Polskie Radio
Section05

Europa Zachodnia

Jaki będą skutki gospodarcze brexitu?

Brytyjski rząd sporządził w raport, w którym czytamy, że spełnienie się czarnych proroctw rynków i wyjście Londynu ze struktur Wspólnoty bez żadnej umowy, skutkowałyby w ciągu kolejnych 15 lat PKB niższym o 9,3 proc. - Myślę, że wszelkie prognozy dotyczace tak odległego czasu są obarczone wielkim ryzkiem błedu, bo nikt z nas nie wie, jak będzie wygladał wtedy świat - komentował na antenie Polskiego Radia 24 Marek Kłoczko z Krajowej Izby Gospodarczej. O sprawie mówił także dr Paweł Kowalski z Uniwersytetu SWPS.
Zobacz więcej na temat:  Brexit Wielka Brytania Unia Europejska

Świat w Powiększeniu: Annegret Kramp-Karrenbauer nową przewodniczącą CDU

Nową przewodniczącą niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej została Annegret Kramp-Karrenbauer, która w drugiej turze głosowania minimalnie pokonała Friedricha Merza. Walka o fotel przewodniczącego CDU trwała do samego końca. Gośćmi audycji Świat w Powiększeniu byli: Olga Doleśniak-Harczuk, "Nowe Państwo" i Michał Kędzierski, Centrum Inicjatyw Międzynardowych.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy CDU Angela Merkel

Jest wstępne porozumienie brexitowe w sprawie granicy z Irlandią

Przełom w negocjacjach w sprawie brexitu - jest wstępne porozumienie Unii Europejskiej z Wielką Brytanią dotyczące granicy irlandzkiej. Jako pierwsza o porozumieniu poinformowała irlandzka telewizja RTE, później tę informację potwierdziły także brytyjskie media. - Ostateczny kształt wszystkich porozumień musi zostać zatwierdzony i ewentualnie delikatnie zmieniony przez strony polityczne tj. Unię Europejską i rząd premier Theresy May - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Kokoszczyński, europeista.
Zobacz więcej na temat:  Brexit Wielka Brytania Unia Europejska Irlandia Północna

Dania chce unijnych sankcji na Iran

Teherańskie służby specjalne miały zorganizować na terytorium Danii zamach na przeciwnika władz irańskich. Akcję udaremniły służby Danii i Szwecji w niezwykle szeroko zakrojonej operacji - w Szwecji aresztowano podejrzanego obywatela Norwegii o korzeniach irańskich. Władze Norwegi wezwały na specjalne rozmowy ambasadora Iranu w Oslo. Dania chce teraz nałożyć na Iran nowe unijne sankcje. O sprawie mówiła dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Zobacz więcej na temat:  Iran Dania sankcje Unii Europejskiej sankcje USA Izrael USA

Global Forum. „Najgorszy dla Europy byłby jej podział”

Jakie pomysły na przyszłość Unii Europejskiej mają kraje Grupy Wyszehradzkiej i jaki jest ich stosunek do inicjatywy Trójmorza? Między innymi na takie tematy rozmawiano podczas Global Forum w Warszawie, w gronie ministrów spraw ds. europejskich z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. O rozmowach ministrów mówiła w Magazynie Europejskim dziennikarka Polskiego Radia Magdalena Skajewska, która prowadziła dyskusję pod tym hasłem na Global Forum.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska grupa wyszehradzka Trójmorze Magdalena Skajewska Francja Emmanuel Macron Konrad Szymański

"Polityka i ekonomia przeplatały się w planie Marshalla"

5 czerwca 1947 roku sekretarz stanu USA George Marshall przedstawił założenia programu pomocowego dla zniszczonej II wojną światową Europy. Program ten przeszedł do historii jako Plan Marshalla. Polska, pod naciskiem Stalina, z pomocy nie skorzystała. O znaczeniu planu Marshalla dla powojennej Europy mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Bieńkowski, dyrektor Instytutu Gospodarki Amerykańskiej i Stosunków Transatlantyckich na Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  George Marshall II wojna światowa USA Europa Wschodnia ZSRR

Rynek pracy: w Czechach czekają na pracowników z Polski

Do niedawna hasło „praca dla Polaków za granicą” wywoływało dwa najpopularniejsze skojarzenia – Wielka Brytania i Niemcy. Sytuacja uległa jednak zmianie i wiele wskazuje, że najatrakcyjniejszym miejscem pracy dla Polaków w najbliższej przyszłości staną się Czechy. O czeskim rynku pracy mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Kubisiak z Work Service.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Czechy firma praca zatrudnienie Wielka Brytania Brexit Niemcy Unia Europejska

Trump, Kukiz…, antysystemowość podbija świat

– Polityczne establishmenty mają się bardzo słabo – powiedział Mariusz Staniszewski. Czy jesteśmy świadkami upadku dotychczasowego ładu w światowej polityce? W audycji "Wróżenie z faktów" do tematu zastępca redaktora naczelnego tygodnika Wprost odniósł się razem z Anną Wittenberg z Dziennika Gazety Prawnej. Publicyści skomentowali również wydarzenia z polskiej sceny politycznej oraz zastanowili się nad ich skutkami w przyszłości.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Warzecha Prawo i Sprawiedliwość Andrzej Duda Donald Trump Paweł Kukiz PiS reforma szkolnictwa USA Niemcy Austria wybory prezydenckie w USA wybory