Polskie Radio
Section05

historia Polski

Dr Tomasz Bereza: w dialogu Polaków i Ukraińców o historii należy odrobić wszystkie lekcje

Zdarzenia przemilczane prędzej czy później powrócą; nie da się budować porozumienia z Ukraińcami wyłącznie na pozytywnych epizodach w naszej historii – mówi historyk z IPN dr Tomasz Bereza. Jeżeli historia ma być – i jest – nauczycielką życia, to my jako uczniowie jesteśmy zobowiązani do odrobienia wszystkich lekcji. Bez względu na skalę trudności tematu – dodaje.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rzeź Wołyńska

"Nigdy nie pozwolimy na wymazanie z pamięci tej strasznej i ważnej części dziejów". Premier o rzezi wołyńskiej

"Nigdy nie zapomnimy o męczeńskiej śmierci wielu dziesiątek tysięcy Polaków, jak też o bohaterstwie tych, którzy stawali w ich obronie; nigdy też nie pozwolimy na wymazanie z pamięci czy zakłamanie tej strasznej i ważnej części dziejów" - napisał premier Mateusz Morawiecki w Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki ludobójstwo Wołyń społeczeństwo

"Prokuratura ds. umorzeń". Woyciechowski o ściganiu zbrodni komunistycznych

- Niestety bilans jest fatalny. Widać, że tutaj mamy do czynienia z pewnymi warunkami brzegowymi, które nie umożliwiły ścigania tych zbrodni, dochodzenia do prawdy, ujawnienia prawdy, nie mówiąc o zadośćuczynieniu dla ofiar i rodzin ofiar, zwykłej sprawiedliwości - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Woyciechowski, ekspert ds. służb specjalnych, odnosząc się do Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu - śledczemu pionowi IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA historia PRL IPN Instytut Pamięci Narodowej służba bezpieczeństwa służby specjalne PRL komunizm POLSKA

Msza święta w Hucie Stepańskiej rozpoczęła na Ukrainie obchody 78. rocznicy zbrodni wołyńskiej

W Hucie Stepańskiej na Ukrainie oddano hołd Polakom pomordowanym w czasie zbrodni wołyńskiej. Zapalono znicze i modlono się w ich intencji. Mszę świętą w ich intencji odprawił biskup łucki Witalij Skomarowski. Msza rozpoczęła dwudniowe obchody 78. rocznicy ludobójstwa dokonanego na Polakach przez Ukraińską Powstańczą Armię. W Hucie Stepańskiej w lipcu 1943 roku w wyniku ataków UPA zginęło około sześciuset Polaków.
Zobacz więcej na temat:  Rzeź Wołyńska Ukraina II wojna światowa ZSRR UPA

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. 78 lat temu na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach

11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczpospolitej. Dziś przypada 78. rocznica tak zwanej krwawej niedzieli, gdy w około 150 miejscowościach na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wołyń Ukraina HISTORIA ludobójstwo społeczeństwo

"Miejsce szczególne dla historii II RP". Jerzy Bombczyński o odbudowie Pałacu Saskiego

- To tam była siedziba Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, tam złamano szyfry niemieckiej Enigmy, ale i szyfry Armii Czerwonej w 1920 r., tam pracowano, by przyczynić się do zwycięstwa Polski w wojnie polsko-bolszewickiej - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Bombczyński, prezes Stowarzyszenia Saski 2018.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Antoni Trzmiel Pałac Saski Warszawa II wojna światowa społeczeństwo

Augustów: w miejscu dawnej katowni NKWD i UB powstanie Muzeum Obławy Augustowskiej

W Augustowie, w Domu Turka, siedzibie dawnej katowni NKWD i UB, powstanie Muzeum Obławy Augustowskiej. Placówka będzie przybliżać historię największej zbrodni na Polakach po II wojnie światowej. W operacji dokonanej 76 lat temu przez oddziały sowieckie - Armii Czerwonej, NKWD i Smiersza przy wsparciu Ludowego Wojska Polskiego i Urzędu Bezpieczeństwa, mogło zginąć nawet 2 tysiące osób.
Zobacz więcej na temat: