Polskie Radio
Section05
Egipt

Wizja wszechświata i mapy Klaudiusza Ptolemeusza

Grecki uczony Klaudiusz Ptolemeusz stworzył w II wieku n.e. wizję budowy wszechświata oraz mapę znanego mu świata opisującą ziemie od Dunaju do Morza Bałtyckiego. Do czasu renesansowej rewolucji w kartografii, w starożytności i średniowieczu powstawały mapy posiadające tzw. białe plamy oznaczane słowami "ubi leones" - tam, gdzie mieszkają lwy, koniec znanego świata. Jednocześnie tworzono mapy mityczne, lądów wyobrażonych.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST geografia mapy średniowiecze starożytność matematyka Grecja Egipt

Strzelanina na granicy Egiptu i Izraela. Politycy omówili sposoby na zapobieganie takim incydentom

Minister obrony Egiptu Mohamed Zaki i jego izraelski odpowiednik Joaw Galant omówili w sobotę "niezbędne środki, aby zapobiec powtórzeniu się" incydentu, w którym trzech izraelskich żołnierzy zostało zabitych przez egipskiego policjanta - podał Reuters. Funkcjonariusz, który przekroczył granice podążając za przemytnikami narkotyków został ostatecznie zabity przez izraelskie wojsko.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Egipt policja narkotyki ŚWIAT Afryka

Czy Kleopatra była czarnoskóra? Netflix, kazirodztwo i turbolechici

Dziś na platformie Netflix premiera serialu "Królowa Kleopatra". Już od kilku tygodni serial wzbudza kontrowersje z uwagi na obsadzenie w tytułowej roli czarnoskórej aktorki. To, że Kleopatra miała ten kolor skóry jest mało prawdopodobne, ale niewykluczone. U źródeł całej historii są kontrowersyjne zwyczaje matrymonialne w rodzinie monarchini, propaganda Rzymu i… współczesny ruch głoszący pseudohistoryczną wizję dziejów.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Kleopatra starożytność Egipt netflix

"Miasto na sercu" w delcie Nilu. O niezwykłych odkryciach polskich archeologów

Historyk Herodot nazywał Egipt "darem Nilu". Geografia tej rzeki stała się poniekąd podstawą wydzielenia pierwszych struktur państwowych tego regionu - Górnego i Dolnego Egiptu. Drugi z tych obszarów obejmował tereny delty Nilu. Powstały tu ważne ośrodki państwa faraonów: m.in. Sais, Bubastis, Awaris, Tanis, które od lat badane są przez specjalistów z różnych krajów, w tym Polski. Warto nadmienić, że odkrycia polskich archeologów stały się przełomem w badaniu pozostałości starożytnego państwa.
Zobacz więcej na temat:  archeologia Egipt Katarzyna Kobylecka starożytność