Polskie Radio
Section05

Jakub Kukla

Katowice Kultura Natura - festiwal, którego nie byłoby bez obecnej siedziby NOSPR

- Festiwal narodził się w momencie, gdy orkiestra NOSPR-u zyskała nową, wspaniałą siedzibę. Prof. Eugeniusz Knapik wpadł wtedy na pomysł, że skoro mamy już takie możliwości w Katowicach, to należałoby stworzyć coś szczególnego, co pozwoliłoby temu miejscu rozbłysnąć w wyjątkowy sposób - mówił w Dwójce prof. Marcin Trzęsiok, członek rady programowej festiwalu Katowice Kultura Natura.
Zobacz więcej na temat:  NOSPR Festiwal Katowice Kultura Natura Dwójka KULTURA MUZYKA

Międzynarodowy Dzień Jazzu. Szef Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego: to potrzebne święto

- Myślę, że UNESCO podejmując decyzję o powołaniu takiego święta, wykorzystało muzykę jazzową i jej historię do zwrócenia uwagi na różne inne aspekty. Jazz był zawsze muzyką buntu. Muzyką, która zwracała uwagę na nierówności społeczne. Jej korzenie sięgają przecież czasów niewolników na plantacjach bawełny na południu USA - mówił w Dwójce z okazji Światowego Dnia Jazzu Piotr Majewski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.
Zobacz więcej na temat:  Jazz Piotr Majewski Dwójka Polskie Stowarzyszenie Jazzowe Światowy Dzień Jazzu KULTURA MUZYKA

"Ale kosmos!", czyli nieziemskie atrakcje na 28. Pikniku Naukowym

"Ale kosmos!" - pod tym hasłem w tym roku przebiegać będzie 28. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Temat wydarzenia ma zachęcić wszystkich pasjonatów nauki do sięgania tam, "gdzie wzrok nie sięga". Na uczestników czeka wiele kosmicznych wyzwań, wśród których znalazł się między innymi trening astronauty, a nawet możliwość napisania własnego rozdziału opowieści science fiction.
Zobacz więcej na temat:  Piknik Naukowy science-fiction Centrum Nauki Kopernik edukacja kosmos Dwójka

Wzrost poparcia dla Nawrockiego. "Jego sztab ma wciąż umiarkowane powody do optymizmu"

- Powody do optymizmu w sztabie wyborczym Nawrockiego są umiarkowane. Ich kandydat odnotował wzrosty poparcia, ale nie wiadomo czy w 2 turze zyska wystarczającą liczbę głosów od wyborców Mentzena. Deklaracja, że teraz trzeba zająć się przepływami poparcia, to taka typowa formułka z podręczników marketingu politycznego. A to są sprawy najtrudniejsze do oceny i przewidywania - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Agnieszka Kasińska-Metryka, politolog z Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wybory prezydenckie Rafał Trzaskowski Sławomir Mentzen Karol Nawrocki Szymon Hołownia

Dawid Runtz - pierwszy dyrygent Sinfonieorchester Liechtenstein

W 2016 roku ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w klasie Antoniego Wita. Kształcił się także u Jormy Panuli, Jacka Kaspszyka i Riccardo Mutiego. Brał udział w Festiwalu Tanglewood w Stanach Zjednoczonych, organizowanym przez Boston Symphony Orchestra. Współpracował z Teatrem Wielkim – Operą Narodową. Dawid Runtz od 2026 będzie pełnić funkcję pierwszego dyrygenta Sinfonieorchester Liechtenstein.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka KULTURA Dawid Runtz muzyka klasyczna Lichtenstein

PISF - 20 lat temu w polskim kinie nastąpił przełom

- Proces tworzenia filmu jest bardzo trudny i kosztowny. Dzięki Instytutowi okazało się, że możemy stworzyć pewne ramy, w których każdy reżyser, każdy producent może starać się o systemowe dofinansowanie swoich projektów - mówiła w Dwójce Kamila Dorbach, zastępczyni dyrektora PISF, instytucji świętującej 20-lecie istnienia.
Zobacz więcej na temat:  Polski Instytut Sztuki Filmowej film polski Dwójka KULTURA FILM kino Kamila Dorbach

XIX Konkurs Chopinowski - w stulecie pierwszej odsłony. No prawie...

- Planujemy, żeby obchody stulecia Konkursu Chopinowskiego były huczne, o zasięgu globalnym i takie, które będą odzwierciedlać rangę, prestiż i historię jednego z najważniejszych tego rodzaju wydarzeń muzycznych na świecie - mówił w Dwójce Aleksander Laskowski, rzecznik prasowy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. W środę startują przesłuchania eliminacyjne tegorocznej odsłony konkursu.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Chopinowski 2025 Dwójka Aleksander Laskowski KULTURA Narodowy Instytut Fryderyka Chopina konkurs chopinowski

Dom Baby Jagi, który był celem wycieczek z całej Polski. Co dalej z ikoną Wrocławia?

- Budowa Trzonolinowca zakończyła się w 1967 roku. Jeszcze w tym samym roku został Misterem Wrocławia. Przez następne co najmniej 10 lat był celem wycieczek, lokalnych i krajowych, miejscem niemalże kultowym i budynkiem, który został ochrzczony różnymi nazwami, jak np. Dom Baby Jagi czy Dom na kurzej stopce - mówiła w Dwójce dr Agata Gabiś, historyk sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Wrocław architektura Muzeum Architektury we Wrocławiu Dwójka KULTURA

"Genialnie zmyślone?". Historie oszustw, które zasługują na opowiedzenie

- Na pewno chciałbym, żeby ta książka była hołdem dla historyków, archeologów, badaczy, którzy czasami całe życie poświęcili na rozwiązanie jakiejś zagadki. Część z nich była zresztą moimi rozmówcami. Wydaje mi się jednak, że historie oszustw też zasługują na opowiedzenie. Często są one dużo ciekawsze niż to, co jest nam serwowane np. przez przewodników podczas wycieczek - mówił w Dwójce Jakub Kuza, autor książki "Genialnie zmyślone? Skarby, fałszerstwa, mistyfikacje".
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kuza fałszerstwa malarstwo KULTURA KSIĄŻKA Dwójka