Polskie Radio
Section05

imigranci w Europie

Spotkanie szefów straży granicznych Polski, Łotwy i Litwy. Tematem rozmów sytuacja na granicy

Komendanci straży granicznych Polski, Łotwy i Litwy spotkali się w tym tygodniu w Dyneburgu (Daugavpils) na południowym wschodzie Łotwy, by rozmawiać o sytuacji na zewnętrznych granicach i wewnątrz krajów - poinformowała w sobotę agencja LETA.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa granica służby i bezpieczeństwo straż graniczna kryzys migracyjny 2023 migracja wojna hybrydowa Białoruś kryzys na granicy

Nielegalni imigranci szturmują Słowenię. "Popularność szlaku bałkańskiego rośnie"

W ciągu dziewięciu miesięcy 2023 r. zanotowano ponad 44,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy w porównaniu z 18,4 tys. za ten sam okres w zeszłym roku - wynika ze statystyk słoweńskiej policji, przytoczonych w piątek przez agencję STA. Zauważyła ona, że rośnie popularność szlaku bałkańskiego wśród migrantów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Słowenia kryzys migracyjny 2023 migracja

Szef MSW Francji chce zaostrzenia prawa imigracyjnego. To efekt ataku nożownika w Arras

Minister spraw wewnętrznych Francji Gerald Darmanin chce jeszcze większego zaostrzenia prawa imigracyjnego po ubiegłotygodniowym ataku nożownika w Arras - napisał dziennik "Le Monde". Mowa o kilku poprawkach do rządowego projektu nowego prawa, nad którym debata była odkładana od 2022 roku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja migracja kryzys migracyjny 2023 terroryzm atak terrorystyczny nożownik

Kurdowie wędrowali pieszo przez 9 dni. W Polsce pomogła im policja i turyści

- 14-osobowa grupa tureckich Kurdów zatrzymana w niedzielę rano w Dolinie Chochołowskiej w Tatrach, była wyczerpana, przemoczona i zmarznięta, a małe dzieci wymagały natychmiastowej pomocy. Okazało się, że wędrują pieszo od dziewięciu dni - poinformował rzecznika zakopiańskiej policji asp. sztab. Roman Wieczorek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA policja polska straż graniczna Zakopane imigracja kryzys migracyjny 2023

SONDAŻ Większość Niemców uważa imigrację muzułmanów za zagrożenie. Sondaż nie pozostawia wątpliwości

Prawie trzech na czterech Niemców jest zdania, że imigracja osób z krajów silnie muzułmańskich to zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju - wynika z sondażu instytutu badania opinii publicznej Insa dla portalu dziennika "Bild". Ponad połowa Niemców uważa z kolei, że wśród muzułmanów w Niemczech jest wiele osób wspierających terroryzm antyizraelski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Zachodnia Niemcy sondaże