Polskie Radio
Section05

gaz ziemny

Wsparcie zw. z ograniczeniem cen energii przekroczy 100 mld zł. Resort klimatu podsumowuje efekty tarcz

Na ograniczenie podwyżek cen energii, tak gazu jak i prądu, wydamy w ciągu dwóch lat w sumie ponad 100 mld zł - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że dzięki działaniom rządu rachunki za prąd będą przynajmniej o kilkaset złotych niższe, niż mogłyby być.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA węgiel energia elektryczna dofinansowanie tarcza antykryzysowa ceny ministerstwo klimatu

PKN Orlen. Jak staje się multienergetycznym koncernem o europejskiej skali

PKN Orlen po udanym połączeniu z PGNiG i Grupą Lotos jest obecnie największą firmą we wschodniej Europie oraz drugą pod względem wielkości kompanią naftową na Starym Kontynencie. Umowy z saudyjskim potentatem Saudi Aramco wynikające z przejęcia Lotosu podnoszą bezpieczeństwo energetyczne Polski. Wielkość PKN Orlen pozwala negocjować lepsze ceny za ropę naftową i gaz oraz pozyskać środki na inwestycje w wodór, elektrownie wiatrowe, nowe złoża gazu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKN Orlen Daniel Obajtek PGNiG lotos ropa naftowa embargo Rosja OZE wodór Baltic Pipe 2022

Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Prezes PERN: inwestycje będą kontynuowane

- Grupa PERN będzie kontynuowała inwestycje zwiększające bezpieczeństwo energetyczne Polski. Powiększy się baza paliw w Dębogórzu dla produktów dostarczanych drogą morską. W Naftoporcie powstanie dodatkowe stanowisko do rozładunku ropy naftowej z tankowców - powiedział prezes PERN Paweł Stańczyk.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezpieczeństwo energetyczne paliwa ropa naftowa LNG PKN Orlen benzyna POLSKA inwestycje

Prezes URE zatwierdził taryfy dla sektora gazowego na 2023 r. Dla uprawnionych odbiorców nie będzie podwyżek cen

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy największych przedsiębiorstw sektora gazowego: sprzedawcy gazu PGNiG Obrót Detaliczny i operatora systemu dystrybucyjnego - Polskiej Spółki Gazownictwa - poinformował URE. Przypomniano, że cena gazu dla odbiorców uprawnionych zamrożona została na poziomie z 2022 r., tj. 200,17 zł/MWh.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezpieczeństwo energetyczne POLSKA społeczeństwo

Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy. Wspólny projekt europejskich operatorów systemów przesyłu gazu

Europejscy operatorzy systemów przesyłowych gazu podpisali umowę o współpracy w projekcie rozwoju infrastruktury wodorowej od Finlandii przez Estonię, Łotwę, Litwę i Polskę do Niemiec. Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy wpisze się w strategię dywersyfikacji dostaw energii oraz wpłynie na przyspieszenie rozwoju energii odnawialnej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka wodór emisja co2 energia

UE dyskutuje nad dziewiątym pakietem sankcji. "Nowe restrykcje muszą realnie uderzać w rosyjską gospodarkę"

Minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk wyraził nadzieję, że w tym tygodniu na szczeblu unijnym uda się uzgodnić szczegóły dziewiątego pakietu sankcji wobec Rosji. Gość Programu 3 Polskiego Radia zwrócił uwagę, że nowe restrykcje muszą realnie uderzać w rosyjską gospodarkę. Jak mówił, Polska postuluje, by było jak najmniej wyłączeń z pakietu sankcji. "Jeżeli to zostanie zagwarantowane, to poprzemy koszyk sankcyjny i zostanie uzgodniony" - powiedział minister.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA handel ropa naftowa Rosja Ukraina wojna na Ukrainie ŚWIAT

Negocjacje w UE ws. limitów cenowych na gaz. Na razie bez porozumienia

Bez porozumienia w Unii Europejskiej w sprawie pułapów cenowych na gaz. Kilkugodzinne nadzwyczajne spotkanie w Brukseli ministrów energii krajów członkowskich nie przyniosło rozstrzygnięć - donosi brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Kolejne spotkanie w tej sprawie odbędzie się w poniedziałek.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska gaz energetyka bezpieczeństwo energetyczne Rosja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022