Polskie Radio
Section05
II wojna światowa

Nieznany dokument ONZ. Przełom ws. reparacji wojennych?

Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk i Józef Menes, były doradca Lecha Kaczyńskiego, dotarli do nieznanego do tej pory dokumentu Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jak twierdzą, akt może być niezwykle istotny w kontekście podnoszonej przez Warszawę kwestii domagania się od Niemiec odszkodowania za II wojnę światową. W Podsumowaniu Tygodnia komentarz Michała Wróblewskiego z „Faktu” i Kamila Szewczyka z „Super Expressu”. O reparacjach wojennych od Niemiec mówił w PR24 takżę historyk Piotr Dmitrowicz. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ONZ Niemcy reparacje wojenne II wojna światowa PiS

Reparacje wojenne. "Na nas wszystkich odbiła się II wś"

– II wojna światowa to nie jest zamierzchła przeszłość. Na nas wszystkich w dalszym ciągu odbijają się wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat – mówił w Polskim Radiu 24 dr Marian Szołucha z Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Ekonomista, odnosząc się do kwestii wypłaty Polsce przez Niemcy ewentualnych reparacji, podkreślał że największy konflikt w dziejach ludzkości w znaczącym stopniu osłabił nasz potencjał gospodarczy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa reparacje wojenne Niemcy Warszawa

"Dobrze wkomponowali się w machinę państwową III Rzeszy"

Nie tylko Niemcy podczas II wojny światowej zajmowali się grabieżą polskich dzieł sztuki. Jak wskazywał w audycji Utracone, Odzyskane dr Robert Kudelski, ekspert ds. strat wojennych w zakresie dóbr materialnych i zbiorów sztuki, większość specjalistów zajmujących się „zabezpieczaniem” będących w Polsce dzieł sztuki była Austriakami.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Austria Magdalena Ogórek dzieła sztuki

"Polskie Państwo Podziemne fenomenem na skalę europejską"

– Polska była przygotowana na to, co stało się we wrześniu 1939 roku – mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Jabłonka, historyk. 27 września przypada rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Jego początkiem było powołanie do życia Służby Zwycięstwu Polski, przekształconej później w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polskie Państwo Podziemne Armia Krajowa II wojna światowa historia Polski

"Polskie Państwo Podziemne było fenomenem w skali świata"

- Polskie Państwo Podziemne było fenomenem na skalę światową. Było to bowiem suwerenne państwo polskie - podległe legalnie funkcjonującym władzom polskim najpierw w Paryżu, potem w Londynie - i podziemne, czyli działające nie na powierzchni stref okupacyjnych - sowieckiej i niemieckiej, ale w konspiracji – mówił w audycji Historia Na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. 27 września obchodzona będzie 78. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polskie Państwo Podziemne II wojna światowa Armia Krajowa

Jak oszacować straty Polski z czasów II wojny światowej?

Rozgorzała dyskusja o możliwość ubiegania się przez Polskę o reparacje wojenne. Biuro Analiz Sądowych wydało ekspertyzę, według której Polsce przysługują wobec Niemiec roszczenia odszkodowawcze. O stratach wojennych w audycji Utracone Odzyskane mówił dr Mariusz Klarecki, historyk sztuki, współautor "Raportu o stratach wojennych Warszawy i jej mieszkańców w latach 1939–1945".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa reparacje wojenne Niemcy dzieła sztuki Magdalena Ogórek

"Ustawa o repatriacji musi zwierać zapis o łączeniu rodzin"

Sejm znowelizował w kwietniu ustawę o repatriacji. Ma ona ułatwić powrót i osiedlanie się w Polsce osób polskiego pochodzenia. Chodzi o ludzi zesłanych lub deportowanych przez władze ZSRR do krajów na wschodzie, a także ich potomków. O repatriacji i powrotach Polaków do kraju w audycji „Syberia-Polska. Operacja Powrót” mówił dr Robert Wyszyński, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 repatriacje Syberia Rosja Kazachstan II wojna światowa