Polskie Radio
Section05

ekumenizm

"Warto odkryć obecność Boga w swoim życiu"

- Cała nasza droga polega na tym, żeby odkryć obecność Boga w swoim życiu - mówił w audycji "Tydzień kontra tydzień" ks. prałat Bogdan Bartołd. - Wszystkie święta chrześcijańskie stawiają nas między napięciem wspólnotowym a indywidualnym - stwierdził z kolei Dariusz Bruncz (redaktor naczelny portalu Ekumenizm.pl).
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie Boże Narodzenie 2017 Wigilia POLSKA święta Marek Mądrzejewski Bogdan Bartołd

„Mój dom” czyli wigilia u o. Jana Góry

Dwa lata temu, tuż przed Wigilią odszedł dominikanin o. Jan Góra – szalony duszpasterz, twórca LEDNICY 200  i wielki przyjaciel Polskiego Radia.W tym roku Lednica 2000, na Święta Bożego Narodzenia przygotowała prezent-  audiobooka pierwszej książki o. Jana Góry „Mój dom”. O świętach w rodzinnym domu ojca Jana w Prudniku, o wspólnych opłatkach i kolędowaniu oraz o tym, jakiego ojca Jana poznali lektorzy czytając „Mój dom” opowiedzą goście w audycji wigilijnej.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół

Chanuka – czas zadumy nad tradycją

Chanuka jest jednym z najradośniejszych świąt żydowskich, obchodzonym przez osiem dni. Każdego z nich po zapadnięciu zmroku Żydzi zapalają jedną świecę na chanukowym dziewięcioramiennym świeczniku - chanukiji. Na dziewiątym, pomocniczym ramieniu świecznika znajduje się szames - świeczka, od której płomienia odpala się kolejne. Nazwa święta pochodzi od czasownika chanach oznaczającego poświęcać, inaugurować. O chanukowych tradycjach mówił w Polskim Radiu 24 rabin Szalom Ber Stambler.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 judaizm religia

I Światowy Dzień Ubogich

W tym roku po raz pierwszy obchodzimy Światowy Dzień Ubogich. Papież Franciszek ustanowił go na zakończenie Jubileuszowego Roku Miłosierdzia i zaznaczył też, będzie on obchodzony w każdą XXXIII Niedzielę Zwykłą – tydzień przed uroczystością Chrystusa Króla. Swoje orędzie na I Światowy Dzień Ubogich Ojciec Święty opatrzył hasłem „Nie miłujmy słowem, ale czynem”, zaczerpniętym z 1 Listu św. Jana.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół

Znaki naszej wiary

Spotykamy je wszędzie: na skrajach wsi, pośród ciszy leśnych duktów. Otoczone falującym zbożem na polach, w przydomowych ogrodach, czy nad strumieniami stanowią stały element polskiego krajobrazu. Przede wszystkim są jednak znakiem wiary naszych przodków. Czym są polskie kapliczki, krzyże i figury przydrożne? Jaka jest ich historia i czy tradycja budowania kapliczek i przydrożnych krzyży powraca?
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół