Polskie Radio
Section05

folk

Paradoksy Festiwalu w Kazimierzu

Pierwszy można nazwać paradoksem założycielskim. Jeden z twórców (obok lubelskich regionalistów i ambitnych działaczy kultury) Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, a z perspektywy kuratorskiej można powiedzieć, że jego ojciec – nieżyjący już Włodzimierz Dębski – mówił: „Stworzyłem zasady kazimierskiego Festiwalu”, a zarazem twierdził, że „Folklor, którym się tylu zachwyca, okazuje się po głębszej analizie lipą, chałą bez jakichkolwiek wartości kształcących. Co najwyżej można go jeszcze gorzej wykonać. Parę bab pojęczy sobie, popiszczy. Nikomu to nic nie da”.
Zobacz więcej na temat:  folklor kultura ludowa felieton Remigiusz Mazur-Hanaj Kazimierz Dolny

Głos jak dzwon. Tomasz Słodyczka z 55. OFKiŚL wyjeżdża z Basztą śpiewaków

- Bozia mnie obdarzyła takim głosem. Nie wiem, skąd to się wzięło. Praktycznie jestem samoukiem. – Spośród 25 solistów śpiewaków z całego kraju, którzy przystąpili do tegorocznego konkursu na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, to właśnie śpiewak Tomasz Słodyczka z Zębu wybrany został najlepszym.
Zobacz więcej na temat:  folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna

Czy malarstwo i literatura polska pomagają w odczytaniu dzieła Chopina?

- Im dłużej człowiek żyje, tym więcej poszukuje różnych inspiracji, tym więcej ma doświadczeń powodujących, że rozumienie utworów będzie lepsze. Jak to uczynić? Dodałbym inspiracje malarstwem i krajobrazem. Dla mnie w wielu utworach Chopina wyraźne są te inspiracje krajobrazem: górami, Mazowszem… – Karol Radziwonowicz zdradził swoje sposoby na pełniejsze doświadczanie kompozycji Chopina.
Zobacz więcej na temat:  folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna chopin Kuba Borysiak

W żydowskim domu znów się rozmawia

W kolejnym odcinku cyklu "Mikrozbliżenia" poznamy mniejszość żydowską w Polsce. Według ostatniego spisu powszechnego przynależność do niej zadeklarowało 7 tysięcy 353 obywateli polskich. Pierwsze wzmianki o Żydach na terenach polskich pochodzą z X wieku, a pierwszym oficjalnym polskim dokumentem nadającym Żydom przywileje i autonomię był statut kaliski z XIII wieku.
Zobacz więcej na temat:  folklor kultura ludowa Kresy Mariana Kril mniejszości narodowe

Ostatni dzień lata – o sierpniu w kulturze i zwyczaju

Mówi się, że lato trwa do trzeciego tygodnia września, ale nikt w to tak naprawdę nie wierzy.To sierpień jest miesiącem, w którym wszystko spowalnia i kończy się – zwozimy zboże z pól, zaczynamy zbierać grzyby i pierwsze jabłka, obserwujemy, jak temperatura nocą spada poniżej dziesięciu stopni, a chłód wieczorny znowu sprawdza, czy o nim zapomnieliśmy.To także miesiąc obietnic i zobowiązań.
Zobacz więcej na temat:  folklor kultura ludowa felieton KULTURA pielgrzymka dożynki

O sensie kręcącej się spódnicy - rozmowa z Karolem Radziwonowiczem

Tym razem przyjrzeliśmy się mazurkom Chopina z perspektywy pianisty i pedagoga - Karola Radziwonowicza - aktywnego artysty, posiadającego znaczący dorobek fonograficzny, który jako jedyny pianista na świecie nagrał dla wytwórni Selene Records i Le Chant du Monde wszystkie dzieła fortepianowe Ignacego Jana Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna chopin Kuba Borysiak