Polskie Radio
Section05

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

"Nie-Boska komedia". 21-letni Krasiński niczym Dante

- "Nie-Boska komedia" została wydana anonimowo w Paryżu w 1835 roku przez młodego arystokratę, który nie był specjalnie znany jako literat, dopiero aspirował do pozycji poety. Miał takie poczucie w stosunku do Adama Mickiewicza czy Juliusza Słowackiego, że jest nie tylko kimś młodszym, ale też mniej predystynowanym do roli poety, który może stanąć na czele narodu - mówił w Dwójce o dramacie Zygmunta Krasińskiego Rafał Węgrzyniak, historyk teatru i krytyk.
Zobacz więcej na temat:  Zygmunt Krasiński Dwójka Małgorzata Szymankiewicz literatura

"Dramaty polskie. Wybrał Z. Raszewski". Rafał Węgrzyniak: to bardzo subiektywna lista

- Lista najlepszych polskich dramatów Zbigniewa Raszewskiego pochodzi nie z publikacji naukowej, tylko z intymnego dziennika właściwie, który stał się własnością publiczną dopiero po śmierci autora - mówił historyk teatru i krytyk Rafał Węgrzyniak w pierwszej audycji z cyklu "Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski".
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Raszewski Stanisław Wyspiański Instytut Teatralny im. Raszewskiego Małgorzata Szymankiewicz Dwójka KULTURA

Najważniejsze polskie dramaty wg Zbigniewa Raszewskiego na 20-lecie Instytutu Teatralnego

- Cykl "Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski" to pierwsze wydarzenie obchodów jubileuszowych. Będziemy świętować do końca roku. Bardzo nam zależało, żeby przypomnieć o tym, że Raszewski jest patronem Instytutu. Stąd punktem wyjścia cyklu audycji jest dosyć zagadkowa i pewnie kontrowersyjna lista najlepszych polskich tekstów dramatycznych, którą sporządził kiedyś Raszewski - mówiła w Dwójce Małgorzata Piekutowa z Instytutu Teatralnego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla jubileusz Zbigniew Raszewski TEATR

Instytut Teatralny - niezbędne wsparcie dla artystów z Białorusi i Ukrainy

- Program rezydencji artystycznych polega na stworzeniu możliwości pracy w zawodzie dla białoruskiego i ukraińskiego środowiska teatralnego. Efekty tej współpracy są ze wszech miar satysfakcjonujące - mówiła w Dwójce Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina artysta Dwójka Instytut Teatralny im. Raszewskiego Elżbieta Wrotnowska-Gmyz

"W garderobie Ćwikły". Wystawa fotografii i pamiątek związanych z Mieczysławą Ćwiklińską

Mówiono o niej, że urodziła się w teatralnej garderobie. Była jedną z najbardziej charakterystycznych postaci polskiego teatru i kina. Pamiątki osobiste i teatralne po Mieczysławie Ćwiklińskiej, w tym suknie, kapelusze, pantofelki i żelazka fryzjerskie do układania tak dobrze znanych fal z jej blond włosów, można oglądać w siedzibie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  kino TEATR wystawa Mieczysława Ćwiklińska Dorota Kołodziejczyk Instytut Teatralny im. Raszewskiego

"Przestrzenie Sztuki to szansa dla artystów niezależnych"

- Konkretne instytucje nawiązują lokalną współpracę z artystami niezależnymi, bo o nich nam szczególnie chodzi, dla nich ten program jest przeznaczony. Oparty jest na czterech filarach: artystycznym, edukacyjnym, społecznym i prozdrowotnym. Organizujemy jak najszersze nabory i konkursy wśród choreografów, tancerzy, prowadzących warsztaty - tak o programie Przestrzenie Sztuki mówiła na antenie Dwójki Aleksandra Kleinrok z Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.
Zobacz więcej na temat:  taniec Dwójka Jakub Kukla

Jarosław Cymerman: Przestrzenie Sztuki mają zbliżyć teatr do ludzi

- Budowanie ośrodków poszerzających kulturę teatralną to dobry sposób na zbliżenie teatru do odbiorcy. Jeśli ktoś zaczyna prowadzić działalność teatralną w małym miasteczku, to zaczyna poszukiwać, chciałby tych spektakli oglądać więcej. Białe plamy na mapie polskiego życia teatralnego należy wypełniać - mówił w Dwójce Jarosław Cymerman, dyrektor ds. programowych Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla Dwójka Jarosław Cymerman

Jerzy Machowski: przekonanie o trudności dzieł romantycznych to przesąd

Jerzy Machowski w swojej pracy zawodowej lubi sięgać po literaturę polską z epoki romantycznej. Uważa, że Polacy są romantykami. - Każdy dzień życia w Polsce o tym przekonuje. Mówię o wielkich emocjach, radykalizmie, zapalczywości. Jest w nas tego mnóstwo. Niektórzy mówią, że należałoby ten radykalizm w sobie przekreślić, bo to on jest winien naszych narodowych tragedii. Gdyby nie literatura romantyczna, to po 123 latach niewoli nie byłoby czego odbudowywać - mówił radiowej Jedynce.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska reżyser spektakl rozmowa TEATR Adam Mickiewicz

"Balladyna" z główną nagrodą 46. Opolskich Konfrontacji Teatralnych

Zakończyły się 46. Opolskie Konfrontacje Teatralne z Konkursem na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa", współorganizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. W Roku Romantyzmu Polskiego nagrodę główną w konkursie przyznano "Balladynie" Juliusza Słowackiego z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki.
Zobacz więcej na temat:  TEATR aktor reżyser spektakl literatura Adam Mickiewicz Juliusz Słowacki Dziady Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Opole historia teatru historia Polski romantyzm Gdańsk Stanisław Ignacy Witkiewicz

46. Opolskie Konfrontacje Teatralne. Z romantyczną dominantą

W ramach Opolskich Konfrontacji Teatralnych odbywa się Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa", współorganizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  TEATR aktor reżyser spektakl literatura Adam Mickiewicz Juliusz Słowacki Bolesław Prus lalka Dziady Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Opole historia teatru historia Polski romantyzm Gdańsk

Rezydencje artystyczne dla twórców teatralnych z Ukrainy

- Nasz program nie mógł dotyczyć tylko aktorów czy reżyserów. Teatr to cały organizm specjalizacji, których nie sposób zastąpić ludźmi spoza teatru. To są tak rzadkie kompetencje, że nie chcieliśmy, by osoby zmuszone do opuszczenia Ukrainy i Białorusi musiały parać się pracami spoza teatru - mówiła w Dwójce Anna Chylak - koordynatorka rezydencji dla twórców teatralnych zza wschodniej granicy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina Dwójka Roch Siciński KULTURA

Agnieszka Przepiórska: Zuzanna Ginczanka marzyła o Warszawie

- Tak naprawdę jest to dla mnie premiera warszawska. Zuzanna marzyła o tym, żeby znaleźć się w Warszawie i ja też marzyłam, żeby zagrać w Warszawie. Odkrywałyśmy w spektaklu tę mapę Zuzanny: Hotel Europejski, Adria, Czytelnik; miejsca, które jeszcze istnieją bądź już zniknęły - mówiła w audycji "Wybieram Dwójkę" Agnieszka Przepiórska, autorka monodramu "Ginczanka: Przepis na prostotę życia".
Zobacz więcej na temat:  spektakl poezja II RP II wojna światowa Jakub Jamrozek TEATR Dwójka

Wyjątkowe wydarzenie Instytutu Teatralnego. "To wyraz naszej łączności z kulturą Ukrainy"

- To jest najważniejsze wydarzenie Instytutu Teatralnego, organizowane przy okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Sytuacja jest wyjątkowa, dlatego bardzo zależało nam na tym, żeby zorganizować wieczór, który będzie podkreślał naszą łączność z Ukrainą, z jej kulturą - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Stępkowska z Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.    
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina wojna 2022 POLSKA społeczeństwo KULTURA