Polskie Radio
Section05

elektrownia atomowa

Rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną Ukrainy. "To wiadomość także dla Polski"

Rosyjskie ataki rakietowe na obiekty infrastruktury krytycznej, w tym elektrownie, mają przestraszyć Ukraińców przed chłodną zimą oraz m.in. podważyć zdolność Ukrainy do przesyłania prądu do Polski - ocenia ukraiński politolog Jewhen Mahda. Dodaje, że Rosja właśnie otrzymała cios, który jest początkiem jej upadku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ukraina energetyka wojna 2022 infrastruktura krytyczna

Samorządy współwłaścicielami elektrowni atomowej? Śmiała koncepcja polskich naukowców

Przy zastosowaniu odpowiedniego modelu biznesowego i organizacyjnego, samorządy i inni końcowi odbiorcy energii mogliby stać się współwłaścicielami elektrowni jądrowej, zapewniającej im najtańszą możliwą energię. Autorska koncepcja zakłada, że państwo buduje elektrownię jądrową, a następnie sprzedaje ją końcowym odbiorcom energii.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energia atomowa samorząd inwestycje energetyka bezpieczeństwo energetyczne konferencja

Macron na linii z Putinem. Szef MSZ Ukrainy: miejscem do rozmów z Kremlem jest pole bitwy

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba skrytykował prezydenta Francji Emmanuela Macrona za rozmowy z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Ostatnia rozmowa telefoniczna polityków miała dotyczyć sytuacji wokół zaporoskiej elektrowni atomowej. - Najlepszym miejscem do rozmów z Putinem jest pole bitwy - stwierdził Kułeba.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 Emmanuel Macron Francja Rosja Władimir Putin

"Zielony fundamentalizm" doprowadził do kryzysu. Belgijski ekspert ocenia niemiecką politykę energetyczną

Berlin nie tylko sam wpędził się w pułapkę zależności od Kremla, ale wykorzystując swoje znaczenie na arenie UE, pociągnął za sobą całą Unię - uważa belgijski ekspert ds. energetyki, profesor uniwersytetu w Liege, Damien Ernst. Dodaje, że jedynym wyjściem z sytuacji jest "definitywne wyeliminowanie zielonych radykałów z wszelkich procesów decyzyjnych" związanych z polityką energetyczną UE.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka węgiel energia atomowa OZE Niemcy bezpieczeństwo energetyczne ŚWIAT Europa

Niemcy nie rezygnują jeszcze z atomu. Powodem możliwe sytuacje kryzysowe w energetyce

Dwie z trzech działających obecnie w Niemczech elektrowni atomowych - Isar 2 i Neckarwestheim - mają służyć jako elektrownie awaryjne i wytwarzać energię elektryczną do połowy kwietnia 2023 r. Powodem przedłużenia ich działania jest zapotrzebowanie na energię elektryczną w południowych Niemczech.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka energia atomowa Niemcy bezpieczeństwo energetyczne

Energetyka atomowa w Polsce. Prof. Górski: najlepiej byłoby skorzystać ze wszystkich trzech ofert

- Z pewnością dla Polski budowa trzech elektrowni w perspektywie czasu nie byłaby jakimś nadmiernym "problemem". Doprowadziłoby to do takiej sytuacji, w której moglibyśmy spać spokojnie, jeśli chodzi o kwestie energetyczne - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Górski, rektor Kolegium Jagiellońskiego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA energetyka Polskie Radio 24 Magdalena Złotnicka GOSPODARKA

Premier rozmawiał z wiceprezydent USA. "W gruzach legła polityka niemiecko-rosyjskiej przyjaźni gazowej"

- Chcemy w najbliższych kilkunastu latach - do 2040 r. - wybudować co najmniej 6 reaktorów i 9 GW mocy. Wierzę, że ten cel jest możliwy do przekroczenia - powiedział premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do planów dotyczących energetyki jądrowej. Dodał, że dotychczas najdalej rozwinęliśmy współpracę z Amerykanami.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energia atomowa premier Mateusz Morawiecki USA POLSKA polityka

Premier Morawiecki rozmawiał z wiceprezydent USA. Poruszono temat energetyki jądrowej

Cywilna energetyka jądrowa była jednym z tematów rozmowy wiceprezydent USA Kamali Harris z premierem Mateuszem Morawieckim. Według komunikatu Białego Domu amerykańska wiceprezydent podziękowała Polsce za wsparcie Ukrainy, w tym przyjęcie milionów uchodźców - informuje Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie. 
Zobacz więcej na temat:  Polityka zagraniczna Polski polityka zagraniczna USA Mateusz Morawiecki energia pieniądze dyplomacja ŚWIAT Ameryka