Polskie Radio
Section05

fotografia

Działalność MDK Łazienkowska w obiektywie. Reportaż "Negatywy" [POSŁUCHAJ]

W połowie stycznia, w piwnicach Młodzieżowego Domu Kultury przy Łazienkowskiej w Warszawie, znaleziono blisko 7 tysięcy fotografii, w tym 500 negatywów z lat 60. i 70. Zdjęcia, przedstawiające osoby i wydarzenia związane z działalnością MDK, przeleżały w ukryciu ponad 50 lat. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Grażyny Wielowieyskiej pt. "Negatywy". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Grażyna Wielowieyska reportaż w Jedynce Warszawa pr poleca

Fotografka Stefania Gurdowa i klisze sprzed wieku

Fotografie Stefani Gurdowej, zapomnianej na wiele dekad fotografki z początku XX wieku, można oglądać na wystawie we wrocławskiej galerii Miejsce przy Miejscu 14. - Kluczowe w tej historii jest to, że niewiele o niej wiemy - mówi kurator Łukasz Rusznica. - Gurdowa i jej zdjęcia są tajemnicą, a tajemnica jest tym, co zaciekawia.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka zdjęcia wystawa Dwudziestolecie międzywojenne Wrocław Kasia Dydo Katarzyna Dydo

Polskie Archiwum Filmów Domowych - taśmy ze strychów i piwnic

- Nie miałem żadnej wątpliwości, kiedy zaczynałem cała tę inicjatywę, że to jest ważne. Jeśli tego nie zrobimy, to za kilka lat już tych filmów nie będzie. One lądują w piwnicach, w śmietniku, na strychu, czasami rozpadają się przegryzione pleśnią - mówił o amatorskich zapisach filmowych dokumentalista, reżyser i scenarzysta Maciej Drygas, inicjator projektu Polskiego Archiwum Filmów Domowych. 
Zobacz więcej na temat:  rodzina Dwójka Paweł Siwek dokument

"Decydujący moment". Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na spotkania z mistrzami kliszy

Decydujący moment - to nie tylko tytuł, wydanej w 1952 roku, książki Henri Cartier-Bressona, która zmieniła sztukę fotografii, ale też tytuł cyklu spotkań z mistrzami fotografii, organizowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego.O projekcie opowiadają w Polskim Radiu 24 Zbigniew Furman, fotografi, członek ZPAF i Michał Komuda z Działu Edukacyjnego Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24

"Nosiciel tajemnicy" - portrecista z Auschwitz Wilhelm Brasse

- Jest to jedna z najciekawszych, prawdziwych historii, jaką może poznać świat. Człowiek, który był Polakiem, trafił do Auschwitz nieprzypadkowo, bo był więźniem politycznym - mówiła Anna Dobrowolska, autorka książki "Byłem fotografem w Auschwitz". 27 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu oraz 78. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz rocznica Dwójka Roch Siciński literatura fotograf

"W tej twarzy szukam Boga". O niezwykłej wystawie w Markowej

- Spotkanie objawia się przede wszystkim w wejrzeniu twarzą w twarz, jeśli chcę się naprawdę głęboko spotkać, muszę spojrzeć głęboko w jego twarz, a on w moją. Kapturski idzie jeszcze dalej. Powie: ja w tej twarzy szukam Boga - mówił o wystawie prac Artura Kapturskiego "Osoba i twarz" Roman Graczyk z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. 
Zobacz więcej na temat:  Żydzi Dwójka Paweł Siwek wystawa Auschwitz Ulmowie

"Warszawa Siemaszki" - niesamowite zdjęcia stolicy i jej mieszkańców

- Zbyszko Siemaszko zawsze podkreślał, że na jego zdjęciach architektura musi współistnieć z człowiekiem. Widzimy zatem ludzi w różnych sytuacjach, codziennym pędzie, ale też podczas relaksu. Był na tym punkcie wyczulony, w jego kadrze miał się znajdować człowiek - mówiła w Dwójce Monika Mossakowska-Biało z Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Siemaszko Jakub Kukla Dwójka Warszawa