Polskie Radio
Section05

fizyka

NASZ WYWIAD Dym z pożarów czarnobylskich lasów zagrożeniem dla Polski? Fizyk medyczny wyjaśnia

Dane dotyczące tła promieniowania na Ukrainie wykazują brak istotnych zmian – tylko minimalne odchylenia, które nie mają znaczenia, jeśli chodzi o poziom radiacji - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Dariusz Aksamit z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej, były pracownik Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej (CLOR). Jak mówi, dym z pożaru, docierający m.in. do Kijowa, może być toksyczny ze względu na produkty spalania - jak każdy dym.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Ukraina Czarnobyl katastrofa w Czarnobylu promieniowanie pożar infografika

Dr Tomasz Rożek laureatem nagrody Rady Programowej Polskiego Radia!

Dr Tomasz Rożek, dziennikarz związany z radiową Trójką, został laureatem tegorocznej edycji Nagrody Rady Programowej Polskiego Radia. Członkowie Rady docenili jego wkład w popularyzowanie nauki w audycji "Pytania z kosmosu" emitowanej w porannym paśmie "Zapraszamy do Trójki". – Myślę, że dziś szczególnie powinniśmy wsłuchiwać się w głos naukowców i wspierać ich pracę – mówi dziennikarz. – Dziękuję za zaufanie i docenienie tego, co robię.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Rożek Polskie Radio

Andrieja Sacharowa mogli zamordować - wspomnienia w rocznicę śmierci

30 lat temu, 14 grudnia 1989 roku, zmarł Andriej Sacharow - wybitny fizyk nazywany "ojcem radzieckiej bomby wodorowej", a później dysydent, obrońca praw człowieka i laureat pokojowej Nagrody Nobla; człowiek, którego uznawano za sumienie Rosji. Dziennik "Moskiewski Komsomolec' napisał dzisiaj, że radzieckiego noblistę Andrieja Sacharowa mogli zamordować polityczni przeciwnicy. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Andriej Sacharow prawa człowieka Rosja

70 razy większa od Słońca. Polak pomógł wykryć czarną dziurę

W naszej galaktyce wykryto czarną dziurę o tak niestandardowej masie, że astronomowie wręcz zakładali się o to, czy taki obiekt może istnieć. Wciąż jest zagadką, jak taka czarna dziura powstała. Badania ukazały się w "Nature". Ich współautorem jest prof. Krzysztof Belczyński, który żartuje, że jakiś czas temu założył się z kolegami o kilka butelek dobrego wina, że takiej czarnej dziury nie uda się znaleźć.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NAUKA kosmos NASA astronomia Polska Akademia Nauk