Polskie Radio
Section05

Jakub Kukla

W ciągłej drodze i w ruchu. Krzysztof Zanussi i jego nieustanne dążenia

Kulisy pracy artystycznej i prywatne życie Krzysztofa Zanussiego - to główne tematy wystawi w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. Ekspozycję "Krzysztof Zanussi. Zależy, jak się patrzy" przygotowano z okazji 85. urodzin reżysera i scenarzysty, który w Dwójce opowiedział o tym, że jego życie, jest naprawdę bardzo zajęte. 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Zanussi kino Dwójka KULTURA FILM film polski Zobacz także

"Raj utracony (?)". Znamy program 60. festiwalu Wratislavia Cantans

Znakomici artyści, tacy jak Martha Argerich czy sir John Eliot Gardiner, nieoczywisty repertuar i muzyczne odkrycia – między innymi tego możemy się spodziewać na jubileuszowym 60. Międzynarodowym Festiwalu Wratislavia Cantans. – Muzyka wokalna i wokalno-instrumentalna to coś, co nas wyróżnia na tle innych imprez w Polsce i Europie – mówił w Dwójce dyrektor wydarzenia Andrzej Kosendiak.
Zobacz więcej na temat:  Wratislavia Cantans Andrzej Kosendiak muzyka klasyczna Dwójka KULTURA MUZYKA Martha Argerich

Polskie Radio zaczęło nadawać 100 lat temu. Początkowo nie było wcale własnością państwa

- Do 1933 roku Skarb państwa miał tylko 40 procent akcji spółki Polskie Radio. Nota bene wszedł w posiadanie tych akcji w bardzo sprytny sposób. Uzależnił przyznanie koncesji spółce od przejęcia przez Polskie Radio fabryki aparatów telefonicznych i telegraficznych, którą wyceniono właśnie na 40 proc. akcji - mówił w Dwójce Krzysztof Michalski, pierwszy prezes Polskiego Radia S.A.
Zobacz więcej na temat:  radio Dwójka Krzysztof Michalski Tomasz Lerski Polskie Radio Zobacz także Polskie Towarzystwo Radiotechniczne Warszawa

"Tatuażysta z Auschwitz" i inne przykłady instrumentalnego wykorzystania obozowej historii

- Książka "Tatuażysta z Auschwitz" jest koronnym przykładem tego, jak w sposób instrumentalny został zawłaszczony i wykorzystany autorytet świadka, który przeżył Auschwitz. Został on literacko przetworzony i oddany w ręce czytelników tak, jak gdyby była to literatura faktu - mówiła w Dwójce dr Wanda Witek-Malicka z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz serial literatura popkultura Dwójka KULTURA Zobacz także Wanda Witek-Malicka

"Wróbel". Prosta historia o prostym człowieku

Film "Wróbel" to opowiedziana z dystansem i inteligentnym humorem historia o ironii życia. Absurd spotyka się w niej z prawdą i odrobiną realizmu magicznego. Głównym bohaterem jest Remek - listonosz i zapalony piłkarz amatorskiej drużyny. - Wydawało mi się, że taka prosta historia o samotnym człowieku może być ciekawa - mówił w Dwójce reżyser Tomasz Gąssowski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka kino film polski Tomasz Gąssowski KULTURA FILM Zobacz także Jacek Borusiński

Grzegorz Kasdepke: udało się nam stworzyć książkę przygodową o Arturze Rubinsteinie

- Gdy Filharmonia Łódzka zaproponowała mi napisanie książki o Rubinsteinie, spytałem  czy zamiast biografii mógłby to być portret literacki, i to też nie w stylu realistycznym, a raczej kubistycznym. Tak, by pokazać bardziej jego osobowość, a nie przebieg życia - mówił w Dwójce Grzegorz Kasdepke, autor książki "Pan Artur gra nudzie na nosie! Czyli najdziwniejsza książka o Rubinsteinie".
Zobacz więcej na temat:  Artur Rubinstein Grzegorz Kasdepke biografia literatura KSIĄŻKA Dwójka KULTURA Zobacz także

Jan Sehn - łowca nazistów, którego zasługi nie są dostatecznie znane

- W kręgach historyków ta postać cieszy się już większą rozpoznawalnością niż jeszcze 10 lat temu. Przy okazji książek o Janie Sehnie pojawiło się nieco publikacji prasowych, a więc również szersze grono odbiorców miało okazję dowiedzieć się, kim był i czym się zasłużył. Jeszcze nie możemy mówić jednak o rozpoznawalności porównywalnej z tą, jaką cieszą się tzw. łowcy nazistów, m.in. Szymon Wiesenthal - mówił w Dwójce dr Filip Gańczak z IPN.
Zobacz więcej na temat:  Jan Sehn Holokaust Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu Dwójka Kraków Zobacz także Auschwitz

Narodowe Forum Muzyki kończy 10 lat. "Celem było stworzenie miejsca, które przyciągnie melomanów"

- Dobrze się czuję siedząc tutaj i patrząc jak publiczność przychodzi na koncerty. To był główny cel, by stworzyć miejsce, które przyciągnie melomanów, ludzi o różnych wrażliwościach i gustach muzycznych. Cieszę się, że takie miejsce powstało. Zmieniło ono artystyczne oblicze nie tylko Wrocławia - mówił Andrzej Kosendiak, jeden ze współtwórców Narodowego Forum Muzyki, które świętuje jubileusz 10-lecia.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Forum Muzyki jubileusz Wrocław Dwójka KULTURA Andrzej Kosendiak Olga Humeńczuk Zobacz także