejść w konflikt z prawem organizują już od lat. Jak to się dzieje, że doświadczenia tutaj zdobyte w sposób zasadniczy zmieniają ich stosunek do życia? Na to pytanie stara się odpowiedzieć reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej.
Zobacz więcej na temat:  dom dziecka obiad Urszula

"Za cenę życia"

Wielu rodziców nie wie, że problem zażywania środków dopingujących dotyczy ich dzieci. Cieszą się, że syn, zamiast z kolegami na piwo, wybiera się do siłowni i po kilku miesiącach zamienia się w dobrze zbudowanego mężczyznę. Po sterydy anaboliczne sięgają coraz częściej młodzi ludzie w osiedlowych siłowniach.. Skutki zażywania anabolików są najgroźniejsze w okresie dojrzewania, mogą być nawet przyczyną śmierci. Ale o tym się nie mówi. Młodzi chcą być silni i podziwiani . Zrobią wszystko, żeby wyróżnić się wśród rówieśników i być na szczycie, choć przez krótką chwilę i choćby trzeba było za to zapłacić najwyższą cenę - cenę życia. Na przykład Paweł - miałby dziś 23 lata i całe życie przed sobą. To miały być jego ostatnie zawody. Potem chciał wrócić do szkoły i zdać maturę . Nie zdążył.
Zobacz więcej na temat:  rodzice siłownia

"Dopóki człowiek nie umrze"

Po pacyfikacji Suwalszczyzny w lipcu 1945 roku, zwanej "obławą", kiedy to funkcjonariusze NKWD wywieźli i wymordowali kilkaset osób, pozostały rodziny. Z roku na rok jest ich coraz mniej. Pamięć o tych wstrząsających faktach i ludziach, którzy zaginęli bez śladu trwa dopóki człowiek nie umrze. Nagrywając ich wspomnienia, publikując na antenie i w druku, autorka audycji stara się przedłużyć tę pamięć. Matki, żony, dzieci po utracie najbliższych, przeważnie żywicieli rodzin, pogrążeni w rozpaczy nie zawsze potrafili przezwyciężyć biedę i kłopoty. Kiedy w latach 90-tych można już było się starać o zadośćuczynienie za śmierć bliskich, ciągnące się latami procesy i nie zawsze życzliwy stosunek sędziów do poszkodowanych, wielu rodzinom przyspażają dalszych kłopotów. Ale są i tacy, których życie całkowicie odmieniło się po otrzymaniu odszkodowania. W reportażu poznamy różnie układające się losy dwóch poszkodowanych rodzin, osieroconych przez: zamożnego rolnika i robotnika leśnego.
Zobacz więcej na temat:  Alicja Maciejowska odszkodowanie

"Polakowskich powrót do Polski"

Dzieje rodziny Polakowskich wysiedlonej w 1936 roku z terenów wschodniej Ukrainy do Kazachstanu. Ich życie to nieustanna walka o zachowanie polskości w ekstremalnie trudnych warunkach społecznych i politycznych: wojny, czasów ZSRR i wreszcie jego rozpadu. Rodzice wraz z dorosłym synem mieszkają dziś w stolicy kraju Astanie i wciąż mają nadzieję na rychły powrót do Polski. Córka Julia wraz z dwójką dzieci od dwóch lat jest już w Polsce, gdzie - jak sama mówi - "walczy o przetrwanie".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina mieszkanie rodzice