Polskie Radio
Section05

fotowoltaika

Dobre prognozy dla branży fotowoltaicznej w Polsce - sprzedaż instalacji będzie w następnych latach rosła

Jak się okazuje, można zarobić na podwyżkach cen prądu. Dotyczy to np. branży fotowoltaiki, która spodziewa się w 2022 r. wzrostu sprzedaży średnich i dużych instalacji PV do firm, stających w obliczu podwyżek cen prądu. Na wzrost obrotów liczą też producenci paneli dla odbiorców indywidualnych w związku ze zmianą modelu rozliczeń.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka panele słoneczne finanse

Polacy coraz chętniej instalują fotowoltaikę. Wiceminister klimatu: to najbardziej dynamiczny wzrost w UE

Jak podaje wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska, liczba prosumentów, czyli gospodarstw produkujących własną energię ze źródeł odnawialnych, wzrosła od 2015 roku z około 4 tysięcy do ponad 700 tysięcy. To najbardziej dynamiczny wzrost w Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA energia ekologia Fit for 55 społeczeństwo ministerstwo klimatu energia elektryczna

Jakie będą zasady programu "Mój Prąd 4.0" ? Resort klimatu stawia na większą własną konsumpcję i e-auta

Planowana w I kwartale 2022 r. nowa odsłona programu priorytetowego "Mój Prąd 4.0"  pozwoli na wykonanie kolejnego kroku w kierunku efektywnej, bezpiecznej energetyki rozproszonej, uwzględniającej inteligentne zarządzanie magazynowaniem oraz autokonsumpcją wytworzonej energii elektrycznej - informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ministerstwo klimatu energia elektryczna OZE ekologia

"Dotacje i nisko oprocentowane pożyczki". Wsparcie dla rolników zakładających panele słoneczne

Od 1 października rusza nowa odsłona programu Agroenergia, w ramach której rolnicy będą mogli otrzymać dotacje i pożyczki m.in. do instalacji paneli fotowoltaicznych w gospodarstwie - poinformował minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Dodał, że budżet programu to 200 mln zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo energia odnawialna energetyka ministerstwo klimatu klimat

Eksperci: wiatr, słońce, atom czy wodór to przyszłość miksu energetycznego, nad którym musimy intensywnie pracować

Zmiana naszego miksu energetycznego jest już oczywista. Pytanie jak szybko będziemy pozyskiwać energię z atomu, jaką role odegra wodór, który może stać się “czarnym koniem” energetyki na świecie - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista banku Pekao SA i Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA OZE atom wodór wiatr ekologia

KGHM ma pomysł na zagospodarowanie nadwyżki prądu z energii słonecznej

Farmy energii stają się coraz popularniejszym sposobem wytwarzania prądu z odnawialnych źródeł. Wielu właścicieli paneli słonecznych zastanawia się, jak spożytkować otrzymywaną nadwyżkę energii. Sposób na jej zagospodarowanie oferuje KGHM. Spółka skupuje prąd bezpośrednio od osób indywidualnych i gmin. Na czym polega projekt? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA panele słoneczne odnawialne źródła energii KGHM Polska Miedź Andrzej Andrzejewski Mateusz Drozda

Michał Kurtyka: musimy zainwestować w nowe moce wytwórcze

- Nasze bloki energetyczne oparte o węgiel są już mocno przestarzałe. Docierają do kresu swojej żywotności. Stajemy przed tym, że musimy zainwestować w nowe moce wytwórcze. Transformacja energetyczna jest tutaj logiczna - powiedział w "Sygnałach dnia" radiowej Jedynki Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.
Zobacz więcej na temat:  energia odnawialna energia środowisko michał kurtyka ministerstwo klimatu POLSKA polityka Polskie Radio Sygnały Dnia