Polskie Radio
Section05

folklor

Śpiewające kozy i władcy chmur

 W "Źródełku" dużo mówiliśmy dziś o śpiewie. Dowiedzieliśmy się, że czasem nawet brzydki śpiew może być wartościowy. Poznaliśmy odpowiedź na pytanie, dlaczego nie każda koza robi „mee”? Czy grając na dudach można też śpiewać? I co zrobić, kiedy zapomni się tekstu? Spotkaliśmy tez kolejna niezwykła istotę - Płanetnika Nimbusa. To on odpowiada za szalone marcowe zmiany pogody! 
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk Hanna Szczęśniak kultura ludowa

Jorcajt – czas chasydów

Jorcajt (rocznica śmierci), w szczególności jorcajt cadyka, jest dla chasydów bardzo ważnym wydarzeniem. Wierzą oni, że w tym dniu dusza zmarłego powraca do miejsca pochówku. Jednocześnie cadyk, nawet po śmierci, jest swoistym kanałem pośredniczącym pomiędzy chasydem a Stwórcą. Zatem jorcajt cadyka jest niepowtarzalną okazją do bezpośredniego kontaktu z Nim, a zaniesione wtedy prośby i modlitwy zostaną wysłuchane.
Zobacz więcej na temat:  folk Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa

Wielki Post i krótki miesiąc

W "Źródełku", dzięki naszej słuchaczce Gai, dowiedzieliśmy się, czy na wsiach obchodzono kiedyś urodziny. Sprawdziliśmy, dlaczego Brygida Sordyl ostatnio intensywnie szorowała garnki, a Kuba Gołdyn zdradził nam, co drewniana piszczałka może mieć wspólnego z owcami i wilkami. A Kaja Prusinowska, wraz ze swoim niezwykłym przyjacielem, opowiedzieli nam baśń o wędrującym Księżycu.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk Hanna Szczęśniak kultura ludowa

Wielki Post na Lubelszczyźnie i projekt "Senjawazabawa"

O tradycjach Wielkiego Postu na Lubelszczyźnie - zakazach, poszczeniu i jałmużnie - opowiadała prof. Mariola Tymochowicz z Instytutu Nauk o Kulturze UMCS w Lublinie. Mówiliśmy o wydarzeniu w Bemowskim Centrum Kultury w Warszawie. “Senjawazabawa” to koncert którego przewodnim motywem są kołysanki i pieśni dziecięce, jednak w niekoniecznie dziecięcych aranżacjach.
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Piotr Kędziorek Wielki Post dzieci