Polskie Radio
Section05

dziennikarstwo

Wacław Zbyszewski - wspomnienie emigracyjnego publicysty - cz. II i III

- Skrzyński zapraszał mnie do swojego mieszkania w pałacu Potockich na Krakowskim Przedmieściu i tam w cztery oczy wygłaszał mi mowy, które później zamierzał wygłaszać po polsku w Sejmie albo po francusku w Lidze Narodów. Traktował mnie jako namiastkę publiczności, badając, jak reaguję na jego trochę teatralną wymowę. Oczywiście chwaliłem wszystko bez wahania - opowiadał w archiwalnym nagraniu Radia Wolna Europa Wacław Zbyszewski, publicysta, dziennikarz, redaktor i dyplomata.
Zobacz więcej na temat:  Radio Wolna Europa RWE Wacław Zbyszewski Dwójka Rafał Habielski Andrzej Mietkowski Dwudziestolecie międzywojenne historia Polski

Wspominamy Andrzeja Matula. Marcin Kusy: tworzył nowoczesne radio

W wieku 75 lat zmarł Andrzej Matul: lektor i wieloletni dziennikarz Polskiego Radia. W czwartkowych "Czterech porach roku" zaprosiliśmy Państwa do wysłuchania wspomnień jemu poświęconych. - Tworzył sposób budowania nowoczesnego radia wtedy, kiedy to radio musiało się zmieniać - mówi dyrektor Programu 1 Polskiego Radia Marcin Kusy. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Andrzej Matul Marcin Kusy Joanna Racewicz Polskie Radio

Jak finansowane są media publiczne w Europie? Kwoty znacznie wyższe niż w Polsce. Przedstawiamy przykłady

System funkcjonowania największych mediów w Europie opiera się głównie na finansowaniu publicznym. We Francji w jego skład wchodzą bezpośrednie dotacje, z kolei w Niemczech oprócz wsparcia federalnego czy landowego dochodzą wpływy z abonamentu. Europejska Unia Nadawców (EBU) wskazuje, że model biznesowy publicznych mediów na Starym Kontynencie to w ponad 79 procentach pomoc publiczna, a tylko nieco ponad 17 procent stanowią wpływy z działalności komercyjnej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT media publiczne Europa Niemcy Francja Wielka Brytania GOSPODARKA

Wolna Europa w rocznicę zamachu na prezydenta Gabriela Narutowicza

Mija setna rocznica dramatycznych wydarzeń, jakie rozegrały się w Warszawie w 1922 r. W piątek 9 grudnia minęło 100 lat od dnia wyboru Gabriela Narutowicza na prezydenta. W piątek 16 grudnia minie setna rocznica jego zamordowania podczas wernisażu w warszawskiej Zachęcie.
Zobacz więcej na temat:  Radio Wolna Europa RWE Wacław Zbyszewski Dwójka Rafał Habielski Andrzej Mietkowski Dwudziestolecie międzywojenne historia Polski Gabriel Narutowicz

Białoruś: kraj, gdzie dziennikarz to bardzo niebezpieczny zawód

15 listopada przypada święto dziennikarzy i pisarzy, który tworzą literaturę faktu i za swoje dzieła często są więzieni, a nawet zabijani. Dzień Uwięzionego Pisarza ma na celu zwrócenie uwagi na los przetrzymywanych twórców oraz ich odwagę w obronie praw człowieka. Przykładem jest los dziennikarzy w Rosji i na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA KSIĄŻKA dziennikarze Białoruś wolność prasy wolność słowa Maciej Jastrzębski Katarzyna Cygler Trójka

Rosyjskie zbrodnie przeciwko dziennikarzom. Potwierdzono śmierć kilkudziesięciu pracowników mediów

Ukraińskie Narodowe Stowarzyszenie Dziennikarzy (NSŻU) napisało w specjalnym oświadczeniu, że od początku pełnoskalowej wojny na Ukrainie zginęło co najmniej 43 dziennikarzy, w tym pełniących obowiązki służbowe i walczących na froncie. Jak dodano, pracownicy mediów ginęli także jako cywilne ofiary rosyjskich ostrzałów i innych działań zbrojnych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna 2022 Rosja media

55 lat pracy dziennikarskiej. Wyjątkowy jubileusz Krzysztofa Czabańskiego

W Studiu Koncertowym Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbył się kolejny koncert z cyklu "To, co najpiękniejsze - standardy, które kochamy". Na koncercie gościł przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, który obchodzi jubileusz 55-lecia pracy dziennikarskiej.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Czabański To co najpiękniejsze koncerty w Polskim Radiu koncert MUZYKA społeczeństwo dziennikarze Polskie Radio 24 POLSKA

Próba wpływania na dziennikarzy? Zaskakujący telefon z małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego

Redaktor naczelny "Gazety Krakowskiej" i "Dziennika Polskiego" odczytuje telefon z małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego jako próbę wpływania na treść publikacji dzienników. Wojciech Mucha przekazał, że urzędniczka z małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego w rozmowie indagowała go w sprawie pytań, zadanych urzędowi przez redakcje oraz zasadności jednego z opublikowanych felietonów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA samorząd samoloty wycieczka małopolskie regiony

Anna Wendzikowska oskarża TVN o mobbing. Stacja przyznaje: były zachowania, które nie powinny mieć miejsca

W redakcji "Dzień dobry TVN" zdarzały się niestety zachowania, które nie powinny były mieć miejsca w dobrze zarządzanej, przyjaznej firmie jaką chcemy, żeby był TVN - napisano w komentarzu oficjalnego konta stacji na wpis Anny Wendzikowskiej. Dziennikarka, która od kilkunastu lat pracowała przy tworzeniu programu, oświadczyła, że "była poniżana i gnębiona".
Zobacz więcej na temat:  TVN mobbing media POLSKA społeczeństwo