Polskie Radio
Section05

folklor

Kolorowe opowieści z całego świata

Choć dla niektórych nastał moment spokoju, powagi i skupienia, czyli Wielki Post, inni przygotowują się do karnawału, a jeszcze inni – nie świętują niczego. Wokół nas pełno jest bowiem przeróżnych zwyczajów, tradycji i historii. Każdy z nas inaczej tłumaczy sobie, skąd wziął się świat, co należy robić w którym momencie roku i dlaczego nasza część planety wygląda tak, a nie inaczej.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk Hanna Szczęśniak kultura ludowa Wielki Post

O tajemnicy śpiewów

Zdaniem Andrzeja Bieńkowskiego, o ile muzyka instrumentalna in crudo znajduje świetnych kontynuatorów, o tyle odłogiem leży sprawa gwary w śpiewie. A przecież śpiewamy! Mazurki można tańczyć, ale należy pamiętać, że melodie bardzo często wywodzą się ze śpiewu. Tymczasem obszar wymowy (ale i akcentacji) w śpiewie jest przez gros osób traktowany po macoszemu.
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Andrzej Bieńkowski

Wódka, bloki i kiszone ogórki, czyli o egzotyzacji Słowiańszczyzny

Od kilku lat w mediach społecznościowych pączkują strony mające przedstawiać codzienność, kulturę i zwyczaje mieszkańców państw Europy Środkowo-Wschodniej. Fanpage’e takie, jak Squatting Slavs in Tracksuits, Scenic Depictions of Slavic Life czy Babushka prześcigają się w publikowaniu memów i w zamyśle zabawnych zdjęć ze (z grubsza) słowiańskich miast i wsi.
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa felieton KULTURA

Miłość i Ostatki karnawału

Dzięki Tamarze z Akademii Sztuk Dziecięcych dowiedzieliśmy się czy bale przebierańców istniały dawniej na wsi. O pięknych pieśniach miłosnych i ukrytych w nich romantycznych historiach mówili Brygida Sordyl i Kuba Gołdyn. Kaja i Hania Prusinowskie rozmawiały o dość młodym w Polsce święcie - Walentynkach i radosnych obchodach ostatków. A wszystko w rytm tradycyjnej muzyki nie tylko z Polski, ale i z Brazylii - światowej stolicy karnawału! 
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk Hanna Szczęśniak karnawał

Gdzie koza chodzi...

Karnawał ma się ku końcowi, a w naszej audycji zatrzymaliśmy się w nim jeszcze na chwilę. Rozmawialiśmy o zwyczajach popularnych pod koniec tego ludycznego okresu, zwanym gdzieniegdzie Ostatkami. Na Kujawach, w ostatnie karnawałowe dni, domy odwiedzały grupy przebierańców, wśród których najważniejszą postacią była koza. Więcej o obrzędzie „chodzenia z kozą” opowiadał gość „Kiermaszu” Michał Kwiatkowski. Posłuchaliśmy także o tradycjach ostatkowych w okolicach Limanowej. Opowiedzieli o nich uczestnicy zeszłorocznego, 48. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa Piotr Dorosz muzyka ludowa muzyka tradycyjna

Niebagatelny jubel. Warszawska Praga świętuje urodziny

10 lutego warszawska Praga obchodziła 373. urodziny. Praga rządzi się swoimi prawami, a na tle całej stolicy jest symbolem wyjątkowego charakteru. Praski folklor, klimat, kultura i tajemnice to źródło wielu fascynujących historii, wręcz inny świat. Z okazji urodzin dzielnicy Muzeum Warszawskiej Pragi zorganizowało szereg atrakcji, o których w "Poranku Dwójki" opowiedziała Anna Kraus, a praski przewodnik Jarosław Kaczorowski przybliżył nam niesamowity klimat tej części stolicy. Ponadto z okazji jubileuszu Muzeum Warszawskiej Pragi przygotowało program działań online.
Zobacz więcej na temat:  folk Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa