Polskie Radio
Section05

Jakub Kukla

27. Festiwal Szekspirowski 2023. "Wokół nas jest zło, ale także piękno, o którym pisał"

- Z ekscytacją czekamy na naszych dziesięć premier. Z jednej strony uważamy, że kultura jest bardzo ważna, ale wciąż niedoinwestowana. Dlatego postanowiliśmy inwestować w Szekspira, gdyż jest on coraz mniej popularny, sięga po niego niewielu młodych reżyserów - mówiła w Dwójce Agata Grenda, dyrektor gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i 27. Festiwalu Szekspirowskiego.
Zobacz więcej na temat:  festiwal szekspirowski Dwójka William Szekspir

Kolejne wyróżnienie dla budynku z Polski. "Jeszcze długo będzie budził emocje"

- Projekt siedziby Filharmonii Szczecińskiej został wybrany w międzynarodowym konkursie. Sam w nim uczestniczyłem, zajmując III miejsce. Wygrała najlepsza propozycja, która dała nową jakość tej przestrzeni, a także posunęła nas jako miasto i społeczność daleko w przód - mówił w Dwójce szczeciński architekt Jacek Lenart. Po niemal dziewięciu latach od otwarcia wspomniany budynek nadal znajduje uznanie i otrzymuje kolejne wyróżnienie.
Zobacz więcej na temat:  filharmonia architektura Dwójka KULTURA Szczecin

Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa. "To warsztaty dla muzyków i koncerty zespołów w różnych składach"

- Wiolonczela to instrument, który w Polsce i na świecie przeżywa drugą młodość. Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa jest miejscem dla wszystkich. To połączenie naszych przeróżnych doświadczeń z okresu studiów w Polsce i za granicą, występów oraz udziałów w artystycznych warsztatach, ale także seria koncertów otwartych dla publiczności - mówili w Dwójce Wojciech Fudala i Tomasz Daroch z Polish Cello Quartet.
Zobacz więcej na temat:  wiolonczela Dwójka warsztaty Tomasz Daroch

"Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu" - wystawa w Zamku Królewskim w Warszawie

- To jest opowieść o ludziach, których łączyła fascynacja antykiem i przez jakiś czas wspólnie śnili jeden sen o starożytności. Doszli wreszcie do przebudzenia, osiągnięcia takiego poziomu wiedzy i świadomości, aby zrozumieć, czym była sztuka antyku - mówił w Dwójce Mikołaj Baliszewski o wystawie "Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu".
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski wystawa Dwójka renesans SZTUKA

"Milan Kundera był największym czeskim pisarzem XX wieku"

- Trzydzieści, czterdzieści lat temu z jednej strony Milan Kundera był autorem bestsellerowych powieści, a z drugiej strony uchodził za jednego z najwybitniejszych intelektualistów swoich czasów. Szczególnie w latach 80. odegrał rolę trudną do przecenienia, a to za sprawą swojej eseistyki poświęconej Europie Środkowej, losom Czechów, Słowaków, Węgrów i Polaków - mówił w Dwójce Aleksander Kaczorowski.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2023 Milan Kundera Dwójka Aleksander Kaczorowski literatura

Prof. Szumiło: w czasie rzezi wołyńskiej byli też sprawiedliwi Ukraińcy

- Myślę, że można ich porównać do Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Tym Ukraińcom również groziła kara śmierci za te czyny. Kara śmierci ze strony ukraińskich nacjonalistów - mówił w Dwójce w dniu 80. rocznicy rzezi wołyńskiej prof. Mirosław Szumiło, historyk z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  Rzeź Wołyńska Wołyń rocznica Dwójka historia Polski

Białostocki Teatr Lalek kończy 70 lat. "Nasz repertuar to coś dla młodszych i starszych widzów"

- To miejsce przeżyło piękną przemianę, początkowo wszystkie teatry lalek opierały się na artystach-amatorach. Z teatru, który zajmował się spektaklami dla dzieci i młodzieży, zmieniło się w placówkę budującą repertuar dla najmłodszych i najstarszych widzów - mówił w Dwójce Jacek Malinowski. Z okazji 70-lecia działalności dyrektor Białostockiego Teatru Lalek opowiedział o jego randze, codziennej pracy i osiągnięciach.
Zobacz więcej na temat:  lalki Dwójka

Festiwal Kresy i Bezkresy w Tykocinie. "To nazwa zwodnicza i taka ma być"

– Jesteśmy przyzwyczajeni do pojęcia "Kresy", chociaż gdy się mu przyjrzymy, jest ono zafałszowane przez pamięć PRL-u, która spreparowała trochę to, co mamy wiedzieć na temat Kresów. Ciąży też nad nami partykularyzm polskiej kultury. Chcemy zatrzymać się we własnej pamięci; pamiętać to, co polska kultura wytworzyła na wschód od naszych dzisiejszych granic, i zamykamy to w pojęciu "Kresy". Przeciwstawiamy temu pojęcie bezkresu – mówił w Dwójce Jakub Moroz, szef Festiwalu Kresy i Bezkresy.
Zobacz więcej na temat:  Wileńszczyzna Rzeczpospolita KULTURA Kresy Podlasie

Lech Dzierżanowski: każdy konkurs przynosi ciekawe odkrycia

- Nasz konkurs odbywa się w dwóch kategoriach: fortepian i muzyka kameralna. Staramy się pokazać, jak wygląda polska muzyka między końcem XVII wieku, jeszcze przed Chopinem, a okresem współczesnym. Mamy tu, jak wiadomo, bardzo mocne karty, ale może nie są one jeszcze dostatecznie znane - mówił w Dwójce o Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej Lech Dzierżanowski, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA konkurs Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej Dwójka