Polskie Radio
Section05

fizyka

NASZ WYWIAD Czarnobyl. Serial a rzeczywistość. Pytamy fizyka jądrowego

Popularny serial "Czarnobyl" przedstawia historię przebiegu i skutków katastrofy elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Czy wizja ukazana w produkcji odzwierciedla wypadki sprzed 36 lat? Co naprawdę wydarzyło się w kwietniu 1986 roku? Czy po ponad trzech dekadach wyciągnęliśmy wnioski z czarnobylskiej katastrofy?
Zobacz więcej na temat:  Czarnobyl elektrownia atomowa HISTORIA energia atomowa magazyn wakacyjny wakacje 2021

Dlaczego węższe opony są lepsze na zimę, a szersze na lato?

Przyczepność opony do jezdni wyraża się prostym wzorem, gdzie współczynnik tarcia dla danej nawierzchni mnożony jest przez nacisk koła na jezdnię, a nacisk ten wynika z masy pojazdu. Proste wzory fizyczne opisujące siłę tarcia nie wykazują jednak różnicy w przyczepności pomiędzy oponą wąską a szeroką.
Zobacz więcej na temat:  kierowcy kierowca Radio kierowców motoryzacja samochody samochód zima warsztaty opony opona POLSKA społeczeństwo służby i bezpieczeństwo lato wiosna jesień bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze

Eksperymenty chemiczne i doświadczenia fizyczne w zdalnym nauczaniu

Nauka zdalna z dnia na dzień stała się tymczasową codziennością uczniów. To doświadczenie pomogło dostrzec nowe możliwości uczenia się, odmienne od klasycznych metod nauczania. Jednocześnie pozwoliło wyrobić sobie zdanie na temat nauki zdalnej w ogóle i zastanowić się, czy mogłaby ona całkowicie zastąpić uczęszczanie na zajęcia w budynku szkoły. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców szkoła zdalne nauczanie chemia nauczyciel

Maria Skłodowska-Curie. Jedyna kobieta uhonorowana dwiema Nagrodami Nobla

To prawdziwa prekursorka. Była pierwszą kobietą z nagrodą Nobla, pierwszą profesorką na Sorbonie, jedną z pierwszych kobiet, które prowadziły samochód. Przez całe życie przełamywała stereotypy. W 2011 roku została uznana Polką wszech czasów w plebiscycie Muzeum Historii Polski i magazynu historycznego "Mówią Wieki". W pełni zasłużenie.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Maria Skłodowska-Curie nagroda Nobla Piotr Curie chemia

Prof. Jurij Oganiessian o poszukiwaniu najcięższego pierwiastka we Wszechświecie

Uran jest najcięższym pierwiastkiem z tych, którym czas życia pozwolił na przetrwanie do współczesności. Masywniejsze od niego elementy zostały wytworzone przez człowieka. Pierwiastki o liczbach atomowych wyższych niż 92 to "transuranowce", czyli "położone za uranem". Już po tym, jak powstały one w laboratoriach, śladowe ilości kilku z nich, np. neptunu i plutonu, znaleziono w rudach uranu.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak kosmos elon musk księżyc NAUKA chemia