Polskie Radio
Section05

Jakub Kukla

Jak odbudować "Dom Doktora" w Zakopanem?

Wieczorem 31 października 2023 roku w Zakopanem doszło do kolejnego pożaru zabytkowego obiektu architektury drewnianej, tym razem wyjątkowo cennego "Domu Doktora". To willa wybudowana w 1898 roku, w stylu witkiewiczowskim, najprawdopodobniej projektu samego Stanisława Witkiewicza. O tym jak wygląda dziś sytuacja, rozmawialiśmy z Anną Śmigielską z Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Ignacy Witkiewicz Dwójka zabytki Zakopane

"Jerzy Marchwiński w muzyce szukał piękna i prawdy" - wspomnienia o zmarłym pianiście i pedagogu

- Jerzy Marchwiński był świetnym muzykiem i kameralistą, jego odejście to wielka strata. Zawsze znakomicie czuł muzyczną frazę, natychmiast wyczuwał intuicję solisty, a jednocześnie nie tracił własnej indywidualności. Podkreślał, że nie jest akompaniatorem, lecz partnerem. Niewątpliwie miał rację - mówił w Dwójce skrzypek Konstanty Andrzej Kulka. 
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2023 Jerzy Marchwiński Konstanty Andrzej Kulka Dwójka fortepian

Tłumaczka: Edgar Allan Poe patrzył na rozwój nauki jako na szersze zjawisko

Z książki "Edgar Allan Poe. Ciemna strona księżyca" dowiadujemy się, że kapłan grozy i prekursor science fiction był także prawdziwym entuzjastą nauki rozkwitającej w początkach XIX w. - Ciekawym wątkiem, który porusza autor jest to, że w twórczości Poego widać przeświadczenie, że nauce nie można w całości zawierzyć. W przeciwnym razie może ona pchnąć świat, w kierunku, który niekoniecznie będzie nam odpowiadał - mówiła w Dwójce tłumaczka Magda Witkowska.
Zobacz więcej na temat:  Edgar Allan Poe science-fiction pisarz pisarze i poeci tłumacz biografia KSIĄŻKA Dwójka

Grzegorz Musiał w Toskanii. Tam bije serce Włoch

- Wpierw wciągam powietrze i nie wierzę w to, że wdycham powietrze Rzymu, że wdycham powietrze Włoch. Po prostu byłem w stanie ekstazy. Ja byłem zawsze tak zakochany w kulturze włoskiej - tak o swojej pierwszej podróży do Włoch mówił w Dwójce Grzegorz Musiał - lekarz, pisarz i poeta, autor książki "Umbria. Toskania".
Zobacz więcej na temat:  Włochy literatura przewodnik Toskania Dwójka podróże podróże zagraniczne Grzegorz Musiał

Trio Bastarda i nowa płyta pt. "Lilith Abi". Miłość i strach przed śmiercią zawarte w kołysankach

- To kołysanka była pierwszą formą muzyki wytwarzanej przez człowieka, ponieważ służyła do ochrony de facto przed śmiercią, kiedy to ludzie mieszkali w jaskiniach i na zewnątrz chodziły niedźwiedzie, drapieżniki. Płacz dziecka mógłby je zwabić, więc ten płacz trzeba było uciszyć - mówił w Dwójce Paweł Szamburski, komentując najnowszą płytę Tria Bastarda zatytułowaną "Lilith Abi".
Zobacz więcej na temat:  płyta album Trio Bastarda Dwójka Paweł Szamburski kołysanki macierzyństwo

Zdzisław Beksiński we Wrocławiu po 30 latach. Na wystawie obrazy i multimedia

- W stolicy Dolnego Śląska nie było obrazów Beksińskiego od - uwaga - 30 lat. Przyjeżdżamy z czterdziestoma pięcioma obrazami z Muzeum Historycznego w Sanoku - mówił w Dwójce Michał Barycki z Fundacji Beksiński. - Muszę powiedzieć, że to naprawdę jest bardzo ciekawa paleta twórczości Beksińskiego - zapewnił.
Zobacz więcej na temat:  Zdzisław Beksiński Dwójka malarstwo dzieła sztuki wystawa

Jerzy Waldorff: w 1927 roku słuchałem Konkursu Chopinowskiego przez radio

- Działo się to u nas na wsi w Rękawczynie w głębokim Poznańskim. Pamiętam, że zacząłem od ambitnych planów, że sobie sam zbuduję aparat, ale oczywiście nic z tego nie wyszło. Do momentu, gdy mój zdenerwowany ojciec pojechał do Poznania i kupił olbrzymi aparat o nazwie Superheterodyna - wspominał w archiwalnym nagraniu Jerzy Waldorff, bohater audycji "Dwie do setki".
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Waldorff Polskie Radio Dwójka radio Andrzej Zieliński KULTURA Bohdan Łazuka Jerzy Kisielewski konkurs chopinowski Stefan Kisielewski

Prof. Marek Abramowicz. Z Wrocławia w świat ku wszechświatowi

Bohaterem "Zapisków ze współczesności" był w tym tygodniu uznany na świecie polski naukowiec - astrofizyk, prof. Marek Abramowicz, który zajmuje się m.in. teorią względności i badaniem czarnych dziur. Jak opowiedział w Dwójce, początki jego naukowej drogi były dość skromne. - Ja chciałem studiować w Warszawie. Tam astrofizyka była wtedy na światowym poziomie, zresztą tak jest do dzisiaj. Natomiast astrofizyka we Wrocławiu była dość prowincjonalna.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka fizyka astronomia kosmos

Tomasz Konieczny: Alek Nowak to kompozytor myślący teatralnie

- Aleksander Nowak to kompozytor, który dobrze wie, dla kogo pisze, orientuje się w możliwościach głosowych. Są to utwory wymagające, trzeba się ich nauczyć i je wyćwiczyć. Ta współpraca układa się nam dobrze, powstanie opera do "Wesela" Wyspiańskiego. Alek Nowak jako kompozytor myślący teatralnie poradzi sobie z tym świetnie - mówił w Dwójce znakomity bas-baryton Tomasz Konieczny.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Konieczny Dwójka opera poezja Bolesław Leśmian Aleksander Nowak

Jarosław Kilian: "Dziady. Śladami Adama Mickiewicza" to współczesne spotkanie z duchami

- Głównym wehikułem tej realizacji "Dziadów" jest muzyka i pieśni. Do współpracy zaprosiłem Adama Struga, śpiewaka, etnomuzykologa, kompozytora i jego chór Monodia Polska. Adam Strug będzie Guślarzem, będzie wygłaszał jego inkantacje mówione i śpiewane. Sięgamy do źródeł, ale zależało mi na tym, aby to były nasze "Dziady" współczesne - mówił w Dwójce reżyser Jarosław Kilian.
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz Dziady Jarosław Kilian Dwójka Adam Strug

Finał Prix Europa. Słuchowisko Polskiego Radia "Taki, co umiera" dobrze przyjęte [POSŁUCHAJ]

W środę 25 października w siedzibie Rundfunk Berlin-Brandenburg w finale Festiwalu Prix Europa zostało zaprezentowane słuchowisko "Taki co umiera" Magdaleny Miecznickiej w reżyserii Łukasza Lewandowskiego. - Byłam zaskoczona dość żywiołowymi i głośnymi reakcjami słuchaczy z całej Europy. W momentach, które wydawały mi się bardzo osadzone w polskiej historii, ta publiczność reagowała adekwatnie. To jest dobry prognostyk - mówiła prosto z Berlina Małgorzata Szymankiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Lewandowski Małgorzata Szymankiewicz Dwójka Magdalena Miecznicka

"Królowa Śniegu" Roberta Bondary w Poznaniu. Balet, który zagląda w głąb serca

- Bardzo głęboko analizuję motywy wszystkich postaci, które pojawiają się na scenie i chcę, żeby ta historia zrobiła wrażenie na widzach i żeby uderzyła w jakieś czułe punkty, zagrała na pewnych strunach naszej wrażliwości - tak Robert Bondara mówił o balecie "Królowa Śniegu", który reżyseruje w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Premiera 27 października.
Zobacz więcej na temat:  Hans Christian Andersen Dwójka balet Poznań

Festiwal Opera Rara 2023. "Opera to wspaniały, międzynarodowy język emocji"

- Na przestrzeni wieków opera bardzo się zmieniała. "Orfeusz" to coś zupełnie innego niż dzieła Verdiego czy Haendla, inny był również kontekst społeczny. Monteverdi ma w sobie coś niezwykle szczerego, ta muzyka jakby wypływała z wnętrza ziemi, jest jak chleb lub woda źródlana. Jest ponadczasowa - mówił w Dwójce Jan Tomasz Adamus, dyrektor artystyczny Festiwalu Opera Rara w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  opera Dwójka Jan Tomasz Adamus Claudio Monteverdi

Magdalena Piekorz: jestem fanką Bogusława Schaeffera

Kulminacją tegorocznego festiwalu "Era Schaeffera" będzie przedstawienie "Multimedialne coś". - To nie jest moje pierwsze spotkanie z Bogusławem Schaefferem. Uwielbiam jego twórczość od wielu lat. "Scenariusz dla trzech aktorów" widziałam kiedyś jeszcze w wykonaniu Jana Peszka, Jana Frycza i Mikołaja Grabowskiego. Znam też oczywiście "Kwartet" czy wspaniałe "Largo" - mówiła w Dwójce reżyserka Magdalena Piekorz.
Zobacz więcej na temat:  Bogusław Schaeffer spektakl KULTURA Dwójka Magdalena Piekorz Janusz Radek

Bryn Terfel: na scenie czuję niesamowitą energię

- Marzy mi się opera napisana z myślą o mnie, współczesna muzyka z moim udziałem. To się dotąd nie zdarzyło. Jestem wielbicielem "Cardillaca" Hindemitha, który doskonale pasowałby do tych wszystkich odmieńców i malkontentów, w których wcielam się zwykle w operach. Czasami wracam myślami do 1989 roku, do konkursu w Cardiff i do mojej wygranej w kategorii pieśni. Muszę się uszczypnąć, żeby uwierzyć, że współpracowałem z Abbado, z Mutim, Soltim, Levinem, Gardinerem, Pappano, Hardingiem, Nelsonsem - mówił w Dwójce Bryn Terfel.
Zobacz więcej na temat:  śpiew Bryn Terfel opera Dwójka

Janusz Strobel: Henryk Alber w naszym duecie trzymał rytm

- Podczas prób wspólnie tworzyliśmy coś na bazie tego co umieliśmy, przyszliśmy z różnych muzycznych światów. Naszym głównym zajęciem było granie w brydża, Henryk Alber był doskonałym brydżystą i szachistą. Byliśmy wówczas dość ciekawym i osobliwym zjawiskiem, gitara klasyczna w Polsce zaczęła się budzić. Mnóstwo młodych ludzi zorientowało się, że jest to instrument, na którym można grać na estradzie - mówił w Dwójce Janusz Strobel.
Zobacz więcej na temat:  gitara Janusz Strobel Henryk Alber Dwójka Andrzej Zieliński Edyta Geppert