Polskie Radio
Section05

getto warszawskie

82. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Gościem Michała Wójcika jest historyk, Dariusz Libionka

W dniu 82. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim gościem Michała Wójcika w specjalnym wydaniu audycji "Historia Bliska" był historyk Dariusz Libionka - redaktor naczelny pisma "Zagłada Żydów. Studia i materiały". Kto, gdzie i jak walczył? O czym pamiętamy, a co domaga się pamięci? W audycji pojawią się również materiały z Archiwum Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Marek Stremecki Michał Wójcik powstanie w getcie warszawskim

"Walka garstki z wieloma". Powstanie w getcie warszawskim

"Powstanie w getcie warszawskim […] zostanie zapisane w historii jako walka garstki z wieloma, wojna dobra ze złem. W dziejach narodu żydowskiego zryw ten traktowany jest jako sprzeciw wobec niemieckiego mechanizmu zbrodni, który unicestwił sześć milionów Żydów" - napisał Mosze Arens w książce "Flagi nad gettem. Rzecz o powstaniu w getcie warszawskim".
Zobacz więcej na temat:  powstanie w getcie Holokaust Żydzi Niemcy nazizm II wojna światowa

82. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

Stało się symbolem walki o człowieczeństwo w czasach, kiedy tego człowieczeństwa się odmawiało. 19 kwietnia 1943 roku w getcie warszawskim wybuchło powstanie. Zryw w zamkniętej dzielnicy żydowskiej trwał cztery tygodnie. Do nierównej walki stanęło od 700 do 2 tysięcy bojowników pod dowództwem Mordechaja Anielewicza.
Zobacz więcej na temat:  powstanie w getcie warszawskim powstanie w getcie Roch Siciński Dwójka muzeum żydów polskich POLIN

"Chleb rzucony umarłym". Historia warszawskiego getta

"Chleb rzucony umarłym" to radiowa adaptacja powieści Bogdana Wojdowskiego o tym samym tytule. Zbeletryzowana historia warszawskiego getta obejmuje lata 1940-1942. Poprzez obserwacje i doświadczenia dorastającego chłopca – Dawida – ukazuje Wojdowski apokalipsę śmierci, głodu i poniżenia, a zarazem upartą walkę o przetrwanie i ocalenie ludzkiej godności. Pisarz dokonuje powściągliwej analizy psychiki i moralności ludzi w sytuacjach ostatecznych.
Zobacz więcej na temat:  Waldemar Modestowicz

Kompendium wiedzy o getcie warszawskim. Dotychczasowe ustalenia i najnowsze badania

To kolejny projekt realizowany z funduszy Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Tym razem jest to praca z zakresu humanistyki cyfrowej – "Encyklopedia getta warszawskiego", której powstanie jest efektem wieloletniego projektu badawczego prowadzonego w Żydowskim Instytucie Historycznym.
Zobacz więcej na temat:  Żydowski Instytut Historyczny Narodowy Program Rozwoju Humanistyki Aldona Łaniewska-Wołłk

Jerzy Jurandot. "Zawód satyryk. Włosy szpakowate, wzrost średni, dorobek takiż"

- Mam coś powiedzieć o sobie? Proszę bardzo. Nazwisko Jurandot, imię Jerzy. Urodzony w Warszawie, dość dawno. Włosy szpakowate, wzrost średni, dorobek takiż. Zawód satyryk - mówił na antenie Polskiego Radia słynny dramaturg, autor słów do takich piosenek, jak "Ada to nie wypada" i "Na moje wady już nie ma rady".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia warszawy Żydzi Jerzy Jurandot II wojna światowa Holokaust literatura piosenka Dwudziestolecie międzywojenne

Apogeum zaplanowanej zagłady Żydów, czyli akcja "Reinhardt"

83 lata temu rozpoczęła się akcja "Reinhardt", czyli zaplanowana przez niemieckich nazistów zagłada Żydów na terenie Generalnego Gubernatorstwa. W nocy z 16 na 17 marca 1942 roku Niemcy rozpoczęli likwidację lubelskiego getta, wysyłając pierwsze transporty Żydów do obozu zagłady w Bełżcu.
Zobacz więcej na temat:  Żydzi Holokaust II wojna światowa Niemcy nazizm III Rzesza niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne powstanie w getcie