Polskie Radio
Section05

energia atomowa

TYLKO U NAS "Hipokryzja, którą powinno się piętnować". Wiech o działaniach Niemiec ws. klimatu

- Dla mnie rażącym przykładem klimatycznej hipokryzji są działania Niemiec, które wyłączają elektrownie jądrowe (a one są bezemisyjne) i zastępują je m.in. gazem. To jest ta hipokryzja, którą powinno się piętnować, która powinna być na celowniku - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Jakub Wiech (ekspert ds. energetyki, portal Defence24.pl). Zdaniem Daniela Czyżewskiego (analityk portalu Energetyka24.com) "każde państwo wedle własnych możliwości powinno starać się redukować emisje".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka energia odnawialna węgiel atom bezpieczeństwo energetyczne Niemcy odnawialne źródła energii klimat środowisko ochrona środowiska Jakub Wiech TYLKO U NAS NASZ WYWIAD infografika Europa ŚWIAT

"Wszystkie technologie są dobre". Wojciech Jakóbik o inwestycji Polski w energię atomową

- Francuzi deklarują, że są w stanie zapewnić technologię, ale dotychczas nie przedstawili propozycji finansowej i zaangażowania w projekt jądrowy, w przeciwieństwie do Amerykanów - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Wojciech Jakóbik (redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA energetyka Unia Europejska Antoni Opaliński Francja Stany Zjednoczone Korea Południowa

Przyszłość energetyki atomowej. "Die Welt": oś jądrowa Francja-Polska może zepchnąć Niemcy na margines

Polska, kraj węglowy, chce korzystać z energii jądrowej, aby zrealizować cele klimatyczne, a Francja chce podpisać kontrakt wart miliardy euro - zauważa niemiecki dziennik "Die Welt", dodając, że nowa oś jądrowa może wywrócić do góry nogami politykę klimatyczną UE, a wtedy Niemcy zostaną same ze swoją transformacją energetyczną.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA Francja elektrownia atomowa Niemcy energetyka

Współpraca Polski i Francji. "Die Welt": nowa oś jądrowa spycha Niemcy na margines

Polska, kraj węglowy, chce korzystać z energii jądrowej, aby zrealizować cele klimatyczne, a Francja chce podpisać kontrakt wart miliardy euro - zauważa dziennik "Die Welt", dodając, że nowa oś jądrowa może wywrócić do góry nogami politykę klimatyczną UE, a wtedy Niemcy zostaną same ze swoją transformacją energetyczną.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja Niemcy POLSKA węgiel Unia Europejska

Eksperci: spór o transformację energetyczną dopiero przed nami

Jesteśmy na początku sporu o to, jak będzie wyglądała ścieżka transformacji energetycznej w Polsce i Europie. Dzisiejszy spór o Turów to tylko wątek tej debaty i dyskutować trzeba raczej o tym, czy przyszłością jest gaz, atom, inne źródła, i jak odbiorcy prądu mają poradzić sobie ze wzrostem jego cen - mówili goście audycji "Rządy pieniądza" w Polskim Radiu 24 - dr Adam Czerniak z SGH i Marcin Roszkowski (Instytut Jagielloński).
Zobacz więcej na temat:  węgiel energetyka GOSPODARKA energia odnawialna energia

Wielka Brytania zamierza osiągnąć zerową emisję do 2050 r. Rząd opublikował szczegółowy plan działań

Brytyjski rząd opublikował "Strategię Zero Netto", czyli plan wyszczególniający, w jaki sposób Wielka Brytania chce zrealizować ogłoszone zobowiązanie, by do 2050 r. stać się krajem z zerową emisją netto gazów cieplarnianych. Liczący 368 stron dokument jest rozwinięciem przedstawionego w listopadzie 2020 r. przez premiera Borisa Johnsona 10-punktowego planu "zielonej rewolucji". Krytycy oceniają, że więcej w nim jest obietnic niż wiążących zobowiązań.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ekologia ochrona środowiska emisja co2 Wielka Brytania ONZ OZE