Polskie Radio
Section05
historia Polski

Zabójstwo ks. Popiełuszki. „Wykonało to KGB polskimi rękoma”

– Kiszczak i Jaruzelski pozbyli się wszystkich swoich przeciwników. Mogli obsadzić wszystko swoimi ludźmi. Wojsko nigdy nie zostało zlustrowane. Zabójstwo było pretekstem, żeby dokonać czystki. Z drugiej strony do części opozycji musiało trafić: uważajcie, patrzcie do czego jesteśmy zdolni – mówił w audycji Kulisy Spraw płk Piotr Wroński, autor książki "Spisek założycielski", o zabójstwie ks. Popiełuszki.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Jerzy Jachowicz Jerzy Popiełuszko komunizm Kulisy Spraw Polskie Radio 24 PRL

Pośmiertna nominacja dla pułkownika Ryszarda Kuklińskiego

Prezydent Andrzej Duda mianował pośmiertnie pułkownika Ryszarda Kuklińskiego na stopień generała brygady. Minister obrony narodowej złożył wniosek w tej sprawie w lutym. – Wniosek ministra Macierewicza i decyzja prezydenta Dudy jest gestem odwagi i sprawiedliwości dziejowej – mówił w Polskim Radiu 24 Filip Frąckowiak (Izba Pamięci pułkownika Ryszarda Kuklińskiego).
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski komunizm POLSKA prezydent PRL Ryszard Kukliński USA wojsko

Bieżeńcy 1915 - zapomniani uchodźcy z Polski

Od 3 do 6 mln osób wzięło udział tzw. bieżeństwie. Określenie to odnosi się do masowej ucieczki ludności, głównie wyznania prawosławnego, z zachodnich guberni Imperium Rosyjskiego w głąb Rosji w czasie I wojny światowej. O dramacie tego wydarzenia i losach jego uczestników napisała w książce "Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy" dziennikarka Aneta Prymaka-Oniszk.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski KSIĄŻKA KULTURA literatura Rosja HISTORIA I wojna światowa

Czy "Wołyń" wpłynie na relacje polsko-ukraińskie?

Film Wojciecha Smarzowskiego wzbudza ogromne emocje. W Kijowie – ze względu na zagrożenie porządku publicznego – przeniesiono nawet projekcję filmu na późniejszy termin. W Debacie Dnia Polskiego Radia 24 o stosunkach polsko-ukraińskich i wpływie obrazu "Wołyń" na relacje z naszym wschodnim sąsiadem mówili Michał Broniatowski z "Forbesa" i Filip Memches z "Rzeczpospolitej".
Zobacz więcej na temat:  FILM Ukraina Wojciech Smarzowski Wołyń kino KULTURA historia Polski