Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

"Rój" – rycerz polskiej niepodległości

Zginął młodo, bo w wieku zaledwie 26 lat. Jednak swoimi czynami na trwałe zapisał się w panteonie polskich bohaterów walczących o wolność Ojczyzny. Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. "Rój" był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Należał również do niepodległościowego podziemia antykomunistycznego. Losom "Roja" przyjrzeliśmy się w audycji "Historia na Dziś".  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Żołnierze Wyklęci HISTORIA historia PRL komunizm ludzie

Władze Oświęcimia: nie było podstaw do rozwiązania marszu

- W ocenie przedstawiciela miasta i policji nie było podstaw do rozwiązania zgromadzenia - poinformowała rzecznik Urzędu Miasta Oświęcimia Katarzyna Kwiecień, odnosząc się do niedzielnego zgromadzenia narodowców z udziałem Piotra Rybaka w 74. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz. W ocenie przedstawicielki miasta "wydarzenia, które miały miejsce w późniejszym czasie w KL Auschwitz-Birkenau, nie miały żadnego związku z przyjętym przez Urząd Miasta Oświęcimia zgłoszeniem o zgromadzeniu".
Zobacz więcej na temat:  Oświęcim Auschwitz rocznica miasto zgromadzenia POLSKA

Będzie dochodzenie ws. marszu narodowców w Oświęcimiu

- W poniedziałek prokuratura poleciła policji wszczęcie dochodzenia w sprawie niedzielnego zgromadzenia narodowców z udziałem Piotra Rybaka, w 74. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz - poinformował zastępca prokuratora rejonowego w Oświęcimiu Mariusz Słomka. Dodał, że istnieje podejrzenie o publiczne nawoływania do nienawiści na tle narodowościowym lub rasowym.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Oświęcim Holokaust prokuratura Niemcy POLSKA

Premier: państwo polskie stoi na straży prawdy

 - Państwo polskie stoi na straży prawdy, która nie może być relatywizowana; taką obietnicę prawdy o tamtych czasach chcę tutaj złożyć - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości 74. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Szef rządu podkreślił, że Zagłady nie dokonali "żadni naziści, tylko zrobiły ją Niemcy hitlerowskie".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Auschwitz Holokaust premier Mateusz Morawiecki społeczeństwo

Historyk: nie można banalizować zła i historii

- Prawda historyczna wygląda tak, jak przedstawił ją Mateusz Morawiecki. Człowiek się zastanawia, jak tak straszne rzeczy były możliwe, ale nie ma no to pytanie pełnej odpowiedzi - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 o uroczystościach 74. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz prof. Antoni Kamiński, socjolog PAN. Gościem audycji byli również: prof. Wiesław Wysocki i dr Piotr Zakrzewski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Oświęcim Auschwitz Auschwitz rocznica

Niemcy: odsłonięto pomnik polskich i włoskich ofiar nazistów

W Niemczech, w Dniu Ofiar Narodowego Socjalizmu na cmentarzu w Halberstadt uroczyście odsłonięto pomnik ku czci polskich i włoskich robotników przymusowych z warsztatów remontowych Kolei Niemieckich, straconych przez niemieckich nazistów w 1945 roku. Po poświęceniu pomnika i złożeniu wieńców delegacje Polski i Włoch oraz przedstawiciele niemieckich władz samorządowych wpisały się do księgi pamiątkowej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy pomniki nazizm

Ppłk Mieczysław Orzełek: nie godziliśmy się z sowiecką okupacją

- Stanisław Sojczyński "Warszyc" był bohaterem. Walczył w kampanii wrześniowej z dwoma okupantami. Był też dobrym, prawym człowiekiem - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ppłk Mieczysław Orzełek, prezes Ogólnokrajowego Związku Byłych Żołnierzy KWP.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA historia Polski Tadeusz Płużański Żołnierze Wyklęci Polskie Radio powroty z niepamięci komunizm Armia Krajowa

W siedzibie ONZ wystawa tzw. Archiwum Eissa

W genewskiej siedzibie ONZ otworzono wystawę "Paszporty życia". Prezentuje ona działalność tzw. Grupy Berneńskiej. Zrzeszeni w niej polscy dyplomaci i żydowscy działacze uratowali w czasie II wojny światowej co najmniej kilkuset Żydów z całej Europy. O szczegółach funkcjonowania grupy i znaczeniu dokumentów mówił historyk Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo historia Polski Żydzi Holokaust Berno Szwajcaria dyplomacja