Polskie Radio
Section05

fotowoltaika

Jakie będą zasady programu "Mój Prąd 4.0" ? Resort klimatu stawia na większą własną konsumpcję i e-auta

Planowana w I kwartale 2022 r. nowa odsłona programu priorytetowego "Mój Prąd 4.0"  pozwoli na wykonanie kolejnego kroku w kierunku efektywnej, bezpiecznej energetyki rozproszonej, uwzględniającej inteligentne zarządzanie magazynowaniem oraz autokonsumpcją wytworzonej energii elektrycznej - informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ministerstwo klimatu energia elektryczna OZE ekologia

"Dotacje i nisko oprocentowane pożyczki". Wsparcie dla rolników zakładających panele słoneczne

Od 1 października rusza nowa odsłona programu Agroenergia, w ramach której rolnicy będą mogli otrzymać dotacje i pożyczki m.in. do instalacji paneli fotowoltaicznych w gospodarstwie - poinformował minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Dodał, że budżet programu to 200 mln zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo energia odnawialna energetyka ministerstwo klimatu klimat

Eksperci: wiatr, słońce, atom czy wodór to przyszłość miksu energetycznego, nad którym musimy intensywnie pracować

Zmiana naszego miksu energetycznego jest już oczywista. Pytanie jak szybko będziemy pozyskiwać energię z atomu, jaką role odegra wodór, który może stać się “czarnym koniem” energetyki na świecie - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista banku Pekao SA i Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA OZE atom wodór wiatr ekologia

KGHM ma pomysł na zagospodarowanie nadwyżki prądu z energii słonecznej

Farmy energii stają się coraz popularniejszym sposobem wytwarzania prądu z odnawialnych źródeł. Wielu właścicieli paneli słonecznych zastanawia się, jak spożytkować otrzymywaną nadwyżkę energii. Sposób na jej zagospodarowanie oferuje KGHM. Spółka skupuje prąd bezpośrednio od osób indywidualnych i gmin. Na czym polega projekt? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA panele słoneczne odnawialne źródła energii KGHM Polska Miedź Andrzej Andrzejewski Mateusz Drozda

Michał Kurtyka: musimy zainwestować w nowe moce wytwórcze

- Nasze bloki energetyczne oparte o węgiel są już mocno przestarzałe. Docierają do kresu swojej żywotności. Stajemy przed tym, że musimy zainwestować w nowe moce wytwórcze. Transformacja energetyczna jest tutaj logiczna - powiedział w "Sygnałach dnia" radiowej Jedynki Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.
Zobacz więcej na temat:  energia odnawialna energia środowisko michał kurtyka ministerstwo klimatu POLSKA polityka Polskie Radio Sygnały Dnia

Polski miks energetyczny. Odnawialne źródła energii wypierają węgiel

"Polityka energetyczna Polski do 2040 r." (PEP2040) to najnowsza strategia rządowa, która stanowi jasną wizję rozwoju Polski w zakresie transformacji energetycznej, tworząc podstawę wydatkowania środków unijnych związanych z sektorem energii. - Przed nami wyzwanie, jakim będzie zbudowanie nowego systemu energetycznego w najbliższych dwóch dekadach - podkreśla minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Polityka energetyczna Polski jest jednym z tematów trwającego właśnie Kongresu 590.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA OZE węgiel gaz ziemny ministerstwo klimatu Kongres 590