Polskie Radio
Section05

IPN

PR24 Reparacje wojenne. Mularczyk: musimy doprowadzić do punktu zwrotnego w postrzeganiu przez Niemców własnej historii

- Na maj planujemy szeroką dystrybucję w Niemczech raportu o polskich stratach wojennych. W języku niemieckim ukaże się również jego skrócona wersja. Powinno to doprowadzić do punktu zwrotnego w postrzeganiu przez Niemców własnej historii. Musimy im w tym pomóc. Publikacja raportu przyczyni się do tego procesu. Kwestią czasu jest, że do Niemców dotrze, iż muszą coś zrobić ws. reparacji - mówił w Polskim Radiu 24 wiceszef polskiej dyplomacji, Arkadiusz Mularczyk.
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne Niemcy II wojna światowa POLSKA historia Polski Kongres Pamięci Narodowej

"Kapitał, który budujemy na dziesięciolecia". Rafał Leśkiewicz o Kongresie Pamięci Narodowej

- Wiedza historyczna i świadomość własnej tożsamości to spoiwo, które łączy nas społecznie, stanowi o naszej tradycji, łączy pokolenia, stanowi nie tylko o naszym realnym bezpieczeństwie tu i teraz, jest istotnym elementem relacji społecznych i tożsamości narodowej. Dlatego tak mocno podkreślamy znaczenie edukacji historycznej. To kapitał, który budujemy na kolejne dziesięciolecia - mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Leśkiewicz, rzecznik IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański historia Polski Instytut Pamięci Narodowej Kongres Pamięci Narodowej

Dziś ostatni dzień Kongresu Pamięci Narodowej. Debaty o polityce i edukacji historycznej

W ostatnim dniu "Kongresu Pamięci Narodowej" odbędzie się kilka debat poświęconych pielęgnowaniu pamięci historycznej przez organizacje pozarządowe, społeczników i młodzież. Wydarzenie organizowane przez IPN na Stadionie Narodowym ma na celu podjęcie debaty dotyczącej polityki i edukacji historycznej, a także ma pokazać najróżniejsze przedsięwzięcia zawiązane z prezentowaniem naszej historii. Polskie Radio jest patronem medialnym Kongresu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Kongres Pamięci Narodowej

Nagrody IPN Kustosz Pamięci Narodowej. Dziś poznamy laureatów

Trzy osoby i dwie instytucje otrzymają w sobotę nagrodę Kustosza Pamięci Narodowej. Została ona ustanowiona w lipcu 2002 r. przez prezesa IPN profesora Leona Kieresa, a jej pomysłodawcą był dyrektor krakowskiego oddziału IPN, późniejszy prezes Janusz Kurtyka. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się na Stadionie Narodowym i zakończy Kongres Pamięci Narodowej, którego patronem medialnym jest Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Kongres Pamięci Narodowej

Kongres Pamięci Narodowej. Mularczyk: Polska nigdy nie zrzekła się reparacji wojennych od Niemiec

- Polski rząd prowadzi międzynarodową szeroką ofensywę dyplomatyczną dotyczącą kwestii reparacji wojennych - powiedział Arkadiusz Mularczyk. Wiceszef MSZ wziął udział w debacie "Reparacje wojenne w XX wieku okiem polityków" na Kongresie Pamięci Narodowej. Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Mularczyk Kongres Pamięci Narodowej reparacje wojenne historia Polski II wojna światowa POLSKA Prawo i Sprawiedliwość PiS Rząd RP

Historia Polski XX wieku. Kongres Pamięci Narodowej pod hasłem "Historia mówi przez pokolenia"

Rozpoczynający się 13 kwietnia Kongres Pamięci Narodowej skierowany jest zarówno do dorosłych pasjonatów historii, jak i młodzieży oraz dzieci, które dopiero zaczynają poznawać XX-wieczne losy Polski. - Chcemy nauczać prawdy o polskiej historii w XX wieku za sprawą nowych technik i sposobów - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Karol Nawrocki, prezes IPN. 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Instytut Pamięci Narodowej historia Polski Karol Nawrocki Karol Litwin Sebastian Pilarski Kongres Pamięci Narodowej

Kapelani katyńscy. "W tym piekle na ziemi, jakim były obozy jenieckie, starali się zachować przyzwoicie"

Armia Czerwona, wkraczając do Polski w 1939 roku, aresztowała m.in. duchownych i osadziła ich w obozach jenieckich. - Wielu z nich pewnie nie wiedziało, że pełni tam swoją ostatnią posługę. Byli znienawidzeni w sposób szczególny, zarówno przez Sowietów, jak i przez Niemców - mówiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek w przeddzień 80. rocznicy ujawnienia zbrodni katyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki Witold Banach Katyń Karol Nawrocki Elżbieta Witek zbrodnia katyńska duchowieństwo

TYLKO U NAS Historyk obala tezy reportażu TVN24. "Kardynał Wojtyła reagował prawidłowo na przestępstwa pedofilii"

Kardynał Wojtyła reagował natychmiast na informacje o nadużyciach ze strony kapłanów w stosunku do małoletnich - tak wynika z kwerendy, którą wykonała dr hab. Łucja Marek z krakowskiego IPN. Badaczka przeanalizowała dokumenty, na które powołują się: w reportażu - Marcin Gutowski i w książce - Ekke Overbeek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Instytut Pamięci Narodowej Jan Paweł II Karol Wojtyła TVN społeczeństwo

"Odkopujemy ich z niepamięci". Debata przed Narodowym Dniem Pamięci Polaków Ratujących Żydów

"Odwaga i miłosierdzie. Jak myśleć i mówić dziś o bohaterstwie w czasach Zagłady" - to temat debaty zorganizowanej przez Instytut Pileckiego. Dyskusja naukowców odbędzie się w przeddzień obchodzonego po raz 5. Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo II wojna światowa pamięć HISTORIA historia Polski