Polskie Radio
Section05
historia Polski

"Spontaniczny protest". Rocznica wydarzeń zielonogórskich z 1960 r.

- W Domu Katolickim w Zielonej Górze uczyło się ok. 2 tys. dzieci. W pewnym momencie władza postanowiła to zlikwidować, by przywłaszczyć sobie salę. Milicjanci próbowali interweniować, by doszło do eksmisji, ale matki tych dzieci stanęły w obronie sali katechetycznej - powiedział w Polskim Radiu 24 Tadeusz Dzwonkowski, dyrektor Archiwum Państwowego w Zielonej Górze.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski PRL protest komunizm Zielona Góra lubuskie Tadeusz Płużański

"Kultywował tradycję niepodległościową". Odbył się pogrzeb kpt. Edmunda Semraua

W Chełmnie w woj. kujawsko-pomorskim odbył się pogrzeb kapitana Edmunda Semraua, jednego z ostatnich żołnierzy I Polskiej Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka. W pogrzebie wziął udział m.in. szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Maczek II wojna światowa historia Polski społeczeństwo 1. Dywizja Pancerna Chełmno Wojsko Polskie POLSKA

Prezes IPN: będzie nowelizacja ustawy o IPN dotycząca zbrodni komunistycznych

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek zapewnia, że będzie nowelizacja ustawy o IPN dotycząca zbrodni komunistycznych. 1 sierpnia 2020 r. ulegają przedawnieniu zbrodnie komunistyczne, co oznacza, że prokuratorzy pionu śledczego IPN tracą obowiązek ścigania ich sprawców. Przepisy nie dotyczą jednak zabójstw i na przykład zbrodni przeciwko pokojowi lub ludzkości.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski IPN zbrodnie sowieckie

Prezes IPN: będzie nowelizacja ustawy o IPN dotycząca zbrodni komunistycznych

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek zapewnia, że będzie nowelizacja ustawy o IPN dotycząca zbrodni komunistycznych. 1 sierpnia 2020 r. ulegają przedawnieniu zbrodnie komunistyczne, co oznacza, że prokuratorzy pionu śledczego IPN tracą obowiązek ścigania ich sprawców. Przepisy nie dotyczą jednak zabójstw i na przykład zbrodni przeciwko pokojowi lub ludzkości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA historia Polski IPN zbrodnie sowieckie

Tadeusz Płużański: założenie, żeby przedawniać zbrodnie komunistyczne, jest szatańskie

- Cały aparat z lat 70. czy 80. jest do ukarania - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Tadeusz Płużański, historyk i publicysta nt. ustawy, która dopuszcza przedawnienie zbrodni komunistycznych. Podkreślił, że prawo to należy jak najszybciej "w ciągu tygodnia, dwóch" znowelizować.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Płużański HISTORIA POLSKA społeczeństwo Antoni Trzmiel Żołnierze Wyklęci Łączka historia Polski komunizm PRL IPN

Jan Józef Kasprzyk: zbrodnie komunistów nie powinny nigdy ulec przedawnieniu

- Musimy traktować jedną miarą nazizm i komunizm. Żeby tak się stało, potrzebna jest nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, czyli kwestia terminu przedawnienia zbrodni komunistycznych musi ulec zmianie - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA POLSKA społeczeństwo Antoni Trzmiel Żołnierze Wyklęci Łączka historia Polski komunizm PRL IPN

Historia Polski dla najmłodszych

Jak wyglądało życie ludzi za czasów pierwszych Piastów? Jakie tajemnice skrywają pagórki - pozostałości po ich grodach? Czym zajmowali się mieszkańcy średniowiecznego miasta? W co ubierała się szlachta? Jakie wynalazki można było zobaczyć w Warszawie na początku XX wieku? Jak opowiadać dzieciom o historii? Bez dat, bez nazwisk, za to snując ciekawe opowieści i angażując zmysły.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Joanna Ficińska historia Polski

Konferencja w 72. rocznicę stracenia Witolda Pileckiego. Anna Fotyga jednym z organizatorów

W 72. rocznicę zamordowania rotmistrza Witolda Pileckiego grupa europosłów organizuje w internecie konferencję poświęconą jego pamięci. Współgospodarzami są europosłowie Anna Fotyga i Rasa Jukneviciene z nieformalnej grupy zajmującej się pamięcią historyczną. Witold Pilecki został zamordowany przez komunistyczną bezpiekę 25 maja 1948 roku w więzieniu mokotowskim.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki Parlament Europejski totalitaryzm historia Polski komunizm Anna Fotyga

Instytut Pileckiego uczci rocznicę śmierci swojego patrona

Premierowa audycja ze wspomnieniami rodziny, klip muzyczny oraz materiał filmowy o bohaterach walki z totalitaryzmami - w ten sposób Instytut Pileckiego uczci 72. rocznicę śmierci swojego patrona. 25 maja 1948 roku w więzieniu mokotowskim komunistyczna bezpieka zamordowała rotmistrza Witolda Pileckiego - dobrowolnego więźnia Auschwitz, powstańca warszawskiego oraz organizatora konspiracji antyniemieckiej i antysowieckiej.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Witold Pilecki