Polskie Radio
Section05

IPN

Zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom. IPN upamiętni kolejnych Polaków

Instytut Pileckiego upamiętni kolejnych Polaków zamordowanych przez Niemców za pomoc Żydom. Uroczystość odbędzie się w Złotopolicach niedaleko Nowego Dworu Mazowieckiego (o godz. 12.15), w ramach projektu "Zawołani po imieniu", którego celem jest przewracanie pamięci zbiorowej Polaków, którzy pomagając Żydom w czasie II wojny zostali zamordowani przez Niemców.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA II wojna światowa Żydzi Niemcy

Rocznica końca II wojny światowej. Historyk: trudno zaliczyć Polskę do zwycięskich państw

Koniec II wojny światowej nie oznaczał dla Polski wolności i suwerenności - przypominają historycy Instytutu Pamięci Narodowej. 78 lat temu, 8 maja 1945 roku o godzinie 23.01 czasu środkowo-europejskiego zakończyła się II wojna w Europie - największa i najkrwawsza wojna w historii ludzkości. W sumie trwała 6 lat, uczestniczyły w niej 72 państwa. Ogólne straty w ludziach wyniosły ponad 50 milionów poległych, zamordowanych, zmarłych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA II wojna światowa społeczeństwo historia Polski

Wyburzono pomnik Armii Czerwonej. Prezes IPN: będziemy usatysfakcjonowani, gdy upadnie ostatni z nich

- Rosjanom się wydaje, że Europa Środkowa jest wciąż ich kolonią. To pokazuje imperialne myślenie. Polityka historyczna Federacji Rosyjskiej opiera się na kłamstwie - powiedział prezes IPN dr Karol Nawrocki w Głubczycach (Opolskie) podczas wyburzenia tzw. pomnika wdzięczności Armii Czerwonej.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pamięci Narodowej pomniki Armia Czerwona komunizm dekomunizacja społeczeństwo POLSKA

PR24 Kolejny sowiecki pomnik do usunięcia. Rzecznik IPN: nie ma zgody, by symbolika totalitarna funkcjonowała

- Wiemy doskonale, z czym wiązało się tzw. wyzwolenie miast i miasteczek przez żołnierzy Armii Czerwonej: gwałty, rabunki, tortury. Nie ma zgody na to, by symbolika totalitarna do dzisiaj funkcjonowała w polskiej przestrzeni publicznej - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk i rzecznik IPN dr Rafał Leśkiewicz, zapowiadając likwidację kolejnego "obiektu sowieckiej propagandy". Chodzi o monument dedykowany Armii Czerwonej w Głubczycach w województwie opolskim.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony opolskie historia Polski PRL Tadeusz Płużański Armia Czerwona

"Sygnały dnia" w Dzień Flagi: biało-czerwono od morza po Tatry, polskie flagi powiewają także poza granicami kraju

- To niewymierny symbol, który był natchnieniem dla poetów, malarzy. Każdy Polak może powiedzieć "to moja flaga, o nią walczyli moi przodkowie" - powiedzieli w Programie 1 Karol Gajewski z Biura Programu "Niepodległa" oraz Adam Lewandowski z IPN.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo POLSKA flaga Polonia HISTORIA Niepodległa biuro Niepodległa Dzień Flagi i Dzień Polonii

Powstanie w getcie warszawskim. Jak wyglądało życie ludności cywilnej?

Żydowscy bojowcy stawili zdecydowany opór, kiedy żołnierze niemieccy wkroczyli na teren getta w celu jego likwidacji 19 kwietnia 1943 roku. Dowodzący siłami niemieckimi Jürgen Stroop zdecydował się zakończyć swoją akcję dopiero 16 maja. Przez ponad miesiąc zabudowa getta była systematycznie niszczona i palona, na jego terenie przebywało w tym czasie kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Jak wyglądało ich życie?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak powstanie w getcie Warszawa

ANALIZA Marian Turski autorytetem opozycji. IPN: w czasach PRL był aktywistą politycznym i cenzorem

Środowisko Platformy Obywatelskiej milczy nt. powojennej działalności politycznej Mariana Turskiego. Tymczasem aktywnie działał on m.in. na rzecz PRL i należał do Szkoły Partyjnej przy KC PZPR w okresie stalinowskim. Dla PO to głównie historyk, człowiek, który przeżył marsz śmierci byłych więźniów obozu koncentracyjnego z Auschwitz do Buchenwaldu. Uznawany jest za autorytet. W 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim Turski zaapelował o to, by "nie być obojętnym na zło".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA getto warszawskie Platforma Obywatelska polityka

"Walczyli nie dla wielkiego zwycięstwa, ale o ludzką godność". Prezes IPN o powstaniu w getcie

- W 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim IPN otworzył wystawę "Prosimy Cię, Boże, o walkę krwawą…" - Mieli odwagę, aby wzniecić pierwsze w okupowanej przez Niemców Europie wielkomiejskie powstanie ludności żydowskiej - powiedział prezes IPN dr Karol Nawrocki na stołecznym skwerze Hoovera.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Instytut Pamięci Narodowej powstanie w getcie Żydzi

80. rocznica powstania w getcie warszawskim. Prezes IPN: walczyli wyłącznie z nadzieją na bohaterską śmierć

– Powstańcy w getcie warszawskim zdawali sobie sprawę, że walczyli wyłącznie z nadzieją na bohaterską śmierć – mówił w "Salonie politycznym Trójki" Karol Nawrocki. Prezes IPN przypomniał ponadto w 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim, że "przeżyło wtedy kilkuset bojowników".  
Zobacz więcej na temat:  Karol Nawrocki POLSKA getto warszawskie Trójka II wojna światowa

"Historia mówi przez pokolenia". Jak zafascynować nią młodzież?

Instytut Pamięci Narodowej zorganizował Kongres Pamięci Narodowej pod hasłem "Historia mówi przez pokolenia". Jak poinformował prezes IPN Karol Nawrocki, w trzydniowym wydarzeniu wzięło udział 13 tys. osób, w tym 7 tys. dzieci. Kongres to odpowiedź na raport "Edukacja dla pamięci", według którego 59 proc. uczniów i 15 proc. dorosłych czerpie wiedzę historyczną z internetu i gier komputerowych. 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Drohomirecka Trójka historia Polski edukacja Instytut Pamięci Narodowej Kongres Pamięci Narodowej