Polskie Radio
Section05

Jakub Kukla

Jan Łukaszewski: muzyka Pendereckiego jest bardzo barwna

- Krzysztof Penderecki zajmuje w naszych kontaktach artystycznych jedno z najważniejszych miejsc. Przyjaźniliśmy się także na polu bardziej osobistym, ale na tym polu artystycznym należy do najważniejszych kompozytorów, z którymi współpracowaliśmy. Trwało to w zasadzie do końca jego życia - mówił w Dwójce Jan Łukaszewski przed koncertem Polskiego Chóru Kameralnego "Barwy Chóru vol. 2" z okazji 90. rocznicy urodzin Krzysztofa Pendereckiego.
Zobacz więcej na temat:  Jan Łukaszewski koncert Gdańsk Dwójka MUZYKA jubileusz krzystof penderecki Polski Chór Kameralny

Festiwal "Sounds of Surrender". Jerzy Chwastyk: chciałem połączyć Wrocław z Berlinem

We Wrocławiu w tym tygodniu odbędzie się nowe kulturalne wydarzenie - Festiwal "Sounds of Surrender". - Zawsze fascynowała mnie multikulturowość Berlina, gdzie mieszkam. Wrocław, jeśli chodzi o polskie miasta, też jest kojarzony z multikulturowością. Chciałem w pewien sposób połączyć oba miasta i pokazać może jeszcze więcej kultury z różnego świata - mówił w Dwójce Jerzy Chwastyk, gitarzysta i dyrektor artystyczny imprezy.
Zobacz więcej na temat:  Wrocław Dwójka MUZYKA Jerzy Chwastyk

Energia, precyzja i zaangażowanie. Orkiestra "Amadeus" świętuje 55-lecie

- Bardzo bym sobie życzyła, żeby to było 25, a nie 55 lat. Niestety jednak nie jest to możliwe i trzeba umieć się pogodzić z upływającym czasem - mówiła w radiowej Dwójce Agnieszka Duczmal - dyrygentka, laureatka Diamentowej Batuty, założycielka i szefowa Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus". Poznański zespół świętuje w tym roku swoje 55-lecie.
Zobacz więcej na temat:  Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus Agnieszka Duczmal Dwójka Monika Zając

Cezary Harasimowicz: Regina Salomea Pilsztynowa to pierwowzór bizneswoman

Regina Salomea Pilsztynowa - choć nie miała formalnego wykształcenia - uważana jest za pierwszą polską lekarkę. - Można powiedzieć, że jest to taki pierwowzór, prototyp bizneswoman (...), była to kobieta wyzwolona i wyzwalająca się z opresji - mówił w Dwójce Cezary Harasimowicz, pisarz, autor opartej na faktach powieści "Awantury i przygody Reginy Salomei Pilsztynowej".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Cezary Harasimowicz pisarze i poeci pisarz literatura książki

Bartłomiej Nizioł: w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu gra się świetnie

- Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu to jedna z najlepszych, a może nawet najlepsza polska sala. Gra się w niej świetnie, wszystko brzmi selektywnie, ten dźwięk jest nośny i przepiękny. Znam inne wspaniałe polskie sale w Katowicach, Szczecinie, Bydgoszczy, ale NFM jest najbardziej przyjazne skrzypcom - mówił w Dwójce Bartłomiej Nizioł.
Zobacz więcej na temat:  Bartłomiej Nizioł Stanisław Skrowaczewski Dwójka Narodowe Forum Muzyki skrzypce MUZYKA

Jacek Kalabiński - dziennikarz totalny

- Pracowałem w redakcji publicystyczno-informacyjnej. Jacek przychodził do nas bardzo często, bo był fachowcem od Afryki. Jeśli cokolwiek gdziekolwiek było afrykańskiego, przychodził Jacek, który był wszędzie. Przepraszam, nie był w jednym kraju, w którym bardzo chciał być, w RPA - wspominał Jacka Kalabińskiego Andrzej Sowa, wieloletni dziennikarz Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jacek Kalabiński Polskie Radio dziennikarstwo dziennikarze Radio Wolna Europa KULTURA

Agnieszka Duczmal: Orkiestrze Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus" poświęciłam 55 lat życia

- Z Orkiestrą "Amadeus" jestem związana 55 lat. Kocham instrumenty smyczkowe, im poświęciłam moje zawodowe życie. Na tym święcie nie mogło zabraknąć Mischy Maisky'ego, ten genialny wiolonczelista jest z nami podczas naszych jubileuszy od 1998 roku - mówiła w Dwójce Agnieszka Duczmal.
Zobacz więcej na temat:  dyrygent Agnieszka Duczmal Dwójka Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus

Konkurs Dyrygentów im. G. Fitelberga. Adam Wesołowski: to początek wielu karier

- Tu zaczynają się artystyczne kariery, które potem obserwujemy w znaczących orkiestrach czy operach. Program konkursu im. Grzegorza Fitelberga jest niezwykle wymagający dla dyrygentów, zgłasza się niewielu studentów. Biorą w nim udział profesjonalni, często już dość doświadczeni dyrygenci, którzy pełnią funkcje dyrektora artystycznego orkiestry lub opery - mówił w Dwójce Adam Wesołowski.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Fitelberg dyrygent konkurs Katowice Dwójka

Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. Artur Szklener: będą pianiści z całego świata

- Ideą konkursu jest połączenie dwóch pomysłów, do pewnego stopnia dwóch światów. Z jednej strony to magia wielkiego Konkursu Chopinowskiego, w 2027 roku będziemy obchodzić jego stulecie. Drugim aspektem tego wciąż nowego przedsięwzięcia jest wykonawstwo "historycznie zorientowane", na instrumentach z epoki, zgodnie z prawidłami z epoki, gdy te utwory powstały - mówił w Dwójce Artur Szklener, dyrektor NIFC.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Artur Szklener Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych konkurs chopinowski Fryderyk Chopin fortepian instrumenty instrument MUZYKA

Stanisław Skrowaczewski. Lwowianin na scenach całego świata

- Miał wtedy może 7 lat, gdy w swoim mieszkaniu we Lwowie usłyszał VII Symfonię Brucknera. Mały chłopczyk nie wiedział co to jest, ale tak się zachwycił tą muzyką, że nie odszedł od okna. W końcu zszedł na dół do sąsiadów, żeby zapytać, co to była za piękna muzyka. Gdy już się dowiedział, postanowił, że będzie kompozytorem, żeby takie wspaniałe rzeczy pisać. A może też dyrygentem… - mówiła w Dwójce Joanna Wnuk Nazarowa. Na kilka dni przed 100. rocznicą urodzin Stanisława Skrowaczewskiego przypomnieliśmy poświęconą mu audycję "Dwie do setki". 
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Skrowaczewski dyrygent Antoni Wit Joanna Wnuk-Nazarowa NOSPR Dwójka Monika Zając

Muzeum Historii Polski otwarte. Pierwsza wystawa to "Wielkie i małe historie"

- Nasza historia składa się z wielu małych osobistych historii, naszych historii, które możemy opowiedzieć i nasze świadectwa będą częścią tej wielkiej historii, historii Polski, a czasami naszego regionu, naszej miejscowości, naszej społeczności lokalnej, naszej rodziny. I to wszystko jest ważne, bo my jesteśmy uczestnikami, my tworzymy historię - mówiła w Dwójce dr Monika Matwiejczuk, współkuratorka wystawy "Wielkie i małe historie".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Muzeum Historii Polski wystawa muzeum Warszawa cytadela warszawska

Dyrektor Avant Art Festival: działamy poza mainstreamem

- Nie jesteśmy dużym festiwalem mainstreamowo-muzycznym. Mnie to w ogóle nie interesuje. Nas interesują artyści, którzy są poszukującymi twórcami, których interesuje literatura, film, sztuka wizualna jako normalny środek wypowiedzi artystycznej. I to jest właśnie coś wspaniałego, że udało nam się po wielu latach zbudować taką tożsamość festiwalu, gdzie najważniejszy jest artysta - mówi w Dwójce Kostas Georgakopulos - dyrektor Avant Art Festival, który po raz siódmy odbywa się w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  muzyka elektroniczna Dwójka MUZYKA

USO 9001: nasz zespół działa organicznie i demokratycznie, czujemy się razem komfortowo

- Mija rok od koncertowej premiery naszej pierwszej płyty. Chcemy znowu coś nagrać, nakład naszego debiutanckiego albumu właściwie niemal się wyczerpał. Tamta płyta powstała w... warsztacie stolarskim. Pomysł wyszedł od naszego wspaniałego producenta Alberta Karcha. Szukaliśmy przestrzeni, w której będziemy mogli popracować nad brzmieniem inaczej niż w studiu - mówili w Dwójce muzycy zespołu USO 9001, którzy w piątek 29 września wystąpią na koncercie w ramach cyklu "Jazz.PL".
Zobacz więcej na temat:  Jazz koncert Dwójka Roch Siciński

Robert Kostro: Muzeum Historii Polski zaprasza na wielkie otwarcie nowej siedziby

 - Od założenia muzeum minęło siedemnaście lat. Działaliśmy realnie, organizowaliśmy wystawy, projekty edukacyjne i naukowe. Bez stałej siedziby jest jednak dużo trudniej. Po pięciu latach od wkopania kamienia węgielnego będziemy mogli zaprosić pierwszych zwiedzających do naszego muzeum - mówił w Dwójce dr Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Historii Polski Robert Kostro Dwójka

Michał Klauza: wybraliśmy program, który jest wizytówką muzyków orkiestry

- Dobór programu jest taki, by dać nam wszystkim szansę rozpoczęcia tego sezonu w jak największym, a właściwie pełnym składzie etatowym - mówił w Dwójce Michał Klauza, dyrygent i dyrektor artystyczny Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. W sobotę, 23 września OPRW zainaugurowała nowy sezon artystyczny koncertem w Studiu im. Witolda Lutosławskiego.
Zobacz więcej na temat:  Michał Klauza Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie koncert studio im. Witolda Lutosławskiego Gustav Mahler muzyka klasyczna MUZYKA