Polskie Radio
Section05

Filip Memches

"Błyszczy wieloma światłami i barwami". Paweł Milcarek w PR24 o znaczeniach Biblii

- W środku Pisma Świętego jest logos - rozumny głos, którym wykłada się prawo moralne. Dekalog to wzmocnione przez boski autorytet zasady prawa naturalnego, dla wielu ludzi te podstawowe zasady brzmią głosem Biblii. W tym sensie Pismo Święte przemawia także poza wspólnotą wierzących - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Milcarek, filozof i publicysta "Christianitas".
Zobacz więcej na temat:  aktualności katolickie Kościół społeczeństwo katolicyzm chrześcijaństwo religia Biblia

"Życie z duszą czy bez". Tomasz Rowiński o pułapkach współczesnych demokracji

- Z jednej strony daje się pierwszeństwo demokracji ustrojowej, gdzie rzeczywiście obywatele mogą wybrać niektóre z władz politycznych, z drugiej mamy inne, które często można usłyszeć także w Polsce, mówiąca o tym, że demokracja powróci dopiero gdy obali się urzędujący rząd - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Rowiński, socjolog (portal christanitas.org).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA demokracja

Prof. Krzysztof Koehler: nasi przodkowie nie mieli poczucia gorszości względem Zachodu

- To jakby są dwie inne antropologie, ta nasza, która jest jednak mocno zdeterminowana przez ten typ wstydu, jakiegoś poczucia gorszości i tamta zupełnej równości, zupełnego równouprawnienia, naturalnej obecności europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Koehler pytany o przyczyny kompleksów Polaków wobec Europy Zachodniej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo KULTURA literatura Europa Zachodnia Europa Środkowa

Kard. Wyszyński a "Solidarność". Prof. Skibiński: widział w niej szansę na powrót do normalności

- Prymas musiał zwracać uwagę na zupełnie nową rzeczywistość, na interpretację tego, co dzieje się wokół strajków. Starał zachować się pewną równowagę - powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. Paweł Skibiński, były dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Uniwersytet Warszawski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Kościół katolicki wiara Stefan Wyszyński Solidarność

"Odrzucenie Kościoła jako wspólnoty". Juliusz Gałkowski o apostazji

- Głównym rywalem Kościoła katolickiego czy różnych grup wyznaniowych nie jest postawa czysto intelektualna, ale pewna obojętność, braki w praktykach religijnych czy konsumpcjonizm. Tak się dzieje nie tylko w naszym Kościele, ale także w wielu innych religiach. Apostazja jest poważną sprawą dla człowieka wierzącego, ale i całego społeczeństwa - mówił w Polskim Radiu 24 Juliusz Gałkowski, redaktor miesięcznika "Nowe Książki".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kościół katolicki chrześcijaństwo

Lisicki: racjonalistyczni ideologowie powołują się na rozum i naukę, jednak żadnej realnej nauki nie reprezentują

- Polemizuję z tymi, których określam racjonalistami, ateistami lub racjonalistycznymi ideologami. Powołują się na rozum i naukę, jednak żadnej realnej nauki nie reprezentują. (…) Poza tym nauka nie jest w stanie udowodnić boskości Jezusa, to nie jest jej dziedzina i zakres działania. Nie są to kwestie naukowe - powiedział Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika "Do Rzeczy".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paweł Lisicki religia wiara chrześcijaństwo Jezus Chrystus katolicyzm

Wielki Post czasem ascezy? Paweł Milcarek wyjaśnia

- Słowo "asceza" brzmi dzisiaj dość staroświecko. Samo jego użycie zamyka w pierwszym momencie oczekiwania i nadzieje. Tak naprawdę ascezy jest mnóstwo w dzisiejszym świecie, tylko jest na różne sposoby praktykowana. Takich dyscyplin, czy to pokarmowych, dietetycznych, czy wyczynowych, siłowych jest w życiu dzisiejszych ludzi, zwłaszcza nowoczesnych, w dużych miastach dość sporo - podkreślił w Polskim Radiu 24 Paweł Milcarek, filozof, publicysta, redaktor naczelny kwartalnika "Christianitas".  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wielki Post wiara Kościół katolicki chrześcijaństwo religia

"Życie z duszą czy bez". Dechrystianizacja Europy kryzysem cywilizacji?  

Dziś można odnieść wrażenie, ze cywilizacja zachodnia przechodzi kryzys głębokiej dechrystianizacji. Pojawia się pytanie, czy historia zatacza koło i wracamy w Europie do pogaństwa, czy też stoimy w obliczu nowej jakości w dziejach kontynentu. O przyszłości chrześcijańskiej Europy rozmawiał w Polskim Radiu 24 z Filipem Memchesem filozof, Rafał Tichy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kościół katolicki Jan Paweł II chrześcijaństwo

"Mówienie o Europie bez mówienia o Kościele nie ma sensu". Twórczość Hilairego Belloca

- Belloc dowodzi, że historia cywilizacji europejskiej to historia pewnej instytucji, organizacji, która miała swoją siedzibę w Rzymie i która w pewnym momencie przyjęła religię katolicką, która to tchnęła w cywilizację nowego ducha - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Franczak, tłumacz, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kościół katolicki Jan Paweł II chrześcijaństwo

"Życie z duszą czy bez". Prof. Jastrzębski: zakochanie to zjawisko naturalne

-  Zasadniczo przyjmowano, że namiętność miłosna, pożądanie jest pewnego rodzaju szaleństwem, zakłóceniem działania władz poznawczych, zakłóceniem rozumu. Ono może mieć poważne konsekwencje. Wystarczy przypomnieć sobie, w jaki sposób przedstawiano i rozumiano owo miłosne zauroczenie w literaturze antycznej. Ono na ogół prowadziło do fatalnych konsekwencji, łącznie z wojną trojańską - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Bartosz Jastrzębski, filozof.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Walentynki tradycja KULTURA zwyczaje filozofia miłość

"Pokora i cierpliwość". Jakub Jałowiczor o drodze duchowej Ks. Dolindo Ruotolo

- To, czym Ks. Dolindo Ruotolo zasłynął w Polsce, co pociąga ludzi, to jego modlitwa zawierzenia, słowa "Jezu, Ty się tym zajmij". To bardzo pomaga w świecie ludzi zabieganych, wystraszonych o przyszłość. Teraz tych powodów do niepokoju i niepewności jest więcej, niż kilka lat temu - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Jałowiczor, autor książki "Apokalipsa ks. Dolindo. Czasy ostateczne oczami wielkiego mistyka z Neapolu".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kościół katolicki Jan Paweł II chrześcijaństwo

Prof. Nowak: nie trzeba szukać buddyzmu, żeby w katolicyzmie czy prawosławiu odkryć głębię przeżycia duchowego

- Jak mówił Sokrates, który stworzył podstawy refleksji nad wspólnym światem w życiu publicznym, najpierw powinniśmy poznać samych siebie. Bardzo często o tym zapominamy, zafascynowani jakąś mistyczną głębią Wschodu czy innych egzotycznych cywilizacji, na pewno bardzo ciekawych i fascynujących - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Andrzej Nowak, historyk, autor "Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo Andrzej Nowak ŚWIAT Chiny HISTORIA filozofia

Dr Tymoteusz Zych o mediach społecznościowych: to new government

- Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że dzisiaj sieci społecznościowe są najważniejszą platformą debaty publicznej. Na ten temat wypowiadał się nawet amerykański Sąd Najwyższy (...) jasno mówi, że o ile w przeszłości można było zacząć dyskusje, które z mediów ma największy wpływ na rzeczywistość i toczącą się debatę, czy to jest radio, prasa czy telewizja, to dzisiaj nie ma żadnych wątpliwości, że ta debata toczy się właśnie w największym stopniu w mediach społecznościowych - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Tymoteusz Zych z Ordo Iuris.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 media społecznościowe Ordo Iuris Facebook

"Imperia upadają bardzo powoli". Prof. Tomasz Żyro o sytuacji w USA

- Perspektywy są różne. Ale jedno na pewno wiemy, że imperia czy mocarstwa upadają bardzo powoli. To nie jest proces, który dokona się za sprawą kilkuset demonstrantów, którzy wdarli się na Kapitol - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Żyro, politolog i amerykanista, odpowiadając na pytanie, czy można mówić już o schyłku amerykańskiej dominacji światowej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone Polskie Radio 24 Waszyngton

"Był alfą i omegą". Prof. Łętocha o założycielu tygodnika "Prosto z mostu"

- Od początku ambicją Stanisława Piaseckiego było stworzenie przeciwwagi dla "Wiadomości literackich", tego pisma kulturalnego, które dzierżyło w dwudziestoleciu międzywojennym niejako rząd dusz wśród polskiej inteligencji. Jego ambicją było podważenie hegemonistycznej pozycji tego periodyku na rynku prasy kulturalnej II RP - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Łętocha, z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Dwudziestolecie międzywojenne prasa prasa drukowana