Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

"To nie było wkroczenie, ale inwazja". Płużański o 17 września 1939 roku

- Przy okazji 17 września często używamy terminu "wkroczenie". Wynika to ze słów Naczelnego Wodza marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego "Sowiety wkroczyły". Natomiast było to tożsame z tym, co stało się 1 września 1939 roku - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Tadeusz Płużański.  17 września mija 83. rocznica radzieckiej agresji na Polskę. Gościem audycji był również dr Mateusz Werner (Instytut Pileckiego).
Zobacz więcej na temat:  17 września 1939 Polskie Radio 24 historia Polski POLSKA ZSRR

PR24 Raport nt. strat wojennych. Prof. Wnęk: mamy zamiar opracować drugą stronę konfliktu, czyli ZSRR

 - To temat do dalszych badań. Wiele zależy jednak od sytuacji na wschodzie. Jeśli wojna skończy się szybko, to otworzą się na archiwa na Ukrainie, być może na Białorusi i w samej Rosji. Jesteśmy mocno uzależnieni od dostępu do źródeł i sytuacji za naszą wschodnią granicą - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Konrad Wnęk, współautor raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy reparacje wojenne Bez Przedawnienia POLSKA ZSRR 17 września 1939

"Nie dopuszczano do wiadomości, że to agresja". Historyk o 17 września 1939

- Nikt w to nie wierzył. Po 1933 roku, po dojściu Hitlera do władzy dochodziło do czystek nie tylko gospodarczych, ale dosłownie fizycznych, wszystko, co sowieckie, rosyjskie było w Niemczech niszczone. Wydawało się, że nie ma możliwości dogadania - tłumaczył w Dwójce w 83. rocznicę zdradzieckiego ataku Stalina na Polskę dr Marcin Zwolski, historyk, kierownik działu naukowego Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. 
Zobacz więcej na temat:  17 września 1939 Andrzej Zieliński Jakub Kukla ZSRR Dwójka Józef Stalin Adolf Hitler Niemcy Związek Sowiecki

Prezydent: rozumiemy rosyjski imperializm lepiej niż Zachód, bo mamy doświadczenia historyczne

Polska i inne kraje regionu rozumieją Rosję lepiej niż Zachód - pisze prezydent Andrzej Duda w tekście opublikowanym przez litewskiego nadawcę publicznego LRT. Przy okazji zwraca uwagę na to, że data agresji Związku Radzieckiego na Polskę nie jest na Zachodzie tak powszechnie znana, jak data wybuchu II wojny światowej. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Litwa Andrzej Duda Rosja historia Polski

Andrzej Duda: rozumiemy rosyjski imperializm lepiej niż Zachód, bo mamy doświadczenia historyczne

Polska i inne kraje regionu rozumieją Rosję lepiej niż Zachód - pisze prezydent Andrzej Duda w tekście opublikowanym przez litewskiego nadawcę publicznego LRT. Przy okazji zwraca uwagę na to, że data agresji Związku Radzieckiego na Polskę nie jest na Zachodzie tak powszechnie znana, jak data wybuchu II wojny światowej. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Litwa Andrzej Duda Rosja historia Polski

Przed atakiem. Wschodnia strefa przygraniczna we wrześniu 1939 roku

17 września 1939 roku Związek Sowiecki zbrojnie zaatakował Polskę. Stalin wywiązał się z tajnego sierpniowego porozumienia z Hitlerem, czyli paktu Ribbentrop-Mołotow. - Alianci dowiedzieli się o porozumieniu w ciągu mniej więcej 48 godzin. Utajniono to i nie podzielono się tą wiedzą z polskim rządem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Janusz Odziemkowski z UKSW.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST historia Polski Rosja Niemcy Janusz Odziemkowski III Rzesza ZSRR

Atak ZSRR na Polskę. "Pomoc nie nadeszła"

Generał Felicjan Sławoj Składkowski, który we wrześniu 1939 roku pełnił funkcję premiera, wspominał po latach w Radiu Wolna Europa, że Polska została pozostawiona sama. – Naród niemiecki rzucił się na nas pod wodzą zachłannego szaleńca Hitlera, a naród rosyjski wsadził nam nóż w plecy z rozkazu chytrego Stalina. Niestety pomoc, do której obowiązani byli sprzymierzeni nie nadeszła.
Zobacz więcej na temat:  agresja sowiecka 17 września 1939 społeczeństwo Piotr Łodej Tomasz Gajownik historia Polski

PR24 Goście "Debaty Polskiego Radia 24" o sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku

Obchodzimy 83. rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę w czasie II wojny światowej. W Polskim Radiu 24 eksperci i komentatorzy mówili o tym wydarzeniu, oceniali jego aspekty historyczne, prawne, a także polityczne skutki obserwowane współcześnie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Jachowicz HISTORIA historia Polski 17 września 1939 ZSRR pakt Ribbentrop-Mołotow zbrodnie sowieckie

Rocznica agresji ZSRR na Polskę. Prezydent Duda: imperialna Rosja znów dąży do ekspansji na inne państwa

- Rosja zawsze chce władzy nad całą Europą Środkową i Wschodnią. Ale wolna Polska, wolna Ukraina i wszystkie inne niepodległe państwa naszego regionu nigdy się na to nie zgodzą. Dla naszych narodów to kwestia życia i śmierci, zachowania tożsamości i przetrwania - podkreślił prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  17 września 1939 agresja sowiecka ZSRR Rosja zbrodnie sowieckie historia Polski prezydent Andrzej Duda społeczeństwo POLSKA

"Polska stała się sowiecką kolonią". Prezes IPN o skutkach inwazji na Polskę 17 września

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki powiedział, że agresja Armii Czerwonej na Polskę 17 września 1939 roku była nożem wbitym w plecy - Polsce i Polakom. Mija 83. rocznica tego wydarzenia. 17 września 1939 roku nad ranem, łamiąc pakt o nieagresji, Armia Czerwona zaatakowała tyły polskich wojsk walczących z Niemcami.
Zobacz więcej na temat:  17 września 1939 ZSRR agresja sowiecka zbrodnie sowieckie Niemcy III Rzesza Adolf Hitler Józef Stalin HISTORIA POLSKA IPN Karol Nawrocki