Polskie Radio
Section05

Holandia

Amsterdam beczką prochu. Nawołują do wielkich rozruchów

W poniedziałek w jednej z dzielnic Amsterdamu osoby marokańskiego pochodzenia spaliły tramwaj i obrzuciły kamieniami policję. Krótko po tym funkcjonariusze przechwycili wiadomości w mediach społecznościowych nawołujące do rozruchów w kolejnych dniach. Napięcie w mieście utrzymuje się od czwartku, kiedy to mężczyźni na motorach polowali na izraelskich kibiców. Władze miasta i rząd debatują nad wydarzeniami ostatnich dni.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Amsterdam zamieszki mniejszości narodowe

Ogromny pożar na lotniskowym parkingu. Zostały spalone wraki

Kilkadziesiąt samochodów spłonęło w pożarze, jaki wybuchł w nocy z niedzieli na poniedziałek na parkingu w holenderskim Rijsenhout. Z placu korzystają pasażerowi amsterdamskiego Schipol - jednego z największych lotnisk w Europie, gdy muszą zostawić pojazd na dłużej. Służby badają przyczyny pojawienia się ognia, choć niewykluczone, że było to podpalenie - donoszą tamtejsze media.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Zachodnia straż pożarna służby i bezpieczeństwo

Wilhelm II na wygnaniu w Holandii. Były cesarz Niemiec unikał porwań, rąbał drzewa i czekał na łaskę Hitlera

106 lat temu, 10 listopada 1918 roku, obalony kajzer Wilhelm II przekroczył granicę holenderską. Już nigdy nie wrócił z wygnania, choć żywił nadzieję, że jego ród zostanie przywrócony na tron w III Rzeszy. Führer wolał otoczyć byłego monarchę kordonem sanitarnym. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA I wojna światowa Dwudziestolecie międzywojenne II wojna światowa Niemcy III Rzesza Adolf Hitler

Kibice z Izraela pobici. Szefowa KE mówi o antysemityzmie

Izraelscy kibice zostali zaatakowani w Amsterdamie. Napastnicy krzyczeli: "uwolnić Palestynę". Policja zatrzymała co najmniej 30 osób. Rannych zostało dziesięciu fanów piłki nożnej. Izraelskie wojsko wysyła po rodaków samolot z personelem medycznym. Atak potępił premier Niderlandów Dick Schoof i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Amsterdam kibice Europa społeczeństwo

80. rocznica wyzwolenia Bredy: wzruszające uroczystości ku pamięci gen. Maczka i 1. Dywizji Pancernej

W minioną niedzielę w Bredzie uczczono pamięć 1. Dywizji Pancernej i jej dowódcy, generała Stanisława Maczka, którzy w październiku 1944 roku wyzwolili to holenderskie miasto spod okupacji nazistowskiej. Na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym odbyły się uroczystości, podczas których złożono kwiaty i oddano hołd polskim żołnierzom, którzy zapłacili najwyższą cenę za wolność Holandii. Uroczystości te przyciągnęły zarówno przedstawicieli rządu Polski, jak i Holandii, licznych mieszkańców Bredy oraz członków polskiej społeczności w Niderlandach.
Zobacz więcej na temat:  Breda II wojna światowa Stanisław Maczek

Klub piłkarski NAC Breda oddał hołd "pancerniakom" generała Maczka. Wzruszające chwile na stadionie

Holenderskie drużyny piłkarskie NAC Breda i RKC Waalwijk oddały hołd polskim wyzwolicielom, rozgrywając mecz poświęcony żołnierzom 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka. To wyjątkowe spotkanie, pełne gestów pamięci i wzruszeń, zakończyło się zwycięstwem NAC Breda 4:1, jednak wynik sportowy ustąpił miejsca emocjonującej symbolice, która podbiła serca kibiców.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Maczek Breda historia Polski II wojna światowa